Kisebb adókkal a turizmusért

<p>Pozsony. Kevés turista érkezik az országba, elemzők szerint ennek fő oka a magas adókban és elvonásokban keresendő.</p>

DEMECS PÉTER

Adókedvezmények nélkül aligha várható, hogy fellendül a turizmus az országban, Robert Fico kabinetje viszont figyelmen kívül hagyja ezt az ágazatot – jelentették ki tegnap a Gazdaságpolitikai Intézet (IHP) képviselői. Példaként említették, hogy az Európai Unió tagállamai, három ország (Szlovákia, Dánia, Litvánia) kivételével adókedvezményeket vezettek be az idegenforgalomban.

Gyenge a színvonal, de nem ez számít?

Igor Kiss, az IHP igazgatója ugyan beismeri, hogy az országban sok helyütt gondok vannak a szállodák és a vendégellátás minőségével, másrészt állítja, máshol kell keresni annak okát, miért nem sikerül fellendíteni a turizmust. „Az ágazatot rendkívül fékezi a magas adóterhelés. Az elmúlt években a beruházók több mint egymilliárd eurót fordítottak a vendéglátóiparba, de állami támogatást nem kaptak. Más ágazatban ilyen feltételek mellett a beruházók távolról elkerülnék az országot” – mondta Kiss. Meggyőződése, hogy ha 10 százalékkal csökkenne az idegenforgalmi adó, akkor az ágazatban akár 40 ezer új munkahely is létrejöhetne, ami kompenzálná az intézkedés okozta 208 millió eurós adókiesést. Lengyelországban 18%, Csehországban 15%, Magyarországon pedig 10% áfával adóztatják az idegenforgalomban dolgozó vállalkozókat.

Magas költségek

Az áfán kívül a további kötelező befizetések, például az alkalmazottak után fizetett elvonások is nehezítik a vállalkozók életét. Ha egy szállodai szobáért 50 eurót fizet egy vendég, akkor az összeg majdnem egyharmadát az áfára és az elvonásokra költik el, a tiszta haszon csak 7,50 euró. „S arról sem szabad megfeledkezni, hogy a tiszta haszonból finanszíroznak olyan tevékenységeket, amelyek nem termelnek nyereséget, például wellness üzemeltetését, edzőtermek berendezését” – mondta Marek Harbuľák, a Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke azzal, hogy ilyen feltételek mellett a vállalkozóknak nincs elég pénzük a további beruházásokra, fejlesztésekre. Az áfacsökkentésen kívül az IHP szerint segíthetne az üdülési csekkek bevezetése is.

Kritikus állapotban

„Épp a turizmus az, amely elsőként érzi a gazdasági válság negatív hatását. Ha az embereknek nincs elég pénzük, elsősorban az éttermekről, nyaralásokról mondanak le” – állítja Kiss. Az Eurobarometer tavalyi felmérése is igazolta, hogy azok, akik tavaly Szlovákiában nem mentek üdülésre, főként (28%) a pénzhiány miatt döntöttek így.

Harbuľák szerint a helyzet már olyannyira súlyos, hogy ha a következő években az idegenforgalom terén nem történik előrelépés, könnyen előfordulhat, hogy a szállodákat sorra bezárják az országban. „Aztán majd ne csodálkozzunk, hogy ha véletlenül megkapjuk a téli olimpia rendezési jogát, s turisták ezrei érkeznek majd az országba, nem lesz hol aludniuk” – mondta Harbuľák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?