Kitüntetések, emlékmenet és koszorúzás

Az ünnepségek már március 14-én vasárnap elkez-dődtek, 17.00 órától a Széchenyi téren megemlékezést az Esztergom Barátainak Egyesülete Ifjúsági Tagozata. Március 15-én, az ünnep reggelén, a már hagyománnyá vált térzenére ébredhettek a városlakók.

Tíz órától a volt Megyeháza dísztermében a képviselő testület ünnepi ülésére került sor, ahol Esztergomért emléklapokat és emlékplaketteket, valamint a Pro Urbe Esztergomért díjat, továbbá a díszpolgári címeket adták át. Az Esztergomi Monteverdi Kórus előadása után Koditek Pál a kulturális bizottság elnöke méltatta a kitüntetetteket, akik az elismerést Meggyes Tamás polgármestertől vehették át. Esztergom díszpolgárává avatták néhai Kottra Dezső agrármérnököt, és Kiss-Rigó László püspököt. A kitüntetések átadása után Meggyes Tamás polgármester egy sajnálatos hírről is beszámolt. A 25. Klapka György Gépesített Lövészdandár Parancsnokság pénteken értesítette a hivatalt, hogy a felkérésnek nem tud eleget tenni, így a zászlófelvonás katonai tiszteletadás nélkül fog ma lezajlani. A katonákat ezúttal cserkészek helyettesítették.

Eközben a Városháza előtt már gyülekezett a tömeg, az ünne-pélyes zászlófelvonás után a Városi Zeneiskola Fúvószenekara játszotta el a Himnuszt, a tömeg éneklése mellett, majd a Városháza erkélyéről hallatszottak Babits Mihály versének szavai. A Városháza melletti utcában várakozó huszárok és népviseletbe öltözött lovasok (az Esztergomi Lovas Egyesület tagjai) mögé sorakozott fel ekkor az ünneplő tömeg és a város elöljárói. Lovas felvezetéssel indult az emlékmenet a Szentgyörgymezői Honvédtemetőbe. A szikrázó napsütésben a tömeg a Lőrinc utca - Kis-Duna sétány - Mindszenty tér, Berényi Zs. utca - Molnár sor - Dózsa tér - Klapka tér - 48-as tér - Knézich Károly utca - kerékpárút útvonalán haladt, rendőri biztosítással, hogy az autósok ne akadályozzák az utcákon vonuló emlékmenet.

A honvédtemetőben, ahol további csoportok csatlakoztak az ünneplőkhöz, Tóth Zsóka Radnóti-díjas előadóművész szavalata után az ünnepi beszédet Pálmány Béla történész mondta. Megemlékezett arról a közel 4000 hős esztergomiról, akik a forradalom és szabadságharc idején vesztették életüket, és azokról a neves esztergomiakról is szólt, akik sokat tettek a szabadságért. Felemlegette a szónok, hogy Pest után először itt alakult meg Nemzetőrség, akiknek a későbbiek során fontos szerep jutott a stratégiailag nagyon fontos komáromi vár védésében. A történész ezután megemlékezett Besze Jánosról (1811-1892). A liberális politikust és ügyvédet 1848-49-ben Esztergom országgyűlési képviselőjévé választották, majd nemzetőr őrnagy lett Komáromban, ahol népfelkelést szervezett. 1849 júliusában Fejér vármegye kormánybiztosa lett. Világos után bujdosott, majd feladta magát, nehogy bújtatói bajba kerüljenek és előbb halálra, utóbb kegyelemből tízévi várfogságra ítélték. Hat év után szabadult. 1861-től újra Esztergom képviselője az országgyűlésben. 1869-ben a pénzügyi törvényszék elnöke lesz. Öreg korában nem volt hajlandó elfogadni az állami nyugdíjat, nem akarta ezzel is terhelni az államkincstárat. Példás életet élt, igazi hazafi volt. Pálmány Béla történész beszédét a Kossuth nóta (melyet itt költöttek Esztergomban) záró soraival fejezte be: Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!

Az ünnepi beszéd után ökumenikus imát mondott Ladocsi Gáspár katolikus püspök, valamint Ágoston Csaba református és Missura Tibor evangélikus lelkész. Ezt követően a budapesti osztrák nagykövet, Günter Birbaum koszorúzott, valamint Esztergom város pártjai, szervezetei, egyesületei és iskolái helyezték el koszorúikat a magyar és osztrák katonasírok mellett. Az ünnepség tábori misével fejeződött be.

Esztergom Város Önkormányzatának Képviselő-testülete által adományozott kitüntetések

2004. március 15-én

Esztergom Díszpolgára

Kottra Dezső agrármérnök, posztumusz kitüntetés

Dr. Kiss-Rigó László püspök

Pro Urbe Esztergom

Porubszky István tanár, posztumusz kitüntetés

Németh Mária tanár

Zrínyi Miklós edző

Páli Szent Vincéről Nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek Magyarországi Tartományfőnöksége

Esztergomért Emlékplakett

Dr. Baumann Géza orvos

Dr. Bednárik Mária orvos

Forgó Józsefné tanárnő

Homor Lajos főigazgató-helyettes

Major László, a Szentgyörgymező Barátainak Egyesülete elnöke

Müllner Vilmosné óvodavezető

Onagy Zoltán író

Dr. Paulovics Gyuláné Spóner Mária

Szabó Gábor rendőr alezredes

Vereckei Attila tanár

Játszva Megelőzni Közalapítvány

Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Szent Rita Fogyatékos Otthona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?