<p>Berényi vagy Galbavý nyerhet? Marian Kotleba megválasztása mindenkit sokkolt és minden hírt elhomályosít. A szélsőséges politikus irányíthatja Besztercebánya megyét. A Smer három megyeelnöki posztot megőrzött. </p>
Kotleba bemasírozott a megyeházára
Az elképzelhetetlen valóra vált. Besztercebánya megyében Marian Kotleba megnyerte a megyeelnök-választás 2. fordulóját. A szélsőséges párvezérnek rendkívül jól sikerült mozgósítania választóit. A régióban volt a legnagyobb a részvétel (24,61%), aminek köszönhetően abszolút számokban a második legtöbb voksot szerezte a szombaton versenyben lévő tíz elnökjelölt közül.
Kotleba kijelentette: őt nem lepte meg a győzelem, s úgy szeretne politizálni, hogy négy év múlva is megválasszák. Ezt pártja első komoly politikai sikere. Elemzők szerint Kotleba főként a protestszavazatoknak köszönhette győzelmét.
A megyét ugyanakkor aligha fogja tudni normálisan irányítani - a 49 tagú képviselő-testületben ugyanis egy képviselője sincs, az összes, megyei mandátummal rendelkező párt ellene foglalt állást a 2. forduló előtt. A következő négy évben várhatóan kemény csaták fognak zajlani a megyelnök és a képviselők között.
Nagyszombat megyében elmaradt a meglepetés: továbbra sem lesz Szlovákiának magyar nemzetiségű megyeelnöke. Berényi József közel 32 ezer szavazatot szerzett, ám mindez kevés volt. Tibor Mikuš közel 50 ezer vokssal győzött, s 2017-ig irányíthatja a kerületi önkormányzatot.
Berényi szerint 40 százalékos eredménye is kis sikernek számít. Az MKP elnöke úgy véli, Robert Fico keddi kijelentéseivel ("egy szlovák városban nem lehet magyar megyeelnök") csúnyán belenyúlt a kampányba. Berényi ugyanakkor nem zárta ki, hogy - amint az elmúlt nyolc évben is - a Smerrel együtt fog kormányozni a megyében. Összességében elmondható: a déli járásokban nem sikerült a kellő mértékben mobilizálni a magyar választókat, ez volt Berényi vereségének fő oka.
Nyitra megyében sem jött össze a meglepetés. A következő négy évben is a smeres Milan Belica irányíthatja a kerületet. Belica csúcstartónak számít. Az első megyei választások (2001) óta irányítja az önkormányzatot. Belica masszív Smer-KDH többségre támaszkodhat a képviselő-testületben. Kihívója, Tomáš Galbavý nem szerepelt rosszul, viszonylag szoros volt az eredmény. A választási részvétel itt is nagyon alacsony (15,5%) volt.
Továbbra is Pavol Frešo irányíthatja Pozsony megyét. A jobboldali jelölt aratta a második forduló legnagyobb győzelmét. Mind abszolút számokban (74 132), mint arányaiban (74,24%). Frešo is masszív képviselő-testületi többségre támaszkodhat a következő négy évben. A jobboldali koalíció tagjai a Híd és az MKP is. Érdekesség, hogy a magyar pártok képviselői adják a jobboldali frakció negyedét.
Kassa megyében váratlanul izgalmas csatát vívott egymással a két jelölt. Végül Zdenko Trebuľa örülhetett. Tőle az elemzők már az első körben abszolút győzelmet vártak, ehelyett a második fordulóban az utolsó pillanatig izgulnia kellett. Közte és Rudolf Bauer között csak 4 és fél ezer voksnyi volt a különbség. Bauer szerint vereségének fő oka, hogy a magyar pártok Trebuľa mögött sorakoztak fel. Az új megyeelnök stabil többségű Smer-MKP koalíció segítségével fogja irányítani a megyét a következő négy évben. Kassa megyében volt a legalacsonyabb a szavazókedv – csak a választók 12,2 százaléka járult az urnákhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.