Kukan: a kettős állampolgárság normális

<p>Szlovákia külügyminisztere, majd néhány jobboldali párt államfőjelöltje volt, jelenleg az SDKÚ európai parlamenti képviselője. Eduard Kukannal a jobboldal esélyeiről, az unióról és a szlovák&ndash;magyar kapcsolatokról beszélgettünk.</p>

Hogyan látja az Európai Unió jövőjét? A költségvetés elfogadása kapcsán több tagállam is bejelentette, hogy megvétózza az EU jövő évi költségvetését, köztük olyan tagállamok, mint Nagy-Britannia és Franciaország is, ráadásul ellentétes irányú követelésekkel, például az agrártámogatások terén.
Szerintem az Európai Unió túl fogja élni a válságot, nagyon sok krízishelyzetet átvészelt már. Igaz, hogy a jelenlegi a legbonyolultabb, hiszen ez nem egyszerűen pénzügyi válság, hanem vezetőválság is, ráadásul az állampolgárok bizalma is alacsony az európai intézményrendszer iránt. Hiszek abban, hogy az EU tagállamainak nagy többsége kellő kompromisszumot tud kötni. Ugyanakkor egyértelmű, hogy gyökeres változások nélkül nem fejlődhet tovább az unió. Fontos, hogy tisztázódjanak a viszonyok az EU vezetésében, az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az egyéb intézmények között. Az EU-nak, ha meg akarja tartani a pozícióját a világ vezető hatalmai között, meg kell változnia. A legfontosabb problémának ugyan a pénzügyi válság tűnik, de legalább ilyen fontos, hogy az EU-n belüli döntéshozatali mechanizmusok is megváltozzanak.

Mi a véleménye a következő szlovákiai elnökválasztásról? Egyes vélemények szerint a jobboldal akkor szabadulhat meg Ficótól, ha hagyja, hogy a kormányfő az elnöki palotába távozzon.
A jobboldal válságban van, nagyon meggyengült, és nincs reális esélye, hogy választást nyerjen. A trendek nem túl kedvezők a jobboldali pártoknak, de a Híd, az SDKÚ és a KDH legalább megpróbál szorosabban együttműködni. Én úgy látom, hogy Fico elnökjelölt lesz 2014-ben, és nagy esélye van a választások megnyerésére. Nagyon fontos viszont, hogy a jobboldali pártoknak közös jelöltjük legyen. Ha több jelöltet indítunk, mindegyik elvérzik. Úgy gondolom, az ellenzéki pártok meg tudnak egyezni a közös jelöltben, az viszont bizonytalan, hogy ez elegendő-e a győzelemhez. Ugyanakkor, ha Fico megnyeri az elnökválasztást, az nagyban fogja növelni a jobbközép pártok erejét, mert ha Fico távozik a Smer éléről, a párton belüli különböző csoportok vetekedése fel fogja emészteni a pártot. A Smerben Ficón kívül nincs más jelentős, integráló tényező. De az nem elég, hogy ők meggyengülnek, nekünk is újra meg kell erősödnünk. Az előttünk álló időszakban ez a feladat.

A jobboldal részeként vannak számon tartva olyan bizonytalan politikai erők is, mint az SaS és Matovičék, akik megdöntötték saját kormányukat.
Matovič és csapata nem egy párt, ezt ők maguk is így deklarálják, hiszen minden képviselőjük a lelkiismerete szerint szavazhat. Velük nem lehet kormányozni, mert nem tudnak biztosítani 20 szavazatot egy törvényre, ami egyenesen katasztrófa. Az SaS alapvetően jobbközép párt, ugyanakkor több kérdésben is olyan Európa-ellenes álláspontja van, ami lehetetlenné teszi a közös kormányzást. Daniel Lipšic új pártjáról pedig még nem lehet tudni, mennyire képes megszólítani a választókat.

Az Európai Parlament emberi jogi kérdésekkel foglalkozó bizottságának tagjaként mi a véleménye a Beneš-dekrétumokról és az azokat megerősítő 2007-es parlamenti határozatról, amelyek eltörlésére irányuló petícióval foglalkozik most az EP Petíciós Bizottsága?
Szerintem a Beneš-dekrétumok ügye történelmi ügy. A dekrétumokat a történelem egy bizonyos időszakában fogadták el a háború utáni megállapodások részeként, az akkori helyzetre reflektáltak. Minden uniós állampolgárnak joga van petíciót benyújtani az EP-hez. Ám az EP már többször, mélyrehatóan foglalkozott a dekrétumokkal, Szlovákia EU-csatlakozási tárgyalásain is terítékre került a téma, de az unió különböző szervei nem találták aggályosnak Szlovákia uniós csatlakozása szempontjából. A szlovák parlament 2007-es határozata nem jelenti azt, hogy a dekrétumoknak ma bármilyen jogi következménye lenne. A szlovák parlament kinyilvánította, hogy elítéli a kollektív bűnösség elvét. A 2007-es dokumentum fontos elemének tartom, hogy ugyan kimondja a Beneš-dekrétumok érinthetetlenségét, hozzáfűzi azonban azt is, hogy ezek nem alkalmazhatók jogi eszközként.

Milyennek látja a szlovákiai magyarság helyzetét?
Szerintem a szlovák jogrend az EU standardjainak megfelelően széles körű jogokat biztosít magyar honfitársainknak. Ami problémát jelenthet, s ami miatt jogosan panaszkodhatnak a magyarok, az inkább a jogalkalmazás. Jelentős probléma például az állampolgárság. Elfogadhatatlannak tartom, hogy a magyar állampolgárság felvétele miatt veszítsék el szlovák állampolgárságukat a szlovákiai magyarok. Szerintem a kettős állampolgárságnak teljesen normálisnak kellene lennie a mai világban. Már csak azért is fontos, hogy rendeződjön ez a kérdés, mert rengeteget panaszkodnak az emberek arról, hogy rosszak a szlovák–magyar kapcsolatok, holott a valóságban rengeteg közös pont van, számtalan területen kitűnő az együttműködés. Az önmagában nem probléma, ha felmerülnek vitás kérdések, konfliktusok az egyes államok között. Az a lényeg, hogy európai módon oldjuk meg a problémákat.

Az Európai Néppárt képviselőjeként mi a véleménye arról, hogy a Híd is ehhez a csoportosuláshoz akar csatlakozni?
Szlovákiából már három párt, az SDKÚ, a KDH és az MKP is tagja ennek az európai pártcsaládnak, így a Híd lenne a negyedik. Ez mutatja, hogy a szlovákiai szavazók jelentős része jobbközép beállítottságú. Egyáltalán nem ellenezném, hogy a Híd csatlakozzon. Az azonos pártcsaládhoz való tartozás elősegíthetné kapcsolatai rendezését az MKP-val, hiszen a szlovákiai magyar politikai tér túl kicsi ahhoz, hogy két önálló párt megmaradjon, így létfontosságú, hogy a Híd és az MKP szorosan együttműködjön, sőt újraegyesüljön.

Milyen az Ön személyes kapcsolata az MKP-s EP-képviselőkkel?
Kitűnő a kapcsolatunk. Mi hatan, az EPP szlovákiai tagjai minden plénum előtt megbeszélést tartunk. Van, hogy egyes ügyekben nem értünk egyet, de ezt is normálisan, barátilag tudjuk kezelni.

Milyen a kapcsolata azokkal a szlovák képviselőkkel, akik nem tagjai az EPP-nek? Vannak olyan ügyek, amelyek kapcsán pártszínektől függetlenül az összes szlovákiai EP-képviselő együtt lép fel?
A különböző pártcsaládokhoz tartozó képviselők egymáshoz való viszonyulása sokkal barátibb, mint az otthoni politikában. Az ideológiai különbségek néhány szakterületen jelennek csak meg markánsan, például a szociális és a munkaügyi területen. Általában olyan nagy horderejű, egész Szlovákiát érintő ügyekben szoktunk közösen fellépni, mint például a természeti katasztrófák, amikor a 13 szlovákiai EP-képviselő együtt lobbizik magasabb összegért a katasztrófavédelmi pénzügyi keretből.

Az elhangzottak alapján életképesnek tartja az EU-t?
Gyakran elfelejtjük, milyen pozitív hozadékai vannak az uniónak. Míg a múltban háborúk törtek ki, az Európai Unió a második világháború utáni békés együttélés rendszerét alakította ki. Ez nem csupán egy frázis. Az EU biztonságot hozott tagjainak, jólétet a korábbi szovjet blokk lakosságának. Sokkal jobban élünk, több lehetőségünk van, mint akkor. Sokan ezt automatikusnak tartják, holott ez egyáltalán nem magától értetődő. Ahogyan az elején említettem, az Európai Unió túl fogja élni a válságot, ehhez azonban egységesebbé, koordináltabbá kell válnia.

Posta Ákos István

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?