<p>Jaromír Čižnár főügyész és az alkotmányjogi bizottság koalíciós képviselői is kiálltak Dušan Kováčik speciális ügyész mellett. Előbbi nem indít fegyelmi eljárást a speciális ügyésszel szemben, utóbbi pedig nem teszi lehetővé, hogy a bizottság kérdőre vonja őt tétlenségéért.</p>
Kováčik magyarázza a 61:0-t
Jaromír Čižnár főügyész nem sokkal a parlament alkotmányjogi bizottságának ülése előtt kijelentette, a tanácskozás egyetlen célja, hogy némely politikusok előnyt kovácsoljanak a Dušan Kováčik speciális ügyész körül kirobbant botrányból. Állítja, hogy a Denník N lapnak nyújtott információkat félrevezető módon használták fel. A lap az információkhoz való szabad hozzáférésről szóló törvényre hivatkozva kikérte Kováčik tevékenységének statisztikáját az elmúlt nyolc évben. Mint kiderült, a speciális ügyész összesen 61 ügyet felügyelt, ám egyetlen esetben sem tett vádemelési javaslatot. „Kováčik nem 61 ügyben állította le a vizsgálatot, hanem 6-ban, néhányat átadott más ügyészeknek, másokat visszautalt a kerületre, több ügyben a nyomozó állította le a vizsgálatot, némelyek pedig ma is élő ügyek” – közölte tegnap Čižnár, aki szerint az adatok kiadásakor nem Kováčik, hanem a Főügyészség informatikai osztálya sértett törvényt. A speciális ügyész hazugságnak és a személye ellen irányuló támadásnak nevezte a Denník N írásait.
Az ügy kapcsán ellenzéki képviselők egy csoportja kezdeményezte az alkotmányjogi bizottság összehívását. Kováčik felügyelte a legsúlyosabb politikai botrányokat, mint például az SDKÚ finanszírozási botrányát, a Bašternák-ügyet és a Gorilla-botrányt is. Az utóbbi ügy kivizsgálásával megbízott nyomozó év végén távozott a különleges csoport éléről, lépését azzal indokolta, hogy Kováčik akadályozta a munkájukat.
Jaromír Čižnár kijelentette, nem kezdeményez fegyelmi eljárást a speciális ügyész ellen, mert nincs rá oka. Viszont ismét elismerte, hogy 2014-ben a Bašternák-ügyet Kováčik idő előtt zárta le. Elmondta azt is, nem hajlandó felülvizsgáltatni a speciális ügyész által felügyelt ügyeket, hogy kiderüljön, nem hibázott-e más esetekben is. „Ha releváns információt kapok egy lezárt üggyel kapcsolatban, akkor azt felülvizsgálom” – közölte Čižnár. Állítja, hogy a bizottságnak nincs joga berendelni őt és a speciális ügyészt, legfeljebb Kováčik éves jelentésének beterjesztésekor.
A parlament alkotmányjogi bizottsága pontosan így járt el, összeült ugyan de a koalíciós képviselők nem támogatták Kováčík meghallgatását. „A főügyészség képviselői ma megválaszolták a kérdéseket. A képviselők pedig a speciális ügyész éves jelentésének beterjesztésekor, ami két hónap múlva esedékes, feltehetik a kérdéseiket” – közölte Róbert Madej (Smer), a bizottság elnöke. A testület ülését kezdeményező Ján Marosz (OĽaNO–NOVA) felháborítónak tartja, hogy a koalíció megakadályozta a speciális ügyész meghallgatását, ígyújabb javaslatot tesz a bizottság összehívására.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.