Marad a gyes mindenkinek, ám így is nehéz kijönni belőle

Pozsony |

<p>Noha a gyes mellett továbbra is lehet munkát vállalni, a gyermekgondozási segély összegének lefaragását sok család megsínyli. Anyagilag már most sem &bdquo;éri meg&rdquo; gyereket vállalni, jövő évtől valószínűleg még kevésbé.&nbsp;</p>

Az anyasági, később pedig a gyes összege olyan alacsony, hogy sok anyuka röviddel a szülés után visszamegy dolgozni.Az anyaságit a fizetés alapján számolják ki – a napi kivetési alap (a bruttó bér egy napra eső összege) 65%-a; a felső határ napi 37,82 euró. Tavaly átlagos összege havi 443,39 euró volt. A támogatás 34 hétig jár. Ha valaki egyedül neveli gyermekét, 37 hétig, ha pedig kettes vagy többes ikrei születnek, 43 hétig kapja a segélyt. Utána az anyasági szabadság gyermekgondozási szabadságra változik, és az anya bevétele jelentősen csökken. A gyest már nem a fizetés alapján számítják ki, hanem törvény határozza meg: összege jelenleg 199,60 euró. Ehhez jön még a családi pótlék, aminek összege most 23,10 euró. Ha az apa munkanélküli, vagy nagyon alacsony a fizetése, a családi költségvetés igen szűkös lehet. Ezért sok anyuka gyorsan visszamegy dolgozni, miközben a segélyt is „megtarthatja”. Ha az anyasági szabadságon lévő anya az eredeti munkaszerződése alapján kezd dolgozni a régi munkaadójánál, a Szociális Biztosító megvonja tőle az anyaságit. Ha viszont új szerződést köt a cégével, vagy egy másik munkaadóval szerződik, esetleg kiváltja vállalkozói engedélyét, a segélyre is jogosult marad. Aki a gyes mellett kíván dolgozni, ugyancsak megteheti – ezt a szociális ügyi hivatalnak nem is kell jelentenie –, a gyermek 3 éves koráig folyósítják a segélyt. Az édesanyának csak azt kell alaposan mérlegelnie, fennáll-e a veszélye annak, hogy a munkahelyre való visszatérés után elveszíti-e a munkáját. Sok kismama úgy próbál egy kis pluszbevételre szert tenni, hogy a gyes mellett részmunkaidőben dolgozik, vagy konkrét feladat elvégzéséről megbízási szerződést köt. Jó hír, hogy ez a lehetőség megmarad, de sokak számára a segély csökkentése problémát okozhat. „A terhesség előtt nem volt munkám, a gyes mellett azonban kötöttem megbízási szerződést az egyik baba-mama klubbal, ahová a kislányommal rendszeresen járunk. Jelmezeket varrtam nekik, babatornát szerveztem. Nem kaptam érte sokat, de mégis valami. Ha a 199 eurót csökkentik 160-ra, és még a klubban sem dolgozhatok, nem tudom, mihez kezdünk” – mondta Zuzka, hozzátéve: jelenleg teljesen a gyereknevelésre összpontosít, ha viszont a törvényt mégis jóváhagyják, januártól az álláshirdetéseket fogja bújni. A gyereket pedig beíratja bölcsődébe. „Ha mégsem lehet majd a gyes mellett részmunkaidős szerződést kötni, muszáj lesz visszamennem rendesen dolgozni, de vajon hová teszem a kisfiam?” – mondta Jana, egy másik kismama. Pozsonyban szinte lehetetlenség állami óvodába, bölcsődébe beíratni a gyereket, csak elvétve akad egy-egy üres hely, a magán intézmények pedig nagyon drágák.A szociális ügyi tárca meghagyná a gyermek neveléséhez való hozzájárulást – ezt a dolgozó kismamák igényelhetik. Összege havonta 260 euró lehet, miközben az állam csak annyit fizet, amennyi a bölcsőde vagy a gyermek felügyeletének valós költsége. A magán intézmények azonban sokszor ennél is többe kerülnek.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?