<p>Molnár Balázs Péter, a magyar Miniszterelnöki Hivatal európai ügyekért felelős helyettes államtitkára szerint nem Magyarország tehet arról, hogy rossz az imidzse az unióban, akivel az EU jövője a V4-es országok perspektívájából címmel rendezett konferencián beszélgettünk.</p>
„Magyarország menekültügyben abszolút szolidáris”
A legtöbb megszólaló politikus arról beszél, hogy az eurózóna lehet az a mag, amely felgyorsíthatja az integrációt. Nem tart attól, hogy Magyarország annyira lemarad a fontosabb, gazdasági témákban, hogy az már a későbbi csatlakozást is nehézzé, vagy akár lehetetlenné teszi?
Ettől nem tartok, a csatlakozási szerződésünkben az szerepel, hogy nekünk is be kell vezetni az eurót, Magyarország folyamatosan azon dolgozik, hogy teljesítse a maastrichti kritériumokat. Egy kivételével már mindet teljesítjük. Ha ez meglesz, akkor már csak egy politikai döntés kell arról, hogy mikor csatlakozunk az eurózónához. A mi esetünkben ez a mikor kérdése. Éppen ezért mi érdekeltek vagyunk egy erős eurózónában. Macron francia elnök által felvázolt több elképzelés is nehézséget jelenthet a számunkra. Például egy erős eurózóna költségvetés például nagymértékben hatna a kétsebességes Európa irányába. Aki nem lenne az eurózóna tagja, az teljesen lemaradhatna a magtól, és a perifériára szorulna.
A V4-es államoknak általában nincs jó imidzse az unióban, Magyarországnak pedig különösen rossz, főleg, ha az utóbbi időszakot, Orbán Viktor európai parlamenti meghallgatását, a CEU-törvényt vagy az előkészületben lévő civiltörvényt nézzük. Ön szerint viszont az imidzsel nincs gond.
Én azt mondtam, hogy nem mi tehetünk arról, ha rossz az imidzsünk. 2004-ben csatlakoztunk, tudjuk az érdekeinket, és ezekért hajlandóak vagyunk felemelni a hangunkat. Ha ezt a „régi tagok” sértésnek veszik, akkor nem velünk van a probléma. Az a dolgunk, hogy saját érdekeinket jól tudjuk érvényesíteni. Mi úgy gondoljuk, hogy konstruktívak vagyunk.
Az unió nagy része, még a Fidesz partnerszervezetei is úgy gondolják, hogy például a menekültkérdésben a minimális szolidaritást sem hajlandó vállalni Magyarország, vagy olyan törvényeket fogad el vagy készül elfogadni, amelyek szakértők és politikusok szerint sem egyeznek az EU értékeivel. Példa erre a CEU-törvény és a civil törvény. Nem lehet az, hogy mégis Magyarországgal van a baj?
Nem. Menekültügyben Magyarország abszolút szolidáris a többi tagállammal. Hatalmas összegeket, erőforrásokat fordítunk a külső schengeni határ védelmére. Nekünk biztosítanunk kell azt, hogy a schengeni zóna nyitott maradhasson, ne kelljen belső határellenőrzéseket bevezetni. A szolidaritás nem csak azt mutatja, hogy a relokációs mechanizmus keretében befogadjuk a ránk eső pár ezer migránst. Ráadásul a relokációs mechanizmus megbukott. A törvényekkel kapcsolatban az Európai Uniónak jó mechanizmusai vannak, ha úgy gondolja, hogy egy törvény nem felel meg az uniós jognak, akkor kötelezettségszegési eljárást fog indítani ellenünk. Ezt a felsőoktatási törvény esetében már meg is tette, ha nem sikerül megegyezni, akkor a bíróság fog dönteni.
Magyarországnak sokan azt is felróják, hogy nemcsak az uniós menekültelosztási rendszert nem tartja be, hanem a korábbi menekültügyi egyezményeket sem, a menekültekkel embertelenül bánik.
Magyarország nem bánik rosszul a menekültekkel.
Csak bebörtönzi őket.
Nem igaz. Nincsen Magyarországon bebörtönzés, a tranzitzónában vannak menekültek. A tranzitzóna egy teljesen biztonságos harmadik ország, Szerbia felé nyitva áll, aki nem akarja kivárni a tranzitzónában a menekültkérelmének az elbírálását, az Szerbia irányába bármikor elhagyhatja azt. Tehát ez a vád nem igaz.
Ezt sokan mégis úgy értékelik, hogy ezek bebörtönzött menekültek.
Ez rossz értékelés, Magyarországon nincsenek bebörtönzött menekültek, sosem voltak, minden nemzetközi szerződésből adódó kötelezettségnek eleget teszünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.