Legfeljebb 30 eurót kérhet az orvos

Pozsony |

<p>50 euró helyett 30 euróban határozná meg a koalíció a plafont a kiegészítő rendelési időben kérhető kezelési díjért. Az egészségügyi bizottság már jóváhagyta a javaslatot, hamarosan a plénum is szavazni fog róla.&nbsp;Az ellenzék kivonult az ülésről, mert állításuk szerint későn kapták meg a javaslatot.&nbsp;</p>

Kisebb módosításokkal fogadta el parlament egészségügyi bizottsága azt a javaslatot, amely lehetővé teszi az orvosoknak, hogy kiegészítő rendelési időben pénzért kezeljék betegeiket. Az egyik változás, hogy a tervezett 50 eurós maximális kezelési díj helyett legfeljebb 30 eurót kérhetnek majd el a betegtől. „Három változás van az eredeti elképzeléshez képest, az egyik ez. Három változatban gondolkodtunk: a 30 eurós határt a betegszervezetek kérték, az 50 eurósat az orvosok szervezetei, és volt egy olyan változat is, amelyben nem szabtunk volna meg felső határt” – magyarázta lapunknak Bastrnák Tibor (Híd) parlamenti képviselő, a javaslat előterjesztője. 

Alacsony a plafon 

A 30 eurós határ miatt már tiltakoztak az orvosok. „Kicsit meglepődtünk a 30 eurós határ miatt, mivel ez leszűkíti az elvégezhető kezelések körét, elsősorban a komolyabb műszereket vagy több kivizsgálást igénylő kezeléseket szoríthatják ki ebből a körből” – magyarázta Marian Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke. Ezt elismeri Bastrnák is. „Mivel a betegszervezetek ezt kérték, ezért az ő javaslatukat fogadtuk el – magyarázta a képviselő. – A gyakorlati tapasztalatok alapján felül lehet vizsgálni ezt a határt.” Szerinte a betegek többsége 5–15 eurót fog fizetni a kivizsgálásért. A díjakat ugyanis az egészségbiztosítók díjszabása alapján határozzák meg, ezekhez adhatják hozzá saját árrésüket. „A biztosítók árai megvannak, ezek a valós költségeken alapulnak, ehhez adhatják hozzá az orvosok a saját árrésüket, ami lehet 20–30 százalék is, mivel az orvos szabadidejében dolgozik, de biztosan nem lesz 100 vagy 200 százalék” – véli Bastrnák. 

A másik módosítás, hogy a betegeket a kiegészítő kivizsgálási időben elektronikus rendszerben kell előrendelni. „Ez egy újabb ellenőrzést szavatol a rendszerben” – állítja Bastrnák. 

20 napon belül 

A harmadik változás, hogy az eredetileg javasolt 15 nap helyett 20 napon belül kell fogadnia az orvosnak a beteget. A 20 napos határidő azonban – kivételekkel – vonatkozik majd a rendes rendelési időben érkező betegekre is. Ma elsősorban egyes szakorvosoknál akár több hónapot várniuk kell a betegeknek. „Ezzel a javaslattal azt akarjuk biztosítani, hogy az orvos ne tegye át a betegeket a kiegészítő rendelési időbe” – mondta a képviselő. A kivétel azokra az orvosokra vonatkozik majd, akiknek olyan sok a betege, hogy a 20 napos határidőt nem tudja betartani. Az ellenőrzést ebben az esetben is az elektronikus rendszer segítségével fogják végezni. 

A törvény előírja azt is, hogy az általános orvosok rendes rendelési ideje legalább 35 óra, a szakorvosoké pedig 30 óra, a kiegészítő rendelési idő pedig legfeljebb a rendes idő 30 százaléka lehet. A 30 százalékos határ vonatkozik majd a kiegészítő rendelési időben kezelt betegekre is. 

Az ellenzék kivonult 

Az ellenzéki képviselők már a bizottsági ülés kezdetén kivonultak, arra hivatkozva, hogy későn kapták meg a javaslatot, ezért nem tudták áttanulmányozni. Szerintük mintegy 50 oldalnyi módosítási javaslatot kaptak az ülés kezdetén. „Már többször kértük, hogy ez ne így történjen” – jelentette ki Jana Cigániková (SaS). Marek Krajčí (OĽaNO) szerint viszont a bizottsági ülés elején nyomtatták ki a javaslatokat, emiatt az ülés háromnegyed órával később kezdődött. 

A kormányoldal azonban állítja, hogy már múlt héten megkapták a képviselők a javaslatot, ahhoz képest csak kisebb módosítások vannak a szövegben. „Az én három módosításom mellett csak kisebb, jogtechnikai módosításokat javasoltunk a múlt heti változathoz képest” – állítja Bastrnák. Zuzana Šebová (Sme rodina) elismerte, hogy tartalmilag nem volt sok változás. „Háromnegyed óra várakozás után valójában ugyanazokat a javaslatokat kaptuk meg, mint korábban, de megváltozott, új formában, és mi nem tudunk egyik másodpercről a másikra dönteni” – mondta Šebová. Bastrnák szerint az ellenzék a „kameráknak politizál”. „Egy hete azérthalasztottukelatárgyalást,hogy a képviselők áttanulmányozhassák a javaslatokat, az én három módosításom nem olyan nagy terjedelmű, hogy ne lehetett volna gyorsan átnézni” – magyarázta a képviselő. A jogszabály legkésőbb jövő héten kerül a plénum elé. (lpj, TASR, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?