Kismamák ne dolgozzanak megbízási szerződésre

<p>Pozsony. Szinte mindenki rosszul jár januártól a megbízási szerződések után (dohoda) fizetendő járulékok miatt. A kismamák különösen rosszul járhatnak.</p>

SÁNDOR RENÁTA

A jelenleginél hátrányosabb helyzetbe kerül a munkáltató, hiszen a megbízási szerződése esetén is ugyannyi járulékot kell elvezetnie, mint a „rendes” alkalmazotti státuszban levő dolgozó után. Rosszul jár a munkavállaló is, hiszen amíg ő most még nem fizet semmilyen járulékot, januártól köteles lesz, tehát az eddiginél jóval kevesebb lesz a tiszta bevétele.

A kismamák is nagyon meg kell gondolniuk a gyermekgondozási szabadságon lévőknek, hogy a gyes mellett egy kis bevétel-kiegészítés céljából vállaljanak-e munkát megbízási szerződés alapján. Januártól ezt ugyanis csak akkor érdemes megtennie, ha biztos benne, hogy a munkahelyére való visszatérése utáni két évben biztosan nem fogja elveszíteni a munkáját. Ha fennáll a munkahely elveszítésnek lehetősége, nem érdemes a gyermekgondozási segély alatt megbízási szerződés alapján dolgozni, ugyanis a leendő munkanélküli segély összege így kisebb lesz.

Vegyünk egy példát: ha valaki a gyermeke megszületése előtt 750 euró bruttót keresett a munkahelyén, akkor annak a munkanélküli segély összegét – ha a gyesről való visszatérése után elbocsátják – ebből számolják ki. A törvény szerint a munkanélküli segély nagysága a kérelmezést megelőző két év keresetéből számítódik ki. Vagyis ha két évig havi 750 bruttót keresett valaki, akkor annak az egy havi munkanélküli segélye 369,87 euró lesz, a korábbi bére alapján. Viszont ha a gyes közben valaki megbízási szerződésre dolgozik, akár csak egy alkalommal például keres 200 eurót, akkor már csak ebből a bevételből számítják ki a munkanélküli segélyét, ami így havi 100 euró lesz. Mindez azért van, mert a munkába visszatérő, majd elbocsátott kismama segélye csak akkor számítódik ki a szülést megelőző átlagkeresetből, ha a kismamának a köztes időszakban semmilyen más releváns bevétele nem volt. Viszont ha volt, akár csak az említett egyszeri 200 euró, amit megbízási szerződés alapján a gyermekgondozási szabadsága alatt keresett, akkor a segély nagyságát ez alapján határozzák meg.

Természetesen ha az említett személy – maradva a szülés előtt 750 eurós átlagkeresetes példánál – a gyermekgondozási szabadsága alatt olyan munkára tesz szert, amiért mondjuk egy alkalommal 1200 eurót kap, akkor is ebből számítják ki a segély nagyságát, ami így havi 600 euró lesz. Ez a helyzet azonban viszonylag ritkán fordul elő, a gyakoribb az, hogy a kismama kiegészítésként a gyermekgondozási segély mellé viszonylag alacsony, egy-kétszáz eurós összeget keres.

A kisgyerekes szülő

is elbocsátható

Januártól más téren is nehezedik a kisgyereket nevelők helyzete. Védi ugyan őket a törvény, tehát a terhességük és a gyermekgondozási szabadságuk alatt nem bocsáthatók el, (kivéve, ha közben megszűnik a cég) és a gyes letelte után a munkaadó köteles őket visszavenni ugyanabba a beosztásba, ahonnan elmentek. Amint azonban visszatértek a munkába, ugyanúgy elbocsáthatóak, mint bármely más alkalmazott. Sőt, januártól ez a három évesnél kisebb gyereket nevelő szülőre is vonatkozik: ha nem egyezik bele, hogy munkaszervezési okok miatt más munkakörbe vagy más munkavégzési helyre helyezzék, azonnal elbocsátható. Jelenleg ezt még megtagadhatják, ez még nem lehet esetükben felmondási ok.

Januártól minimális emelés

Néhány családi támogatás összege januártól növekszik, de elhanyagolható mértékben. Nő a gyermekgondozási segély összege, a jelenlegi 194,70 euróról 199,60 euróra, vagyis nem egész 5 euró a különbség. Az ikrek után járó gyermekgondozási segély, amely 25 százalékkal lesz magasabb, a jelenlegi 243,37 euróról 249,50 euróra emelkedik. Hármasikrek után januártól összesen 299, 40 euró lesz a gyes.

Nem egészen 60 centtel lesz magasabb a családi pótlék, a jelenlegi 22,54 euró helyett 23,10 euró jár minden gyerek után. A kiskorú gyereket nevelő nyugdíjas szülőknek járó családipótlék-kiegészítés a mostani 10,57 euró helyett 10,83 euró lesz, tehát itt is csak észrevehetetlen mértékű az emelkedés.

Nem nő viszont az anyasági szabadság ideje, sem az anyasági segély összege, amelyet a nő bruttó keresetéből számítanak ki. A Radičová-kormány terve volt, hogy minden évben hat héttel hosszabb lesz az anyasági szabadság, amíg el nem éri az 52 hetet, és ugyancsak évente 5 százalékkal emelkedik az anyasági segély összege, amíg el nem éri a nő nettó keresetének nagyságát, vagyis a bruttó bér 75 százalékát. Ám ez csak egy alkalommal történt így: 2011-ben. Idén már csak az összeg emelkedett, az időtartam nem, jövőre pedig minden változatlan marad. Vagyis az anyasági szabadság ideje marad 34 hét, az összege pedig a bér 65 százaléka.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?