Valószínűleg az Alien tetralógia az egyik legszebb kivitelezésű DVD-kiadvány. A domborműves díszdoboz méltó csomagolása a kilenckorongos verziónak. A széria extra változatai (újravágott darabjai) mellé egy-egy bonusz lemez társul, kiegészülve a kilencedikkel, melyet a kiadvány apropójából készített a gyártó cég.
Kolóniák
Az idegenek a földi rovartársadalmakhoz hasonló rendszerben élnek, tehát a hangyák, a méhek és a termeszek társadalma felől megközelíthető az idegenek szervezettsége is. A rovarállam óriási család, melynek minden egyes tagja azonos anyától származik. (Csak érdekességképpen, a Földön élő legnagyobb ismert közösség Észak-Olaszországtól Portugáliáig terjed: 5953 kilométer hosszan nyúlik el egy argentin hangyakolónia élőhelye.) A faj egyedei a királynő által lerakott petékből kelnek ki, és egyikük sem képes ellátni a másik feladatát. A dolgozók, a katonák vagy az olyan egyedek, amelyekben élelmet tárolnak, specializált szervezeteknek tekinthetők. A szaporodó nőstények (királynő) mellett szaporodó hímeket találunk (herék vagy királyok), a dolgozók ezeket táplálják és védelmezik, továbbá gondozzák az utódaikat. Egyes hangya- és termeszfajoknál a királynő mérete több százszorosa a dolgozókénak, és mivel teljesen mozgásképtelen, emezek állandóan tisztogatják, etetik, petéit utódgondozókba szállítják, és ráadásul utaztatják is. Látható, hogy az idegenek társadalma a földi fajokéhoz képest egyszerűbb: a királynő önálló mozgásra képes, utódai valószínűleg multifunkcionálisak. A filmsorozatból nem derül ki egymáshoz való viszonyuk, csak annyi, hogy a tojáskamrába szállítják az áldozatokat a kifejlett példányok, éppen ezért csak találgathatunk. Érdekes hipotézis, hogy – egyes értelmezők szerint – az idegen bármely példánya képes létrehozni a „bolyt”.
Elképesztő azonban, hogy az említett csoportszervezet nem csak az államalkotó rovarokra jellemző. Kenya, Szomália és Etiópia területein élnek az ún. vakondpatkányok, az emlősök világának „társas rovarjai”. A kolóniában itt is csak egyetlen nőstény szül utódokat, mindössze két-három hímmel párzik, az összes többi egyed kimarad a szaporodásból. A dolgozók azonban mindkét nembeliek, a méretüktől függ, hogy milyen munkát végeznek. A vakondpatkányok megeszik egymás székletét, némelyek felhalmozzák testükben az ürüléket, ily módon éléskamrákként funkcionálhatnak, mint ahogyan az bizonyos hangyafajoknál megszokott. (A dolgozók egyik kasztja mozdulatlanul lóg a mennyezetről élelemraktárakként szolgálva a többieket.) A vakondpatkányok legérdekesebb tulajdonsága azonban nem ez, hanem hogy nincsenek olyan egyedeik (vagy nem tudunk róluk), amelyek elhagyják az üregrendszert, ahogyan a szárnyas szaporodó rovarok. A vakondpatkányok elveszett kasztja a zoológia egyik rejtélyének számít. (Ha időközben fel nem fedezték Afrikában. Ez azért nem zárható ki, mert könnyen lehet, hogy a csupasz állatok szóródó egyedei szőrösek, vagyis valamelyik felszíni kisemlőssel azonosak.)
Mivel az Alien-filmekben nem látjuk az idegenek szaporodási mechanizmusát, ezért megkockáztatható, hogy míg életciklusuk a rovarokéra, társadalmuk – minden híresztelés ellenére – a vakondpatkányokéra hasonlít leginkább. Ez azonban csak alaki hasonlóság, az idegen ugyanis képes arra, amire a földi evolúció csak nagy léptékben: a gazdaszervezethez részben idomulván tojásrakóból elevenszülővé válik – ez Ripley (Sigourney Weaver) öröksége a faj számára. Az ilyen adaptív képesség láttán az ember azon sem csodálkozna, ha a Giger-figura leugrana a DVD-kiadvány borítójáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.