Kifehérítik a feketemunkát

Pozsony |

<p>Tavaly az év második felében összesen 15 581 ellenőrzést hajtottak végre az illetékes szervek – a Munkafelügyeleti Hivatal, a munka-, szociális és családügyi hivatalok, a rendőrség és az adóhivatal – a feketemunka kiszűrésére.</p>

Az ellenőrök 1481 esetben állapítottak meg illegális munkavégzést. Összesen 748 esetben szabtak ki büntetést, együttesen 122 652 euró (3,7 millió korona) értékben – szögezi le a munka-, szociális és családügyi minisztérium jelentése. Az előző évhez képest több ellenőrzés történt, több feketén dolgozó személyt találtak, ez azonban nem jelenti általánosságban a feketemunka növekedését, mivel az egyes ellenőrző szervek eltérő eredményre jutottak – áll a jelentésben. A legtöbb feketemunkásra az építőiparban és a vendéglátóiparban bukkantak az ellenőrök.

Nagy kockázatot vállal az a munkaadó, aki feketén, azaz bármiféle munkajogi szerződés nélkül alkalmaz személyeket. A büntetése elérheti akár a 33 193 eurót is (1 millió korona). Büntetést kaphat az alkalmazott is, aki feketén dolgozik, ennek összege 66,39 eurótól (2000 korona) egészen 663, 88 euróig (20 ezer korona) terjed. Az illegális munkának megvan a maga előnye, de sokkal több a hátránya. Előnyei közé tartozik, hogy a munkaadónak a béren kívül nincs kiadása a munkavállalóval kapcsolatban, hiszen nem fizeti utána a kötelező biztosításokat. A munkavállaló mellékes jövedelemhez jut, nem fizet adót, a munkaviszony pedig bármikor felbontható. Ám sokkal több a kockázata. Hátránya: a munkavállaló semmilyen szociális juttatásra nem jogosult – nincs joga táppénzre, étkezési hozzájárulásra, baleset esetén kártérítésre stb. A munkaadó bármikor kiadhatja az útját, bármiféle indoklás és végkielégítés nélkül, emellett bármikor csökkentheti a bérét. Az illegálisan dolgozónak nincs semmilyen jogi háttere és alapja a védekezésre. Mivel munkaadója nem fizeti utána a kötelező járulékokat, így a nyugdíjbiztosítást sem, a feketemunkával töltött időszak – évekről is szó lehet – lényegében a majdani nyugdíj szempontjából elveszik. Ugyanígy nem jogosult például a munkanélküli segélyre sem, ha elveszíti a munkáját, hiszen munkaadója nem fizette utána a munkanélküli hozzájárulást sem a Szociális Biztosítóba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?