Andrej Kiska államfő nem írta alá a politikai pártokról és mozgalmakról szóló törvényt. A jogszabályt megjegyzésekkel visszautalta a parlamentnek újratárgyalásra.
Kiska megvétózta a politikai pártokról szóló törvényt
Az elnök szerint a törvény több rendelkezése aránytalanul és indokolatlanul korlátozza a szlovák állampolgárok alkotmányos jogát a párt- vagy mozgalomalapításra, illetve arra, hogy ezek tagjai legyenek. Erről Martin Lipták, az elnöki hivatal sajtóosztályának munkatársa tájékoztatott szerdán.
„Az alkotmány világosan fogalmaz. Ezt a jogot csak akkor lehet korlátozni, ha feltétlenül szükséges az állambiztonság, a közrend fenntartása, bűncselekmények megelőzése vagy mások szabadságjogainak megóvása szempontjából. Más okot az alkotmány nem ismer” – hangsúlyozta az államfő. Úgy véli, semmilyen ténybeli vagy jogi körülményekkel nem támasztható alá a törvény által bevezetett korlátozások indokoltsága vagy arányossága.
Az elnök meggyőződése, hogy a politikai pártok működésével kapcsolatban felmerülő kérdésekről és problémákról beszélni kell. Rámutatott ugyanakkor, hogy a szabad politikai verseny a demokrácia alappillére.
„A törvényt néhány parlamenti képviselő indítványozta, nem bocsátották a szokásos tárcaközi egyeztetésre, és hiányzott a széles körű társadalmi vita is” – áll az elnöki hivatal által közzétett állásfoglalásban. Az elnök szerint a változtatásokat széles körű politikai összefogásnak és a lehetséges kockázatok megfelelő kiértékelésének kellene megelőznie.
A politikai pártokról szóló törvénymódosítást októberi ülésén fogadta el a parlament. A jogszabály meghatározza, hogy a szlovák vagy az európai parlamenti választásokon indulni szándékozó pártoknak legalább hány tagot kell számlálniuk. Egy adott pártnak legalább kétszer annyi tagjának kell lennie, mint ahány jelölt szerepel a jelöltlistán. Vagyis ha 150 jelölt van, a pártnak legalább 300 tagból kell állnia, vagy a legfelsőbb vezetésben kell lennie legalább 45 tagnak. A módosítással annak indítványozói meg akarják akadályozni a pártvásárlást, illetve szabályozni akarják a pénzadományok kezelését is.
Újdonság lenne az is, hogy a politikai párt neve vagy rövidítése nem tartalmazhatná vezető testületi tag, vagy a párt előkészítő bizottsági tagjának a nevét.
A javaslat értelmében a pártnak valós, jogi dokumentummal alátámasztott székhellyel kellene rendelkeznie. „A párt nem lehet egy offshore cég” – jelentette ki a javaslatot beterjesztő Tibor Bernaťák, az SNS frakcióvezetője.
A változtatások a pártok által felvett kölcsönöket is érintik. Az ezekről szóló adatokat a hitelszerződés megkötését követő 30 napon belül közzé kellene tenni a párt honlapján a hitelező adataival együtt.
A módosítás értelmében a párt egy bizonyos adományozótól évente legfeljebb 300 000 euró értékű adományt fogadhatna el. „Nem történhet meg, hogy egy pénzügyi csoport egy bizonyos politikai pártot fog pénzelni, és rajta keresztül fogja érvényesíteni az érdekeit” – fejtette ki Bernaťák. A pártnak létre kellene hoznia egy kincstári számlát is, melyen az államháztartásból származó támogatásokat vezetnék.
A módosítás tartalmaz egy olyan intézkedést is, melynek értelmében egy feloszlatott párt alapító tagja öt évig nem lehet semmilyen másik párt előkészítő bizottságának a tagja, nem lehet vezető testületi tag, és nem lehet semmilyen másik párt legfelsőbb, végrehajtó, döntéshozó vagy felülvizsgálati szervének a tagja sem. A rendelkezés megszegéséért az adott párt 3500 eurós pénzbüntetéssel sújtható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.