<p>Félidejéhez érkezett az őszi pedagógussztrájk-sorozat, melynek első napján 1773, a másodikon pedig 2026 pedagógus nem vette fel a munkát, miközben az ágazatban 89 ezer pedagógus dolgozik. </p>
Kočan: a 10 százalékos béremelés nagy előrelépés lenne
Branislav Kočant, a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezésének egyik tagját kérdeztük.
Hogyan értékeli a fokozatos sztrájk első két napját?
A sztrájk eddig az elvárásaink alapján zajlott le, elégedettek vagyunk vele. A pedagógusok fokozatosan csatlakoznak az akcióhoz. Meglátjuk, hogy hogyan fog folytatódni. Nagyon sok minden függ majd attól, hogy milyen eredménnyel zárul a jövő hétre tervezett kollektív bértárgyalás.
A pedagógusok részéről egyelőre alacsony az érdeklődés. Meddig akarják folytatni a sztrájkot?
Azt gondolom, hogy a jövő hét eseményei nagyon fontosak lesznek. Meglátjuk, hogyan alakulnak a szakszervezet és a kormány közötti tárgyalások. Pavol Ondek szakszervezeti vezető azt állította, hogy oroszlánként fog harcolni a béremelésért. Ezen események fényében fogjuk eldönteni, hogyan tovább a sztrájkkal.
Korábban 25%-os béremelést követeltek, most viszont már csak 10%-os béremelési javaslattal készül a szakszervezet az egyeztetésre. Önök elégedettek lennének a 10%-os béremeléssel?
Ha a szakszervezetnek sikerülne kiharcolnia a 10%-os béremelést, bár ez nem lenne azonos azzal, amiért mi harcolunk, vagy amit mi reálisnak tartunk, az mindenképpen nagy előrelépést jelentene.
Ha a szakszervezet kiharcolná a 10%-os béremelést, abbahagynák a sztrájkot?
Erről egyelőre korai lenne beszélni. Várjuk meg, hogy hogyan alakul a kormány és a szakszervezet egyeztetése. Csak az eredményének ismeretében szeretnék erről nyilatkozni.
A szakszervezet a 2012-es nagy pedagógussztrájk alatt sem volt képes kézzelfogható eredményeket kiharcolni. Ön valóban el tudja képzelni, hogy most nagyobb sikerrel járnak, mint korábban?
Részben ezért alakítottuk meg a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezését. Reméljük, hogy most sikeresebbek lesznek.
A pedagógussztrájk bírálói azt állítják, hogy mindössze elégedetlen pozsonyi pedagógusok csoportjának akciójáról van szó. Valóban ez a helyzet?
Tény, hogy a pozsonyi pedagógusok helyzete rosszabb, mint a más régiókban dolgozó kollégáiké. De valójában valamennyi megyéből csatlakoztak hozzánk. Ezért nem igaz, hogy mindössze pozsonyi pedagógusok csoportja volnánk. Ráadásul mi nem a fővárosi pedagógusok számára szeretnénk előnyöket kiharcolni, hiszen az ország valamennyi pedagógusa egyformán nehéz és fontos munkátvégez. Örülnifogunk, ha azok a kollégák, akiknek alacsonyabbak a megélhetési költségeik is tudatosítják, hogy összehasonlítva külföldi kollégáikkal vagy más felsőfokú végzettséggel rendelkező alkalmazottakkal, aránytalanul alacsony bért kapnak munkájukért.
Az ISU négy hetet adott a kormánynak, illetve az oktatási tárcának, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen a követeléseikkel kapcsolatban, sor került már bármiféle egyeztetésre?
Nagyon érdekes, hogy sem a kormánynak, sem pedig a tárcának nem számít, hogy a szerdai sztrájk alatt 40 ezer diák két tanítási órája elmaradt, és továbbra is úgy tesznek, mintha semmi sem történne. Egyrészt ignorálják a pedagógusok követeléseit, másrészt viszont képtelenek megoldani, hogy az oktatói-nevelői munka zavartalan legyen a sztrájk alatt.
Robert Fico illegálisnak nevezte az ISU-t és az általa szervezett sztrájkot, illetve kifogásolta, hogy nem a nyári szünidő alatt tiltakoztak.
Egyrészt kizárólag a bíróság minősítheti törvénytelennek a pedagógussztrájkot. Kollégáimmal jót mulattunk azon, hogy a kormányfő illegálisnak nevezte a Szlovák Pedagógusok Kezdeményezését is, hiszen ez egy polgári kezdeményezés. A kormányfő sokkal jobban ismeri a törvényeket ahhoz, hogy ilyen kijelentéseket fogalmazzon meg egy polgári kezdeményezéssel kapcsolatban. Ami pedig a nyári sztrájkot illeti, visszakérdeznék: mennyi törvényt fogadott el a parlament januárban és februárban? A választások előtt a képviselőknek is két hónapos szünetük volt, a pedagógusok nyári szünidejét a törvény szabályozza.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.