ÖSSZEFOGLALÓPozsony. A szlovákiai vásárlók az elmúlt években jogosan érezték úgy, hogy az árak a statisztikai hivatal jelentéseiben szereplőnél nagyobb mértékben nőttek – derül ki az UniCredit Bank tegnap közzétett elemzéséből.
Már a mindennapos termékek ára is csökkent
ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. A szlovákiai vásárlók az elmúlt években jogosan érezték úgy, hogy az árak a statisztikai hivatal jelentéseiben szereplőnél nagyobb mértékben nőttek – derül ki az UniCredit Bank tegnap közzétett elemzéséből. Ľubomír Koršňák, az említett pénzintézet elemzője szerint ennek az az oka, hogy a statisztikai hivatal a felmérései során olyan termékek ármozgását is figyelembe veszi, amelyeket az emberek csak ritkán vásárolnak, miközben a fogyasztók elsősorban azon áruk drágulására érzékenyek, amelyek megvételére szinte naponta rákényszerülnek. Az UniCredit ezért most elkészítette a legkeresettebb termékek árbarométerét, amely a fogyasztók áremelkedésekkel kapcsolatos szubjektív érzéseinek adott igazat. „A statisztikai hivatal által közzétett adatok szerint az árak 2006 óta évente átlagosan 2,9%-kal nőttek, a legkeresettebb árukat figyelembe vevő árbarométerünk esetében viszont 3,3%-os volt a drágulás. A két mutató között a legnagyobb különbséget 2011-ben és 2012-ben mértük” – nyilatkozta Koršňák. 2011-ben például a valós infláció nem haladta meg az 5 százalékot, az UniCredit árbarométere szerinti azonban 7% felett volt. Mára azonban változott a helyzet. A valós infláció még a statisztikai hivatal szerint is történelmi mélypontra süllyedt. Az elmúlt hónapban például 0 százalékos évközi inflációt mért a hivatal, vagyis a januári árszint megegyezett az egy évvel korábbival, amire Szlovákiában az 1989-es rendszerváltás óta nem volt példa. Az UniCredit árbarométere azonban még ennél is kedvezőbb képet mutat, hiszen a legkeresettebb termékek ára eszerint az elmúlt időszakban fél százalékkal még csökkent is az előző év azonos időszakához képest. Ami 2014-et illeti, a pénzintézet az első félévben nem számol inflációval, a második félévben is legfeljebb 1,5%-ra kúszhat fel a pénzromlás üteme. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.