Peter Kresák
Koalíciós vita az alkotmánybírókról
A Smer tegnap beterjesztette az Alkotmánybíróságról szóló jogszabály azon módosítását, mellyel a mindenkori államfőt kizárnák az alkotmánybírók megválasztásának folyamatából. Gál Gábor igazságügyi miniszter kritikáját követően a javaslatot visszavonták.
Róbert Madej (Smer), az alkotmányjogi bizottság elnöke terjesztette be a Smer módosító javaslatát a bizottság ülésére, mellyel váratlanul néhány hete állt elő a párt. Jóval azután, hogy az igazságügyi tárca kidolgozta a kormánykoalíció kompromisszumos javaslatát. A smeresek azt szeretnék, hogy az alkotmánybírók megválasztásának folyamatából kizárják a mindenkori államfőt. Jelenleg ugyanis minden megüresedett alkotmánybírói posztra a plénum két jelöltet állít. Az államfő tizenkét évre közülük nevez ki egy alkotmánybírót. A smeres javaslat alapján minden bírójelölt automatikusan alkotmánybíróvá válna, ha a plénumtól legkevesebb 90 szavazatot kap.
Madej javaslatát az ellenzéki képviselők mellett Peter Kresák (Híd) is ellenezte. „A szakma már akkor elutasította ezt az elképzelést, amikor a Smer nyilvánosságra hozta. Ez a javaslat lehetővé tenné, hogy kizárólag a parlament válassza meg a legfelsőbb jogi instanciát, ez pedig ellentétes a demokratikus elvekkel. Ebben a folyamatban több résztvevőnek jelenkelllennie”–reagáltPeterKresák, aki leszögezte, hogy nem támogatja a Smer elképzelését, mely szembemegy azzal is, amit a kormány jóváhagyott. Madej azzal érvelt, hogy javaslatával vitát akart kezdeményezni, mivel: „az alkotmánytörvény módosításának még mindig nincs meg a szükséges politikai támogatottsága.”
A javaslatot Gál Gábor (Híd) igazságügyi miniszter is bírálta. „Mielőtt egy ilyen javaslatot beterjesztenek, meg kellett volna szerezni a koalíció támogatását, de erről nincs egyezség a koalícióban” – mondta Gál. A vitába az SNS parlamenti képviselői nem kapcsolódtak be. Miroslav Beblavý (Spolu) szerint a Smer ezzel a javaslata próbálja előkészíteni a terepetRobertFicopártelnöknek,akiaz Alkotmánybíróság elnöki posztjára pályázik. A kétórás szópárbajt követően Madej visszavonta javaslatát. Ugyanakkor, mivel a törvénytervezetet a parlament októberben már második olvasatban tárgyalja, a módosítást a tervezet vitájában is beterjesztheti a Smer.
Támogatta viszont a bizottság Madej azon javaslatát, mellyel 40 évre emelték a bírójelöltek korhatárát. Korábban ezt az ellenzék és a szakma is ellenezte, mert egyebek mellett más funkciók betöltését is 35 évhez kötik a törvények. Elbukott azonban Miroslav Beblavý azon javaslata, mellyel az alkotmánybírók ciklikus cseréjét szerette volna átvinni. Az SaS is jelezte, hogy a tervezet vitájában az alkotmánybírókról való szavazás nyilvánossá tételét fogják szorgalmazni. Továbbá azt szeretnék, ha a plénum minden megüresedett helyre egy jelöltet állítana azzal, hogy az államfő nyomós indokkal megvétózhatná a jelöltet.
A parlamenti pártok között egyelőre nincs megállapodás a módosítás részleteit illetően, ugyanakkor a parlament már a jövő héten ülésezik. Gál arra is figyelmeztetett, ha a pártok nem találják meg a közös nevezőt, akkor a parlament a régi szabályok alapján választ alkotmánybírójelöltet a februárban megüresedő 9 bírói posztra. (TASR, ie)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.