<p> Egyre több mentőautóban nem lesz orvos. A szaktárca szerint ez nem baj, az orvoskamarának kifogásai vannak.<br /> </p>
Kisebb teljesítmény több pénzért
Áprilistól kevesebb orvos lesz a mentőautókban, az egészségügyi minisztérium ugyanis átalakítja a mentőszolgálat hálózatát. Jövő hónaptól 26 orvosi mentőszolgálati állomás egészségügyi mentőszolgálati állomássá változik, vagyis az innen induló mentőautóban már nem lesz orvos, csak egészségügyi ápoló. A Szlovák Orvosi Kamara (SLK) szerint ezzel romlik majd a szolgáltatás színvonala, miközben a mentőszolgálatok ugyanannyi pénzt kapnak majd.
Az egészségügyi minisztérium és a mentőszolgálat operatív központjának képviselői szerint a lakosságnak nincs mitől tartania, az orvos nélküli mentőautókkal is biztosítani lehet az ellátás színvonalát. Ľubomír Kočiš, a Mentőszolgálat Operatív Központjának igazgatója szerint a lakosság nem érzi majd a változást, amelyet az operatív központ elemzése alapján készítettek elő.
„Sok esetben visszaélnek a gyorsmentőszolgálattal, például olyan egyszerű esetekhez hívnak mentőt, mint részeg emberek ellátása, majd hazaszállítása” – magyarázta Kočiš. Szerinte a mentőápolók is jó szakemberek, akik alapos előkészítő képzésen estek át, és folyamatosan javítják képzettségüket. Úgy véli, hogy Szlovákia az orvosi mentőszolgálat tekintetében sok nyugat-európai országot megelőz, szerinte például a nyolcmilliós Londonban szinte minden mentőautó orvos nélkül száll ki a helyszínre.
A kamara azonban elsősorban azt kifogásolja, hogy miközben a mentőautók személyzete változik, a fenntartás olcsóbb lesz, hiszen nem kell majd orvost fizetni, a mentőállomásokat működtető cégek viszont ugyanannyit, sőt bizonyos esetekben többet kapnak majd, mint jelenleg. „Az egészségügy más területén is javasolni lehetne az egészségügyi ellátás színvonalának csökkentését az orvosok megspórolásával, és közben növelni lehetne az ellátásért fizetett öszszeget” – javasolja szarkasztikusan a kamara.
Áprilistól összesen 280 állomás alkotja a mentőszolgálatot. Az átalakítással az orvosi mentőszolgálati állomások száma a jelenlegi 118-ról 92-re csökken, miközben az egészségügyi mentőállomások száma 181-re emelkedik, a hét légimentő-állomás megmarad.
Az átalakítással már idén 2,76 millió eurót takarítanak meg a mentőszolgálatok, ami jövőre 3,68 millióra emelkedik, állítja Viliam Čislák, az egészségügyi minisztérium államtitkára. Ezek az összegek is maradnak azonban a mentőszolgálatoknál: az egészségügyi mentőszolgálati állomások havonta mintegy 260 euróval többet, 16 343 eurót kapnak majd, az orvosi mentőszolgálati állomások havi díja pedig 560 euróval 28 426 euróra emelkedik.
A mentés során megtett út kilométeréért 0,63 euró helyett 0,79 eurót számlázhatnak a mentőszolgálatok. A minisztérium szerint azért van szükség erre az átalakításra, mert az előző kormány 2,7 millió eurót vont el éves szinten a mentőszolgálatoktól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.