<p>Bűnvádi eljárást indított Daniel Lipšic egykori belügyminiszter, a Nova jelenlegi elnökének közeli munkatársai ellen a rendőrség – tájékoztatott kedden blogján Júlia Mikolášiková oknyomozó újságíró. </p>
Lecsaptak Lipšic embereire
Lipšic korábbi romaügyi tanácsadója, Milan Krajniak, illetve a szolgálati hivatal volt vezetője, Marcel Klimek tegnap vette át a határozatot az eljárás megkezdéséről. A nyomozás azzal a lehallgatási rendszerrel kapcsolatos, amelyet a belügy még Lipšic idejében vett, s amely máig sem működik. A rendőrség Krajniakot és Klimeket idegen tulajdon hűtlen kezelésével gyanúsítja.
„Ez az egész egyértelműen igazolható értelmetlenség” – reagált tegnap Krajniak, a vádakat Klimek is elutasítja. Krajniak nemrég kilépett Lipšic pártjából, Klimek a Nova legszűkebb vezetésének tagja.
Lipšic szerint az egész ügy mögött a Penta pénzügyi csoport áll, s annak vezetője, Jaroslav Haščák, aki a Nova elnöke szerint azóta próbálja őt lejáratni, amióta miniszterként vizsgálni kezdte a Pentát a hírhedt Gorilla-aktában felmerült korrupciós ügyek miatt. „A bűnvádi eljárás megkezdését abszurdnak tartom” – mondta Lipšic, hozzátéve: a lehallgatási rendszer vásárlását ő hagyta jóvá, minden szerződésen az ő aláírása szerepel, ezért vele szemben is eljárást kellene indítani. A Penta reakcióját lapzártánkig nem sikerült megszerezni.
A lehallgatási rendszer korszerűsítéséről Lipšic minisztersége idején született döntés. A régi rendszert még 1997-ben hozta működésbe a titkosszolgálat, tehát akkor, amikor az SIS élén Ivan Lexa állt. Lipšic eredetileg modernizálni akarta a rendszert, ám a kormánykoalícióban egyezség született arról, hogy újat rendelnek. Lipšic külön lehallgatási rendszert akart a titkosszolgálatnak és a rendőrségnek. A kormányváltás után az új belügyminiszter, Robert Kaliňák viszont kijelentette: az egységes rendszer jobb, a Lipšic által vásárolt pedig használhatatlan.
Az üzlet részleteiről a közvélemény semmit sem fog megtudni, mivel a szerződés titkosított, így a máig működésképtelen rendszer végösszege sem nyilvános. Az államnak a bűnvádi eljárás nyilvánosságra került határozata szerint 8,8 millió eurós kára keletkezett. A belügyminisztérium tegnap sajtónyilatkozatban közölte, hogy a megkezdett eljárást nem fogják kommentálni és nem is befolyásolják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.