<p>Nem pályázhatnak cégek a jövő évi kisebbségi kulturális támogatásokra. A változtatás szinte csak a magyarokat érinti, őket viszont nagyon. A hazai magyar kulturális élet több szereplője is bajba kerülhet a kormányhivatal jövő évi pályázati szabályai miatt.</p>
Kitolt a magyarokkal a kormányhivatal
A kisebbségi kormánybiztos hivatala ugyanis a nemrég közzétett kiírásban a pályázók köréből kizárta a jogi személyeket, így a Kisebbségi Kultúrák 2014 elnevezésű programba sem kft-k, sem részvénytársaságok nem pályázhatnak.
Évente a magyar pályázók közül viszonylag sok cég igényel támogatást (elsősorban kiadók), míg a többi nemzetiség pályázói közt vállalkozásokat szinte nem is találunk.
Indok nélkül
A cégek közt van például az Új Szót és a Vasárnapot kiadó Petit Press is. A változtatás elfogadhatatlan és diszkriminatív, véli Slezákné Kovács Edit lapigazgató. „Milyen alapon zárnak ki hirtelen olyan pályázókat, amelyek hosszú évek, sőt évtizedek óta részei a kisebbségi kulturális életnek?” – kérdezi. A kisebbségi lapkiadás költségesebb a többségi nemzet nyelvén megjelenő sajtótermékekénél, ráadásul piacuk is kisebb, tette hozzá. „Állami támogatás nélkül tehát nem tudnak olyan terjedelemben és minőségben megjelenni” – magyarázta.
Az állami támogatás kizárása kiadók és lapok megszűnését is eredményezheti. Ilyen helyzetben van az Új Nő havilap is, figyelmeztet Nagyvendégi Éva a folyóiratot birtokló Lovar kiadó vezetője. „A lap veszteséges, reklámbevételünk szinte nulla, hobbiként, küldetéstudatból adjuk ki a lapot, az állami támogatásból pedig legalább a kiadások egy részét fedezni tudtuk” – mondta lapunknak. A korábbi évtizedekben soha nem volt ilyen súlyos a helyzet, tette hozzá. „Emlékszem, Vladimír Mečiar idejében az egyik évben gondok voltak a megjelenéssel, de hogy előre, indok és magyarázat nélkül kizártak volna a pályázók közül, olyan nem volt. Milyen alapon teszik ezt?” – emlékeztet Nagyvendégi Éva. Úgy véli, a változás a kiadók ellehetetlenítését szolgálja.
A törvény megengedi, Jedličková nem
A kormányhivatal a pályázati kiírásokat a hatáskörébe tartozó pályázatokról szóló törvény értelmében készíti. A jogszabály nem változott, így továbbra is lehetővé teszi, hogy jogi személyek is folyamodhassanak kulturális támogatásért. Szerettük volna megtudni, miért döntött a kisebbségi kormánybiztos hivatala a cégek kizárása mellett, ezért kérdéssel fordultunk Mária Jedličková megbízott kormánybiztoshoz. Azt is megkérdeztük, hogy ez egyértelműen azt jelenti-e, hogy semmilyen vállalkozás nem pályázhat jövőre. A kormányhivatal válaszából viszont ez nem derül ki. „Jogi személyek a 2014-es évre szóló kisebbségi kulturális támogatásokat a közzétett kiírással összhangban igényelhetik. A kiírás a kormányhivatal honlapján érhető el” – áll a tömör válaszban.
A kormányhivatalnak a kiírás elkészítésekor jogában áll leszűkíteni a lehetséges pályázók körét, mondta lapunk kérdésére Szekeres Klaudia, a Kerekasztal jogsegélyszolgálatának vezetője. „Egy ilyen változást viszont illene megmagyarázni, és elfogadtatni legalább a kormány kisebbségi bizottságával” – véli a jogász. A bizottság utóbbi ülésein nem volt téma a pályázók körének leszűkítése. A pályázatba mindezek ellenére nehéz jogilag belekötni, magyarázta Szekeres Klaudia. „Amíg a törvénnyel összhangban van, joguk van bármilyen feltételt szabni” – tette hozzá.
2011-ben a könyvkiadásra szétosztott támogatások felét kapták cégek, a sikeres magyar pályázók között 15 cég szerepelt. A vállalkozások 2011-ben a magyar kultúra támogatására rendelkezésre álló 2 milliós összkeret több mint negyedét nyerték el (560 ezer eurót). A jövő évi kisebbségi támogatásokra 2014. január 31-ig lehet pályázni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.