Listaverseny Magyarországon

Ha finoman akarunk fogalmazni, akkor paródiának nevezhetjük azt, ami Magyarországon zajlik az ügynöklisták körül. Napról napra jelennek meg az újabbak az interneten és a szakértői asztalokon, az ombudsman bezúzza azokat, vagy jogellenesnek nevezi megjelentetésüket, az érintettek vehemensen cáfolnak, vagy halkan beismernek.

Magyarországon listaversenynyé vált az egykori ügynökök névsorának nyilvánosságra hozatala. Aki számít egy kicsit, nyilvánosságra hoz egy listát. Elemzők szerint az egyházi személyiségek beszervezése volt a volt titkosszolgálat sikerágazata: a listák többségén ők szerepelnek a leggyakrabban.

Először a Political Capital elnevezésű történészekből álló csoport hozott nyilvánosságra az interneten egy ügynöklistát többnyire olyan nevekből összeállítva, akikről már korábban kiderült, együttműködtek az állambiztonsági szervekkel. Az elején 19 nevet tartalmazott a lista, mostanra azonban már kibővült. Ennek ellenére többen cáfolták, hogy tudatosan együttműködtek volna.

Ezt a listát egy újabb követte, amely 219 nevet tartalmazott, valójában azonban csak 217-et, mert egy ember háromszor szerepelt rajta. A listát egy angol weboldalon, szervezetek alapján tagolva hozták nyilvánosságra, ám több tévedés vagy szándékos ferdítés is van benne. A Fidesz dossziéban szerepel egy Németh Zsolt nevű ügynök, ám adatai nem egyeznek a Fidesz két, Németh Zsolt névre hallgató politikusának adataival. Ugyanez a helyzet az SZDSZ dossziéban található Cserhalmi György színésszel és Gulyás József politikussal is: az ő adataik sem egyeznek a listán szereplő névrokonéval. A névsor állítólag megegyezett azzal, amelyet 1990-ben Németh Miklós távozó miniszterelnök adott át az őt váltó Antall Józsefnek. Az ügyben többen megszólaltak. Egyesek szerint a lista egyezik, mások szerint ez nem igaz. Németh Miklós volt szocialista miniszterelnök az MTI-nek adott nyilatkozatában elismerte, átadott egy listát utódának, Antall Józsefnek, de hozzátette: a listát nem ő állíttatta össze, a tartalmára pedig nem emlékszik. Németh Miklós az MTI-vel azt közölte: az úgynevezett ügynöklistát tizenöt éve „természetesen elolvasta”, de sem szerkezetére, sem a lista egészére nem emlékszik. „Ezért egyetlen megjelent névről sem tudom határozottan állítani, hogy megtalálható-e azon a listán, amelyet én átadtam” – közölte a volt kormányfő. Megerősítette, a kormányzati átadás-átvételi folyamat részeként 1990 májusában Antall Józsefnek átadott egy listát, de azt írta róla: azt a Belügyminisztériumtól kapta. „A lista a belügyminisztériumtól került be a miniszterelnökségre. Nem tudom, milyen megfontolásból. A belügyminisztérium megbízott vezetőjéhez ezt a listát akkor eljuttatták, és ő úgy érezte, hogy kötelessége erről engem személyesen tájékoztatni és a listát nekem továbbítani. Én mást ekkor – rövid idővel az új kormány eskütétele előtt már nem tehettem – mint amit tettem, azaz a listát betettem több más fontos irattal együtt az utolsó általam összeállított dossziéba és átadtam a miniszterelnök úrnak. Megemlítettem a miniszterelnök úrnak, hogy én semmiféle listát nem rendeltem, ezért hitelességéről nyilatkozni nem tudok. De mivel hozzám került, köteles vagyok neki ezt is hiánytalanul átadni. Most is ezt gondolom.” A volt kormányfő kifejtette: nem tudja, hogy az Antall Józsefnek átadott lista hány példányban készült, vagy hogy ki kinek hány példányt adott.

A szokásos politikai ködösítés miatt csak nehezen fog kiderülni, mi is valójában az igazság.

Ezt követte a Political Capital újabb listája, amely ezerháromszáz nevet tartalmazott, de mivel Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos már a korábbi listák nyilvánosságra kerülésekor is fanyalgott, a Political Capital először az ombudsmanhoz vitte a listát. Péterfalvi Attila pedig a nagy nyilvánosság előtt megsemmisítette az iratokat. A sok papírtól még a skartáló gép is bedöglött. Listabukta, ám nem kell attól félni, hogy egyszer csak ne jelenjen meg a neten ez az ezer név is.

Tegnap a hvg.hu oldalán újabb névsor jelent meg. Ez közölte a Belügyminisztérium III/III-as főcsoportfőnöksége 1989-es tiszti állományának névsorát és rangfokozatait. A weboldal olyan sikeressé vált, hogy dél tájékában már nem lehetett kinyitni, mert nem bírta az érdeklődők rohamát. A lista 206 tiszt nevét és rendfokozatát tartalmazza és a hvg.hu szerint a nevek több, nagy példányszámban megjelenő újságban, könyvben, sőt tankönyvben is megjelentek már, többek között Kiszely Gábor Állambiztonság (1956-1990) című, több kiadást megélt könyvében. A közlő hivatkozik az adatvédelmi törvényre, amely szerint, ha az adatokat állami vagy szolgálati titokká nyilvánítják, nem szabad kiadni és publikálni őket. Csakhogy a Dunagate-botrány nyomán 15 éve, jogutód nélkül felszámolt III/III. iratai 1995 óta nem titkosak többé.

Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek azt mondta: sajnálja, hogy a múlt tisztázása „listák versenyévé vált”. A frakcióvezető-helyettes arra kérte a történeti levéltár vezetőit és munkatársait, hogy a különböző listákon hírbe hozott emberek számára soron kívül tegyék lehetővé, hogy múltjukat dokumentumokkal tisztázhassák.

Egy dolog biztosnak tűnik: amíg Magyarországon nem születik legalább hasonló törvény az ügynöklisták nyilvánosságra hozataláról, mint az megtörtént Csehországban, Szlovákiában vagy Németországban, addig csak a ködösítés, a találgatás és a gyalázkodás lesz a középpontban. (mert, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?