<p>Vége azoknak az időknek, amikor a diploma egyenlő volt a biztos munkalehetőséggel. A hagyományos „képlet” még az ezredfordulón – amikor minden ötödik ember állástalan volt – is jórészt érvényes volt, ám az utóbbi években egyre jobban nő a diplomás munkanélküliek aránya. Ez főként a friss végzősöket érinti, ellenük játszik az a tény is, hogy a munkáltatók a diploma mellé nemritkán többéves gyakorlatot is megkívánnak.</p>
Már a diploma sem garantál biztos munkahelyet
Az ARRA idei egyetemi értékelésében külön kritériumként jelent meg a végzősök munkanélküliségi aránya. Az ügynökség korábban is figyelte ezt a paramétert, ám korábban ez viszonylag alacsony volt, így nem volt értelme beépíteni a pontrendszerbe. Az elhúzódó gazdasági válság miatt viszont egyre több a munkanélküli a fiatal diplomások között is, csak az elmúlt egy évben 3,8 százalékról 4,5 százalékra nőtt.
Sok az egyetemista
A diplomások nagyobb munkanélküliségéhez a válság mellett az egyetemi elitképzés tömegképzéssé történő átalakulása is hozzájárult. 1990-ben 7900 egyetemi végzős volt Szlovákiában, 2000-ben már 12 800-an kaptak diplomát, tavaly pedig 40 ezren nappali, 14 ezren pedig távutas képzésben szereztek felsőfokú végzettséget. Emiatt sok olyan állást is diplomások töltenek be, ahol egy-két évtizede még elég volt az érettségi szint is.
A végzősök munkanélküliségi arányánál figyelembe kell venni azt is, hogy az adott egyetem mely régióban fekszik. Ahogy az elemzés készítői is hangsúlyozták, a nagyobb munkanélküliségű vidékeken általában nagyobb a friss diplomás állástalanok aránya is – ám nem minden karra vonatkozik ez. Az abszolvensi munkanélküliséget mutató arányszám ugyanakkor semmit sem árul el arról, hogy a végzősök saját szakmájukban tudtak-e elhelyezkedni vagy sem.
A legjobb elhelyezkedési lehetőségei szokás szerint az informatikai, orvosi és egészségügyi, jogi karok, szakirányok végzőseinek van. Legnehezebben a mezőgazdasági szakirányok abszolvensei találnak munkát a diplomaosztás után.
Mindegyik kategóriában viszonylag nagy a szórás: a legjobb karok friss végzősei között kevesebb mint 1%-os az állástalanok aránya, de ugyanezen kategórián belül a legrosszabb fakultáson végzett diákoknak sokszor több mint 10%-a nem talál munkát magának.
Néhány kar esetében sajátos jellegzetességek magyarázzák a nagyon alacsony munkanélküliségi arányt. A teológiai karok esetében azok a fakultások, ahol csak lelkészeket képeznek (vannak fakultások, ahol hitoktatói és más szak is van), értelemszerűen nagyon alacsony, akár 0%-os a munkanélküliségi rátával büszkélkedhetnek – a papok, lelkészek ugyanis a diploma átvétele után egyházi szolgálatba lépnek. Ugyancsak nagyon alacsony az egészségügyi fakultások vonatkozó mutatója. Ezeket a karokat egyrészt egészségügyi nővérek látogatják, akik munka mellett végzik tanulmányaikat, másrészt pedig a hazai kórházakban még mindig viszonylag kevés a diplomás nővér (sok helyen a törvényi előírások ilyen végzettséget követelnek meg) – így őket nyomban felszippantja a szakma.
Magyar karok
Ami a magyar karokat illeti: a legalacsonyabb, 0%-os munkanélküliségi rátát a komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Kara „produkálja” – a fentebb leírt okok miatt –, mögötte ugyanezen egyetem Tanárképző Kara helyezkedik el, 4,3%-os arányával a pedagógiai karok erős középmezőnyében foglal helyet. A nyitrai UKF Közép-európai Tanulmányok Kara 7,6%-os arányával 7. a társadalomtudományi karok tízes mezőnyében. A komáromi Gazdaságtudományi Kar saját csoportjában sereghajtó: végzőseinek 14,2%-a egy éven belül nem talált munkát – ebben a csoportban a karok felének vonatkozó munkanélküliségi rátája 2% alatt volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.