Lesznek parlamenti vizsgálóbizottságok

Pozsony. Magyarul továbbra sem lehet felszólalni a parlamentben, lesznek vizsgálóbizottságok, a függetlenek pedig nem hozhatnak létre frakciót – egyebek mellett ezt tartalmazza az új házszabály, melyet tegnap fogadott el a törvényhozás.

Pozsony. Magyarul továbbra sem lehet felszólalni a parlamentben, lesznek vizsgálóbizottságok, a függetlenek pedig nem hozhatnak létre frakciót – egyebek mellett ezt tartalmazza az új házszabály, melyet tegnap fogadott el a törvényhozás. A kormánypártok közül az ANO támogatta, néhány KDH-s ellenezte, a többi koalíciós honatya tartózkodott.

Az MKP már korábban jelezte: a frakció nem szavazza meg a normát, hiszen egyrészt elutasították a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatos, Farkas Iván által előterjesztett beadványt, másrészt a plénum elfogadta Tibor Cabaj (HZDS) indítványát a vizsgálóbizottságokkal kapcsolatban. Kérdéses volt az SDKÚ magatartása, a párt ugyanis néhány napja nem utasította el Cabaj indítványát, amiért a partnerek kérdőre is vonták Mikuláš Dzurinda kormányfőt a Koalíciós Tanácson. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője a közelmúltban lapunknak nem zárta ki, létezik valamilyen megállapodás az SDKÚ és a HZDS között, és az SDKÚ megsértette a koalíciós egyezséget. Ráadásul Cabaj elképzelése szakmailag sem állja meg a helyét, a vizsgálóbizottságokról szóló rész valószínűleg megvalósíthatatlan. Ilyen aggodalma Pavol Hrušovský házelnöknek is van, és a zavaros parlamenti voksolások alapján ő sem zárta ki, hogy az SDKÚ és a HZDS nem csak Törökország uniós csatlakozásáról tárgyalgat, mint ahogy állította a két párt. A HZDS tegnap visszautasította, hogy az SDKÚ-val titkos megállapodásokat köt, a mozgalom szerint a KDH és az MKP így akarja elterelni a figyelmet saját egyezségeikről.

Ezek után 30 képviselő javasolhatja, hogy egy-egy konkrét ügyben ad hoc parlamenti bizottság alakuljon. Viszont a testület öszszetétele és jogkörei tisztázatlanok. Jirko Malchárek, az ANO alelnöke szerint a vizsgálóbizottságokra szükség van, hogy az egyes botrányokat ne lehessen eltussolni. Ezzel egy időben a rendőrség is nyomozhatna, a parlamenti testület a politikai következtetéseket vonná le. A bizottság ülései nyilvánosak lesznek, hacsak a tagok nem döntenek másképp.

A tegnap elfogadott norma pontosítja az európai ügyekkel foglalkozó bizottság tevékenységét. A testület tagjainak lehetnek helyetteseik, és a bizottság ülésein részt vehetnek európai parlamenti képviselőink is. Változnak a képviselői kiszállások feltételei: a honatyák minden költségvetési intézményt ellenőrizhetnek. (sz. a., s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?