Már egy éve élünk a vírus árnyékában
2021. március 6. 08:30

Az első regisztrált fertőzött egy 52 éves férfi volt, akiről később kiderült, hogy a Velencéből hazatérő fiától kapta el a betegséget. Az éppen leköszönő Pellegrini-kormány azonnal szigorú intézkedéseket fogadott el, gyakorlatilag két héten belül bezárták az iskolákat, a boltokat, a vendéglátóipari egységeket, emellett pedig szigorú határellenőrzést rendeltek el, a külföldről hazatérőknek kötelező karanténba kellett vonulniuk.
A korlátozások meg is hozták a hatásukat, június elejére az országból szinte eltűnt a vírus: alig azonosítottak újabb eseteket, június 10-én pedig már egy fertőzött sem volt a szlovák kórházakban.
Második hullám
A második hullám körülbelül augusztus elején tört ki az országban, szeptemberre pedig már rohamosan nőni kezdett a fertőzöttek és az elhunytak száma. Az új kormány ezúttal megpróbált kevésbé szigorú ellenőrzéseket bevezetni, hogy elkerülje azt a hatalmas gazdasági sokkot, amit az első hullám idején élt meg az ország. A regionális közegészségügyi hivatalok szakemberei először az úgynevezett kontaktuskereséssel próbálkoztak, vagyis megpróbálták izolálni az igazolt fertőzöttekkel kapcsolatba került személyeket, ám ahogy a járvány szétterjedt, úgy vált egyre nyilvánvalóbbá, hogy az intézmények kapacitásai erre messze nem elegendők.
Ezután jöttek a lezárások enyhébb változatai, fokozatosan korlátozták a tömegrendezvények létszámát és az éttermek teraszainak nyitvatartását, ám ez sem volt elegendő.
Lockdown
Október közepén már nem volt más választása a kormánynak, kénytelen volt bevezetni a szigorú lockdownt. Ezek az intézkedések kisebb-nagyobb változásokkal ma is érvényben vannak. A járványhelyzet viszont nem javult, sőt, a kórházak leterheltebbek, mint bármikor korábban, és a halálozási arányban is rendkívül rosszul áll az ország.
Összehasonlításképp: a Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2019-ben összesen 53 234 személy hunyt el a Szlovákiában, míg 2020-ban már 59 089. A koronavírus halálos áldozatainak száma az utóbbi egy évben elérte a 7665 főt. Ebben nagy szerepet játszik az is, hogy az országban már szétterjedt a vírus brit mutációja, amely a korábbi törzshöz képest sokkal gyorsabban terjed.

2021. január 1. 12:40
2020: az év, amikor egy vírus a feje tetejére állította a világotA szakértők szerint jelenleg a lakosság átoltása az egyetlen esély a járvány leküzdésére. Ahogy arról nemrégiben mi is beszámoltunk, Szlovákiába körülbelül a nyár végére érkezhet annyi vakcina, hogy a lakosság 70 százalékát be lehessen oltani. Más kérdés, hogy ez sikerül-e, mert az oltási program tempóját az utóbbi hetekben sorra érték a kritikák.
Egy biztos, a koronavírus-járvány és a vele kapcsolatos korlátozások még hónapokig velünk maradnak.
Vírusadatok az utóbbi 1 évről
- Összesen 2 100 474 PCR-tesztet végeztek el a szlovákiai laboratóriumokban, és 319 582 személynél mutatták ki a fertőzést.
- Az állandó mintavételi pontok bevezetése óta összesen 14 568 554 antigéntesztet értékeltek ki, ebből 295 579 minta lett pozitív.
- A koronavírus elleni vakcina első dózisát eddig 333 005 személy kapta meg, a második dózissal pedig 170 263 személyt oltottak be.
- A lakosság 60 százalékának átoltásához még 2 966 995 embert kellene beoltani.
Az elmúlt időszakban arra kértük olvasóinkat, járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez annak érdekében, hogy a jelentős költségekkel járó hiteles, megbízható hírszolgáltatást hosszú távon biztosítani tudjuk.
Köszönjük a pozitív fogadtatást. Jó érzés tudni, milyen sokan tartják fontosnak a független, magyar nyelvű újságírás fennmaradását Dél-Szlovákiában, és milyen sokan szeretik az Új Szót.
A beérkezett támogatások lehetővé tették, hogy új munkatárssal bővítsük az ujszo.com professzionális csapatát, fejlesszük szolgáltatásainkat, növeljük az ügyeletben töltött órák számát. Nagyszerű eredmény ez olyan gazdasági környezetben, ahol a fejlesztések helyett a költségek visszafogása került sok helyen célkeresztbe.
Hálásak vagyunk eddigi támogatásaikért, és kérjük, továbbra is segítsék az ujszo.com fejlesztését. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.