Ivan Fiačan, az Alkotmánybíróság elnöke élt jogával, és felszólalt a képviselők előtt a parlamentben.
Már az Alkotmánybíróság elnöke is felszólalt
Elmondta, nem akar beleavatkozni a képviselők független mandátumába, de mielőtt döntenének, szükségét érezte lefesteni az Alkotmánybíróságon uralkodó helyzetet. Jelenleg 7 alkotmánybíró dolgozik a bíróságon a 13-ból, és csak két szenátus működőképes teljesen. „A héttagú plénum nem tud objektíven meghozni egy döntést sem” – mondta Fiačan. Hozzátette: jelenleg mintegy 1400 megoldatlan ügy áll az Alkotmánybíróságon, melyek közül 30-ban a plénumnak kellene döntést hoznia, valamint jelenleg körülbelül ezer olyan beadványuk van, amelyhez még bírót sem tudtak hozzárendelni.
Ezzel egyidejűleg nőtt az eljárások lebonyolítási ideje is: míg átlagosan öt és fél hónapig tart egy eljárás, négy bíróval ugyanez a folyamat kilenc hónapot vesz igénybe. Január óta több mint 1600 beadvány érkezett az Alkotmánybíróságra, amelyből 980 ügyet sikerült megoldani.
Az Alkotmánybíróság elnökének felszólalása után Ján Podmanickýt (Smer) az érdekelte, vajon Fiačan az elnöki palotában is apellálni fog-e, utalva arra, hogy az államfő kijelentette: addig nem nevez ki újabb alkotmánybírókat, míg a képviselők meg nem választják meg a kellő számú jelöltet.
Egyelőre azonban még nem tudni, mikor szavaznak újra az alkotmánybíró-jelöltekről, és arról sincs megegyezés, milyen módon szavaznak majd a képviselők. A Smer végsőkig kitartott állítása mellett, miszerint ragaszkodik a titkos szavazáshoz, miközben koalíciós partnerei, mind az SNS, mind a Híd, elmondták, ők a nyílt szavazást támogatják.
Ezzel kapcsolatban tegnap Danko kijelentette, nyilvános szavazás lesz. „Megállapodtunk, hogy minden frakció szabad kezet kap. A nyilvánosságot a szavazócédula azonosíthatósága fogja garantálni, vagyis a képviselők nem kártyával fognak szavazni. Ez ellen Robert Fico sem emelt kifogást. Mindenki kitart a véleménye mellett, én a nyilvános szavazást támogatom” – nyilatkozta a házelnök. A szavazásra, tájékoztatása szerint, jövő héten kerül sor, vagy szerdán, vagy csütörtökön.
Erik Tomáš (Smer) ezzel kapcsolatban azt állítja, a párt sosem támogatta a nyílt szavazást, és ez most sincs másképp. Hozzátette, ha a nyílt szavazást fogja a többség támogatni, a Smer is csatlakozik. Arra a kérdésre, hogy született-e egyezség a koalíción belül a jelöltekről, nem tudott válaszolni.
A Spolu elnöke, Miroslav Beblavý azonban már értesítette a sajtót, hogy ki az az öt jelölt, akiket támogatni fognak a választáson. „Remélem, hogy négy személyről meg fogunk tudni egyezni a koalícióval, és végre lezárhatjuk ezt az egészet” – zárta Beblavý.
A jövő heti választás már az ötödik próbálkozása lesz a parlamentnek, hogy megválasszák a hiányzó jelölteket. Februárban kilenc alkotmánybírónak járt le a mandátuma. (szh, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.