<p>Egyre több korlátozás éri a kelet-európai fuvarozókat az Európai Unió nyugati országaiban. Franciaország a helyi minimálbér kifizetését követelte a sofőrök számára, Belgiumban és Németországban újonnan azt is büntetni kezdték, ha a sofőrök a kamionban alszanak, s ilyen büntetések bevezetését javasolja az Európai Bizottság is.</p>
Magas bírságokat róhatnak ki a kamionban alvó sofőrökre
Hat, kamionban eltöltött nap után a sofőröknek kötelezően 45 órás szünetet kell tartaniuk. Az eddigi gyakorlat szerint a sofőrök ezt az időt a kamion alvásra is alkalmas, átalakított kabinjában töltötték. Belgiumban, Németországban és Franciaországban a helyi törvények tiltják, hogy a sofőrök a kamionban aludjanak, s az utóbbi hetekben elkezdték büntetni a parkolókban pihenő sofőröket. A járműben való alvásért 1800 eurós bírság jár, ám például a német rendőrök minden sofőrnek lehetőséget adnak a bírság kiszabása előtt, hogy szállodában foglaljanak szobát.
Pavol Jankovič, a fuvarozókat tömörítő ČESMAD szövetség elnöke ezt a követelést irreálisnak nevezte. „Lehetetlenség, hogy minden sofőr szállodában aludjon. Egyebek mellett azért is, mert a kamionok felügyelet nélkül maradnának a parkolókban, ami a szállított árut is veszélyezteti. A rendelet egyetlen célja kiszorítani a nyugati piacról a kelet-európai fuvarozókat” – állítja Fekete.
A fuvarozók szerint az egyik alapvető probléma, hogy a rendelet a lehetetlent várja el. A legnagyobb nemzetközi fuvarozói érdekképviselet (IRU) adatbázisa ugyanis például Németországban 352 kamionparkolót tart nyilván, ezek közül csak 82-nél van szálláslehetőség. Az őrzött parkolók száma mindössze 41. Olyan parkolót, ahol minimális szintű őrzés és szállás is van, csupán 13-at tartanak nyilván. A fenyegető büntetések következményeivel leginkább Csehországnak gyűlt meg a baja eddig, ugyanis a német határszakaszhoz közeli parkolóit ellepték a kamionok, a sofőrök inkább ott töltik a kötelező pihenőt, mint a németországi szállodákban.
Az Európai Bizottság által bemutatott mobilitási csomag, amely az EU közúti szállítási piacát kívánja egységesen szabályozni, szintén tartalmaz egy rendelkezést, amely megtiltaná, hogy a sofőrök a heti 45 órás pihenőidőt a kabinban töltsék. Mielőtt elfogadnák, számos munkacsoport fogja megvitatni. A szlovák közlekedési tárca már jelezte, hogy a rendelkezést elfogadhatatlannak tartja, s ahogy a minisztériumtól megtudtuk, Magyarországgal, Csehországgal, Lengyelországgal és Romániával együtt kérvényezték a konkrét javaslatok áttanulmányozását, ugyanis fennáll a gyanú, hogy azok sértik az egységes fuvarozási piac szabályait.
Szorongatják a keleti fuvarozókat
Az, hogy egyes nyugat-európai országokban büntetni kezdték a kamionsofőröket, amiért a kötelező 45 órás pihenőt a kabinban töltik, jól ábrázolja, milyen viszonyok uralkodnak az európai fuvarozási piacon.
Bár hivatalosan nyitott piacon vállalkozhatnak a fuvarozók, egyre több nyugat-európai ország vezet be olyan intézkedéseket, amelyek jelentősen megnehezítik a nyugat-európai kamionsofőrök életét.
A Franciaországba belépő külföldi teherfuvarozók meg kell hogy kapják az előírt francia minimálbért. Ugyanezt az előírást vezette be Németország, Belgium és nemrég Ausztria is. Bécs végül a komoly felháborodás után némileg enyhítette az előírásokat. „Pozitív változás, hogy Ausztriában már nem kell minden sofőrnek magánál hordania a legutolsó fizetési szalagját, az alapvető problémát viszont továbbra sem oldották meg. Ez pedig az, hogy a sofőröknek fizetett minimálbért nem ismerik el a fizetés részeként” – pontosított Pavol Jančovič, a szlovákiai fuvarozókat tömörítő ČESMAD szövetség elnöke.
Németország a belga és francia rendőrökhöz hasonlóan elkezdte büntetni a kabinokban szunyókáló sofőröket. A németek a kötelező 45 órás pihenés minden egyes, kabinban eltöltött órájáért 60 eurós bírságot adhatnak a sofőrnek, az őt kiküldő fuvarozó cég ennek az összegnek a háromszorosát kapja. A hatóságoknak ugyan elég felmutatni egy igazolást arról, hogy Németországban élő ismerőseiknél töltötték a pihenést, erre viszont a sofőrök túlnyomó többségének nincs lehetősége.
Az Európai Bizottság a mobilitási csomaggal akarja egységessé tenni a közúti szállítási piac szabályait, viszont ez a szabályozási javaslat is szállodákba küldi a kamionsofőröket. „A javasolt csomag tartalmaz egy módosítást, mely szerint a 45 órás pihenőt nem tölthetik a kamionsofőrök a gépjárműben. Ezt az időt higiéniai berendezéssel rendelkező megfelelő szálláshelyen kell eltölteni, amelyet a munkáltató szavatolt vagy térített, a pihenőt otthon is tölthetik” – részletezte lapunknak az Európai Bizottság javaslatát a közlekedési minisztérium sajtóosztálya. Bár egyelőre csak javaslatról van szó, Szlovákia a minisztérium szerint több európai országgal együtt kérte az intézkedés áttanulmányozását, mivel nagy valószínűséggel sérti az egységes piac szabályait.
A szlovákiai fuvarozókat tömörítő ČESMAD szerint a bizottság állítása, mely szerint a mobilitási csomag megteremti az igazságos feltételeket a kamionfuvarozók vállalkozására, félrevezető. „Sajnos az egész csomagban érezni a nyugat-európai országok befolyását, amelyek ezzel akarják megvédeni a hazai piacot más, szegényebb kelet-európai országoktól” – állítja a ČESMAD elnöke, aki szerint az is elfogadhatatlan, hogy az egyes uniós tagállamok még azelőtt vezetnek be törvényi előírásokat, hogy elfogadnák Brüsszelben az egységes szabályozást. A szervezet szerint ez eredményezi a fuvarozási piacra jelenleg jellemző kaotikus helyzetet, amikor országonként eltérő pénzügyi és adminisztratív előírások nehezítik a fuvarozótársaságok vállalkozását.
Az Európai Bizottság azt szeretné, hogy a mobilitási csomag végleges szövegéről még idén vagy legkésőbb jövő év első felében szavazzon az Európai Parlament.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.