<p>Az ország egyik legfiatalabb igazságügyi minisztere volt, majd volt belügyminiszter is, a parlamentből egyszer sem maradt ki. </p>
Lipšic útja a KDH-tól a tragikus balesetig
Daniel Lipšic még a kilencvenes évek elején kezdte politikai karrierjét az Ifjú Polgári Demokraták (ODM) egyesület vezetőjeként. Az ezredfordulóig aztán egyre közelebb került a kereszténydemokrata politikához, s bár a KDH-ba hivatalosan csak 2000-ben lépett be, 1998-tól a párt jelöltjeként dolgozott az igazságügyi minisztériumban Ján Čarnogurský vezetése alatt. 2002-ben, csak 29 évesen lett igazságügyi miniszter a második Dzurinda-kormányban, a tárcát egészen addig vezette, míg a KDH nem sokkal a 2006-os parlamenti választások előtt kilépett a kormánykoalícióból a Vatikáni szerződés körül kialakult vita miatt. Túlélte a választások utáni földrengést a pártban, s azután sem távozott, hogy Vladimír Palkót Ján Figeľ váltotta a párt élén.
A parlamentbe 2010-ben is bejutott, sőt, Iveta Radičová kormányában Lipšic belügyminiszter lett. A 2012-es előrehozott parlamenti választásokon ismét a KDH listáján indult, s végül a párt összes jelöltje közül ő kapta a legtöbb preferenciaszavazatot. Ebben az időben robbant ki a Gorilla-botrány, amelyben Lipšic komoly szerepet vállalt, s élesen kezdte bírálni az oligarchák és politikusok összefonódását.
Az előrehozott választások végül mérföldkőnek számítottak Lipšic politikai karrierjében; a választási siker ellenére úgy döntött, hogy kilép a KDH-ból. Jana Žitňanskával megalapította az Új Többség mozgalmat, amelyet végül átnevezett Novára. 2013-ban jelentette be, hogy mozgalma szövetkezik az SaS-ből távozó képviselőkkel, mondván: míg a régi ellenzék tovább veszekszik, addig az új együttműködik. A szövetség nem tartott ki sokáig, és a liberális képviselők még a 2016-os választások előtt elhagyták a Novát.
Lipšic, mivel a választások előtti közvélemény-kutatások nem adtak nagy esélyt arra, hogy mozgalma bejut a parlamentbe, szövetkezett Igor Matovič OĽaNO-jával. Először koalícióban akartak indulni, mivel a felmérések ennek a próbálkozásnak sem adtak nagy esélyt, OĽaNO–NOVA pártot hoztak létre, amely a választásokon 11 százalékkal a harmadik helyen végzett. Matovičcsal együttműködve szervezték nyártól a Robert Kaliňák ellenes tüntetéseket a miniszterelnök lakása, a Bonaparte épületkomplexum előtt. Politikai karrierje a hétfői tragikus baleset után szeptember végén véget érhet.
Radičová és Procházka is lemondott már
A mandátumról való lemondásnak nincs nagy hagyománya az országban, a politikusok csak elvétve voltak hajlandók valamilyen ügy vagy botrány kapcsán levonni a személyes politikai felelősséget. Daniel Lipšic előtt, aki szeptember 30-ával távozik a parlamentből, csak néhány politikus akadt, aki önként távozott tisztségéből.
Iveta Radičová 2009-ben mondott le parlamenti képviselői mandátumáról, miután Tatiana Rosová helyett szavazott a parlamentben. „Hibáztam, s ezt az emberi mulasztást nagyon sajnálom. Az egyetlen lehetőség arra, hogy tisztára mossam a nevem, a mandátumról való lemondás” – indokolta döntését Radičová. Hasonló hibát követett el ebben a megbízatási időszakban a Sme rodina képviselője, Martina Šimkovičová, aki Rastislav Holúbek helyett szavazott a parlamentben. A volt műsorvezető viszont nem volt hajlandó lemondanitisztségéről, mondván: Radičovának sokkal magasabb politikai ambíciói voltak, mint neki, ezért ő nem lát okot arra, hogy távozzon a parlamentből. Juraj Liška védelmi miniszter 2006-ban azután mondott le könnyek között, hogy Hejce község mellett lezuhant a szlovák katonákat szállító Antonov AN–24-es repülő. A balesetben 42 személy vesztette életét, a helyszínen csupán egyetlen túlélőt találtak. Liška nyolc nappal a tragédia után mondott le. „Én voltam a miniszter abban az időben, amikor ez a tragédia megtörtént. Úgy érzem,és a szívem is azt diktálja, hogy távoznom kell” – mondta könnyes szemmel a távozó miniszter.
Nem Lipšic az egyetlen, aki lemondott mandátumáról. Legutóbb a Sieť közlekedési minisztere, Roman Brecely ajánlotta fellemondását, de csak azután, hogy pártja szétesett és kizárták a kormánykoalícióból. Andrej Hrnčiar és Radoslav Procházka politikai ambícióik miatt mondtak le mandátumukról azért, hogy megalapítsák a Sieťet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.