<p>A szülők, a bölcsődéket működtetők és Andrej Kiska tiltakozása ellenére a parlament megtörte az államfő vétóját, így az úgynevezett bölcsitörvény márciustól hatályba lép.</p>
Márciustól hatályos a „bölcsitörvény”
Az államfő azért nem írta alá a törvényt, mert szerinte diszkriminálja a szülők és a gyermekek egy csoportját. A jogszabály alapján márciustól csak azok a gyermekek járhatnak bölcsődébe, akiknek szülei dolgoznak, illetve nappali tagozaton közép- vagy felsőfokú tanulmányokat folytatnak. Ugyanez vonatkozik a gyermeksarkokra és a családi központokra is. A törvény a magánbölcsődékre, tehát azokra is vonatkozik, melyekben a szülők a gondozás teljes költségét térítik. „A jogszabály egyetlen minisztérium korlátolt látásmódjának megnyilvánulása” – érvelt Andrej Kiska, aki szerint a kisgyermekek gondozását és képzését nem lehet a szülők státusához kötni.
A Ján Richter (Smer) vezette szociális minisztérium állítja, hogy a jogszabállyal a bölcsődék működését akarja szabályozni, és a kisgyermekes családokat kívánja segíteni abban, hogy összhangba tudják hozni a családi és szakmai életüket. A törvényt a Magánbölcsődék és Ővodák Szövetsége is bírálja, Simona Petrík (független) képviselővel a hétvégén petíciót indítottak a jogszabály ellen, melyet több mint háromezren írtak alá. A szövetség elismeri, hogy szükség van a szabályozásra, de nem ilyen formában. Simona Petrík szerint a törvény miatt jóval kevesebb gyermek számára lesz elérhető a bölcsőde, mert a magánbölcsődéket a bezárás fenyegeti. „Abszurdum, hogy az állam meg akarja tiltani a magánpénzből kiépített bölcsődéknek, hogy gondozzák azon szülők gyermekeit, akik a gondozás teljes összegét térítik” – mondta Petrík, aki bírálta azt is, hogy a törvény megalkotói nem gondolták végig az életkorra vonatkozó szabályozást. „A jogszabály alapján a gyermek csak hároméves koráig járhat bölcsődébe, viszont év közben gyakorlatilag lehetetlen férőhelyet kapni az amúgy is túlzsúfolt óvodákban” – magyarázta Petrík. Kifogásolta továbbá, hogy a tervezet kidolgozásában az oktatásügyi tárca nem vett részt. „Ennek eredménye, hogy a törvény értelmében a három éven aluli gyermekeket a bölcsődében nem kell képezni, miközben az állami óvodákban, ahova kétéves kicsik járhatnak, kötelező a kicsik gondozása. Petrík szerint a tárca csak az uniós források merítésére ügyelt. A jogszabály ugyanis új bölcsődék megépítését is szorgalmazza. A parlament szociális ügyi bizottsága tegnap lesöpörte az asztalról Andrej Kiska kifogásait; a vitában egyetlen koalíciós képviselő, Peter Antal (Híd) szólalt fel, polgármesterként azt állította, hogy az ellenzéki képviselők kifogásai alaptalanok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.