/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}
Az Európai Unió Közös Agrárpolitikája 2013 után, a közvetlen támogatások rendszere, az élelmiszerminőség és a hagyományos specialitások kérdése is napirendre került a szlovák és a lengyel földművelésügyi miniszter hétfői varsói tanácskozásán.
Simon Zsolt és Marek Sawicki megbeszélésének központi témája az unió agrárpolitikájának reformja volt. A lengyel fél a kétpilléres rendszer feltételeinek egyértelmű meghatározását kéri, ami lehetővé tenné a terület alapú támogatások átlátható kiszámítását - tájékoztatta az Új Szó Online-t az agrártárca sajtóosztálya.
Sawicki szerint az első pillérből folyósított pénzösszegek kifizetését több kritériumhoz kell kötni, mint például az adott területen mért csapadékmennyiség vagy a maximális és minimális hőmérséklet. Ugyanakkor a második pillérnek az eredeti mezőgazdasági technológiák támogatását kellene szolgálnia. A lengyel miniszter szerint egyezségre kell jutni a nemzeti költségvetésekből nyújtott kofinanszírozás kérdésében is, aminek valamennyi tagországban azonos kulcs szerint kell történne.
Simon Zsolt földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter nagyra értékelte a lengyel és a szlovák álláspont közelségét, szerinte az együttműködés az egyetlen járható út. Kiemelte a tavaly novemberben aláírt Pozsonyi deklarációt, melyhez egyre több tagállam csatlakozik. A KAP reformjának mindenképpen igazságosnak kell lennie és az új tagállamok gazdáinak járó juttatások elosztását a lehető legobjektívebbé kell tenni, hangsúlyozta Simon. Érdekesnek tartja a régi tagállamok hozzáállását. A miniszter szerint ugyanis a kelet-európai országok csatlakozásával kevés pénzért nagy piachoz jutottak, és csak kitartó munkával lehet őket megnyerni az új tagok elképzeléseinek támogatásához. Mint mondta, véleményét a német szakminiszternek is tolmácsolni fogja, akivel ma találkozik.
A változás nem lesz egyszerű, de a miniszter szerint mindenképpen szükséges. Ezért nagy jelentősége van annak, hogy Lengyelország és Szlovákia a KAP reformjának kérdésében azonos nézetet képvisel, aminek az is bizonyítéka, hogy Simon biztosította partnerét, Szlovákia támogatni fogja a lengyel EU- elnökséget.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.