Maradjunk hűek a koronához

A gyors gazdasági növekedésnek köszönhetően az egyre inkább erősödő korona új lehetőségek elé állít. Például az olcsó dollárnak és eurónak köszönhetően kevesebbe kerülhet idén a külföldi utazás, némileg csökkenhet a benzin ára, viszont a gazdaság húzóágazatának számító export problémákba ütközhet. Vajon ilyen helyzetben mit kezdjünk a megtakarításainkkal?

Fizetőeszközünk szárnyalása nem az utóbbi napokban kezdődött. Már tavaly közel 6 koronát erősödött az amerikai dollárhoz és mintegy 40 fillért a szintén folyamatosan erősödő euróhoz képest. E folyamat egyik csúcspontjaként múlt pénteken 46,630 korona/euró szinten a hazai fizetőeszköz történelmi rekordot döntött az Európai Unió közös fizetőeszközével szemben; ezzel párhuzamosan a koronához képest a dollár is gyengült, 32 korona alá esett, ami 7 éves csúcsnak számít, végezetül a cseh korona pedig 2003 júliusa óta nem volt olyan olcsó, mint napjainkban.

A külföldi befektetők körében egyre népszerűbbnek számít a korona, jónak értékelik ugyanis a gazdasági alapokat, megfelelőnek a Közép-Európában legmagasabbnak számító, 4 százalék feletti gazdasági növekedést, végezetül lendületesnek a külfölditőke-beáramlás kilátásait. Külföldi elemzők szerint az idén a feltörekvő piacokon a szlovák korona lehet az egyik legjobban teljesítő deviza, már csak azért is, mert az ország gazdasága a régió legtempósabb, akár 4 százalékost növekedést produkálhatja 2004-ben. Egyes szakértők arra számítanak, hogy akár 39 korona/euró szintre is erősödhet a szlovák fizetőeszköz az idén, bár az elkövetkező napokban valószínűleg a 40,50 korona/euró árfolyam jelentheti azt a csúcsot, amelyet követően a jegybank már beavatkozna a dolgok menetébe. Hogyan látja ezt a folyamatot Juraj Mitošinka, az OTP Banka Slovensko pénzügyi elemzője? „Az év folyamán a korona nagy valószínűséggel erősödni fog, a jelenlegi maximumok bizonyára nem lesznek az utolsók. E tendenciát az erős gazdasági növekedés és a külkereskedelem izmosodása támasztja alá. Természetesen a külföldi működőtőke beáramlása is hozzájárul az árfolyam alakulásához. Egyedül a belpolitika porondján zajló történések mozgathatják meg a kurzust, ám összességében véve pozitív lesz a mérleg” – vélekedett az elemző.

Lássuk, milyen következményekkel járhat az erős korona. A Szlovák Nemzeti Bank a felfelé ívelést csillapítandó csökkentheti az alapkamatot, ami a bankbetétek kisebb kamatozásában nyilvánul meg. Másrészt viszont olcsóbbá válnak a fogyasztói hitelek. Az importtermékek, különösen a műszaki cikkek szintén kevesebbe kerülnek, nem mellékes, hogy ez vonatkozik a benzinre, a gázolajra és persze a földgázra is. Természetesen a polgárok is olcsóbban juthatnak hozzá az euróhoz és a dollárhoz, amit igazán a nyári kirándulások idején lehet majd nagyra értékelni. A gazdaság húzómotorja, a gyorsan növekvő export viszont megsínyli a változást, mivel külföldön drágábbá válnak a Szlovákiából származó termékek.

Mindezeket a változásokat összegezve: aki hosszabb távon gondolkodik, vajon milyen árfolyammal kalkulálhat az év végén? „Az elemzők véleményét figyelembe véve elmondható, hogy 2004 végén az euró a 39,50 és 40,10 korona közötti sávban mozoghat, az amerikai dollár esetében viszont sokkal szélesebb a sáv, amelynek két szélső pontját a 32,80 és a 38 korona képezheti” – mondta Juraj Mitošinka.

Ilyen hektikus mozgásokat figyelembe véve nem könnyű eldönteni, hogy a polgár hová fektesse be megtakarításait. A divatba jött befektetési alapokkal éppen az a gond, hogy a dollárban vagy euróban vezetett alapok nyeresége egyebek között a korona erősödésének következményeként tavaly például módfelett szerény volt. A hagyományos bankbetétektől viszont az vette el az emberek kedvét, hogy folyamatosan csökken a kamat. Esetleg érdemes volna koronánkat külföldi fizetőeszközre váltani és úgy kamatoztatni? „A jelenlegi trendeket figyelembe véve nem ajánlatos megszabadulni a koronától, éppen ellenkezőleg. A koronában vezetett befektetések előnye a pénznem remélhető további erősödése, emellett a dollár vagy euró alapú befektetéseknél valamivel jobban kamatozik. Végezetül az átváltások okozta többletkiadás sem jelentkezik” – közölte az OTP Banka Slovensko elemzője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?