Mi dolgod van neked azokkal a magyarokkal? Ez a címe nem sak a Kusý-kötet egyik tanulmányának, hanem az első ciklusának is, s aligha tévedünk, ha azt állítjuk, hogy az egész kötet címének is beillene, mi több, az egész Kusý-életmű címének is. S hogy mi dolga van neki „azokkal” a magyarokkal? ĺme, a válasz: „Semmi.
Kusý és a magyarkérdés
A valódi válasz persze ettől sokkal hoszszabb és sokkal bonyolultabb (voltaképpen erről szól az egész kötet), hely híján nem részletezzük, ám aki kíváncsi a továbbiakra is, az nyilván végigolvassa az egész gyűjteményt, s választ kap e bonyolult és Szlovákiában — sajnos — még mindig rázós kérdésre. Mert a Kusý-tanulmányokban sok mindenre választ kap. Példának okáért még arra is — noha természetesen csupán közvetve, hisz a tanulmányok írásakor még nem volt aktuális a kérdés —, hogy tudniillik miért nem lehet a szlovák parlament elnöke még ma sem magyar, noha, mint tudjuk, a választási eredmények alapján ez a poszt a magyar koalíció pártját, illetve annak elnökét illette volna meg.
S hogy mi mindenre találunk még választ Kusý könyvében? ĺme, néhány jellemző cím: A magyarón; Az autonómia nem jelent elszakadást, az autonómia legális folyamat; A magyar kérdés; Az államosított nyelv; A magyar kártya; A Beneš-dekrétumok; Demokrácia a kisebbségek számára is; Itt élnek közöttünk; A szlovák igazság; A szlovák állameszme; A magyarok titkainak felfedezése…
E címlista, gondolom, önmagáért beszél. S hogy visszatérjünk még egy pillanatra az alapkérdésre: „Képzeljék csak el — folytatja Kusý professzor —, hogy valaki megkérdezi a középiskolai tanárt: Mi dolgod van neked a diáklányokkal? Vagy a nemi betegségek szakorvosához fordul: Mi dolgod van neked a prostituáltakkal?”
Megint csak elvágjuk a folytatás fonalát, hisz a válasz egyértelmű. Inkább tegyünk föl magunknak is egy aktuális kérdést: hol a helye Miroslav Kusýnak a jelenlegi szlovák politikában? Tudjuk, hogy sehol. Tekintettel arra, hogy Kusý nem elsősorban irodalmár, hanem politikus és politológus, nem elsősorban az lenne-é az érdekünk, nekünk, magyaroknak, hogy az ilyen gondolkodású politikusokra próbáljuk irányítani a közvélemény figyelmét? Ahogy az ország pillanatnyi helyzete mutatja, alig egy évvel a köztársasági elnök választása előtt a hatalmi helyzet teljességgel áttekinthetetlen. A koalíció két pártja már bevetett két ágyút, ám a többiek máris jelezték, más ágyúik vannak. A magyarok persze nem nagyon rúghatnak labdába, de ha mindenki mást akar, ők miért ne akarhatnának valakit? S ez nem lehetne más, mint Kusý professzor. Dubček halála óta különben sincs megkérdőjelezhetetlenebb múltú és súlyú szlovák politikus nála: Dubčeknek 1968-as ideológiai titkára volt, Čarnogurskýnak börtöntársa, Havel köztársasági elnök pozsonyi irodájának vezetője, a Charta ’77 aláírója, a VPN-nek, a Nyilvánosság az Erőszak Ellen nevű mozgalomnak az egyik alapítója, a cseh-szlovák szövetségi kormány minisztere, s a Komenský Egyetemnek is rektora volt. Mindehhez persze az egyetlen szlovák, akinek föltehető a kérdés: Mi dolgod neked ezekkel a magyarokkal?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.