Fényes karrierje ellenére egyre erősödő hiányérzet vesz erőt rajta. Rájön, az élet célja nem lehet sem a gazdagság, sem az üzleti siker. Húszévi gondolkodás után végre „igent mond a hívásra”: a fényűző, nagyvilági életmódot szerzetesi életre váltja. Ma a több nemzetközi luxusipari cég vezető menedzseréből lett jezsuita pap, Kiss Ulrich atya egyik fő szakterülete a kommunikáció.
Kommunikáció: egység- és közösségépítő párbeszéd
Egy hivatás története
Megtudtam, hogy Kiss Ulrich Berlinben született 1945-ben, magyar apa és német anya gyermekeként. 1950-ben édesapját hazarendelték a külügyminisztériumba, így Magyarországon járt iskolába, és ott tanult meg magyarul. „56-ban elhatároztam, hogy mától fogva magyar vagyok. Ez nem jelenti német gyökereim megtagadását, de egy választást a magyarság mellett. Ezért is léptem be 1988-ban a magyar rendtartományba, és nem a németbe” – mondta. Előbb azonban németországi magyar gimnáziumban (Burg Kastl) érettségizett, majd Belgiumban a leuveni katolikus egyetemen üzemgazdaságot tanult, és szerezett (cum laude) diplomát. 1970-ben MBA diplomával fejezte be a fontainebleau-i menedzseriskolát.
Ulrik atya 1968-ban egyetemistaként részt vett az európai fiatalok chartres-i zarándoklatán. Három napig megállás nélkül gyalogolt, közben bőven volt ideje elmélkedni az élet nagy kérdéseiről. Ahogy úti céljához közeledett, egyre élesebben rajzolódott ki mind útjának, mind pedig életének célja, de a végső döntésig húsz ének kellett eltelnie. Eközben tizennyolc évig előbb a kozmetikai, majd az optikai iparban (L’Oréal, Cartier, Loris Azzaro, stb.) dolgozott mint marketing- és sales-menedzser, brand-menedzser, végül mint az európai fiókvállalatok igazgatója. „Csak luxuscikkekkel foglalkoztam, fényűző életet éltem, drága éttermekbe jártam, sokat voltam külföldön. Nem mondhatnám, hogy nem élveztem a gazdagságot. Elvégre ki ne élvezné? – vallja be. – Valami azonban még hiányzott a teljes boldogságomhoz... De Jónásként menekültem az Úr hívása elől, amely mindig utolért.” Élete eseményeit nem véletlenek sorozataként fogta fel, hanem egyre erőteljesebben érezte: Isten akarja őt. Húszévi latolgatás után engedett a hívásnak, és felvételét kérte a jezsuita rendbe.
A noviciátust Torontóban végezte, majd Leuvenben angol nyelven tanulta a filozófiát, Rómában olaszul a teológiát és a kommunikációs szakot. Közben a Vatikáni Rádió magyar részlegén is dolgozott. 1995-ben ötvenévesen szentelték pappá.
Nem volt elvesztegetett idő
A jezsuita szerzetes múltját vállalva a lehető legtöbbet profitál belőle lelkipásztori szolgálatában. 1996-ban a rend kinevezi a Szent Ignác Szakkollégium igazgató lelkészének. Az addig befelé forduló kollégium hamarosan a nyilvánosság elé lép, sorra rendez nagy figyelmet felkeltő, sok érdeklődőt vonzó és előkelő vendégekkel büszkélkedő szimpóziumokat rendez. A témák is változatosak, az európai integrációtól a középkori kultúra méltatásáig terjed. Az agilis jezsuita meggyőződése, hogy Európának gyökereiben kell megújulnia. Ezt jelzi a ReNaissance Tanulmányi Ház létrehozása – és programjellegű névadása – is, amelynek ő lett alapító igazgatója. A megújulás mellet két kulcsszó irányítja azt az utánozhatatlan életformát, amelyet Kiss Ulrich megvalósít: a párbeszéd és a közjó. A párbeszéd jele, hogy a kollégiumi rendezvények vendégei között vallási és ideológiai árkokat átlépve a magyar szellemi élet teljes sokszínűsége megjelenik: Orbán Viktor éppúgy vendége volt a szakkollégiumnak, mint Magyar Bálint, vagy Újhelyi István, de felléptek ott az iszlám és zsidóság képviselői is, és persze a keresztyén (nem habozik így kiejteni!) testvéregyházak is. A közjóra pedig példájával buzdítja, és tanárgárdájával együtt felkészíti a legkülönbözőbb egyetemeken, a legkülönbözőbb szakokon tanuló hallgatókat. Közben pedig, 2000 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen kommunikációt oktat, ifjúsági csoportot vezet, cikkeket ír, tévében szerepel. Hogyan jut minderre ideje?- kérdezzük. Egy pillanatig meghökken kérdésükre, majd huncut mosollyal válaszol: Húsz évvel ezelőtt a svájci St. Gallenben részt vettem egy időmenedzsment tanfolyamon. És odafigyeltem. Majd hozzáteszi: odafigyelni a kommunikáció lényege!
Kiss Ulrich mint szerzetes pap és a kommunikáció szakembere a „köz-lés”, a párbeszéd egységteremtő, közösségépítő jelentőségét hangsúlyozza. Nemcsak kisebb közösségek, népcsoportok, hanem kultúrák, civilizációk között is. Az iszlám és a kereszténység, egy Atyának gyermekei címmel több fórumon elhangzott előadása kapcsán kerestük meg kérdéseinkkel Kiss Ulrich jezsuita atyát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.