A cigaretta januári drágulása azt eredményezte, hogy a szlovák–ukrán határon ismét intenzívebbé vált a dohánycsempészet. Felmerül a kérdés: vajon a vámtisztviselők ellen tudnak-e állni a korrupció ilyenkor erősödő kísértésének?
Küzdelem a korrupció ellen
Kamionhad. Minél nagyobb az autó, annál könnyebben elrejthető a csempészáru. Somogyi Tibor illusztrációs felvételei Az utóbbi időben a korábbinál szigorúbb belső ellenőrzéseknek vannak kitéve a vámtisztviselők. Az önkontrollt részben a korrupció terjedése, részben a mind nagyobb lefizetésekkel járó drogcsempészet terjedése, részben pedig a keleti államhatáron élénkülő illegális dohánybehozatal váltotta ki. Az egyik leglátványosabb intézkedésnek az tűnik, hogy az egyes határátkelőhelyeken szolgálatot teljesítő vámőrök zömét havonta cserélni fogják, ezzel veszik elejét a nem kívánatos összefonódásoknak.
Természetesen a vámőrök belső ellenőrzése nem újkeletű dolog. A vámigazgatóságok 2001-es tevékenységét összegző jelentés például leszögezi: a vezérigazgatóság ellenőrző osztálya tavaly 46 jogi és természetes személy bejelentését vizsgálta ki. A bejelentések nyomán mintegy 16,7 millió korona értékben foglaltak le árut, és az eltitkolt vámilletékek nagysága elérte a 32,2 millió koronát. Emellett 2001 második felében 70 feljelentés érkezett hivatalos személy intézkedése miatt. A belső ellenőrzés több esetben elismerte a panasz jogosságát, ennek eredményeként 61 fegyelmi eljárást indítottak és 17 vámőrt elbocsátottak. A vámigazgatóság eddigi tapasztalatai szerint a legtöbb szabálysértés az alkohol, a dohányáru és a textiltermékek behozatalánál történik. Ami pedig a vámhivatalok munkáját illeti, a legtöbb hiányosságot a pozsonyi és az ágcsernyői vámtisztek követik el.
Legutóbb Juraj Kus, a kelet-szlovákiai Vyšné Nemecké-i határátkelő volt vámigazgatója hívta fel a figyelmet az ottani praktikákra és az ágcsernyői visszaélésekre. Kus szerint a bizonyítékokat hiába juttatta el az illetékeseknek, az állami szervek nem léptek az ügyben. A volt vámigazgató még 2000 októberében tett jelentést Milan Jasenovecnek, a Központi Vámigazgatóság vezérigazgatójának, amelyben felhívta a figyelmet az Ágcsernyőn tapasztalt furcsa ügyekre. Dokumentumokkal támasztotta alá, hogy az egyik gépkocsival formálisan 4000 üveg sört vittek át a határon, miközben ilyen autó át sem lépte az államhatárt. Egy másik esetben az ágcsernyői vámosok szemrebbenés nélkül átengedtek 240 karton cigarettát és 150 ezer korona értékben ruhaneműt. A vétkeseket csak azután bocsátotta el a vámigazgató, hogy tudtára adták, ellenkező esetben a sajtóban is kiteregetik a szennyest. Kus szerint az érintett vámhivatalokban annyira elharapózott a korrupció, hogy még személycserék árán sem lehet javítani a helyzeten.
Természetesen a vélt vagy valós hibák miatt senki sem kérdőjelezi meg a vámtisztek munkáját. Csak tavaly 5 milliárd korona értékben foglaltak le illegálisan behozott árut, 73 ezer karton csempészett cigaretta került a hálójukba, végezetül 85 esetben akadályozták meg kábítószer behozatalát (öszszesen 8 kilogramm heroint foglaltak le). (shz)
Segít a vámtisztek sűrű cseréje?
A határátkelőhelyeken minden negyedik héten kicserélik a vámtisztek zömét. Ezzel próbálják elejét venni a csempészők és a vámőrök együttműködésének. Milan Jasenovec, a Központi Vámigazgatóság vezérigazgatója szerint „a sűrű személycserékkel valóban megelőzhető az összefonódás, a korrupció. E lépés különösen eredményes lehet a dohánycsempészet megfékezésében. Emellett még további szigorító belső intézkedéseket is tettünk, ám ezeket a munka bizalmas jellege miatt nem ecsetelhetek” – mondta. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.