Kiálltak a szlovákiai magyar oktatási szervezetek a tanársztrájk mellett

<p>Közleményben tudatta a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ), a Diákhálózat, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, illetve a magyariskola.sk portál, hogy kiállnak január 25-ére szervezett pedagógussztrájk mellett.</p>

Az említett oktatásban érdekelt civilszervezetek tagjai a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának. Az utóbbi ernyőszervezet koordinálásával az oktatási szervezetek azt szorgalmazzák, hogy a pedagógussztrájk céljai közé kerüljön be e kisebbségi oktatást érintő problémák megoldásának követelése is. 

Mindenekelőtt a magyar iskolák esélyegyenlőségének megteremtését szeretnék a sztrájk céljai között látni. Így például el akarják érni, hogy a sztrájkszervezők vállalják fel a magyar anyanyelvoktatás óraszámának növelését, vagy a kisiskolák megtartását.


Az összes releváns szlovákiai magyar pedagógiai-oktatási szervezet és kezdeményezés csatlakozott ahhoz a levélhez, melyet a Szlovák Tanárok Kezdeményezéséhez (Iniciatíva slovenských učiteľov) juttattak el a hétfői nap folyamán. A levelet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége fogalmazta, tartalmához a magyariskola.sk, a Diákhálózat, illetve a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége is csatlakozott. A levelet a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala juttatta el a sztrájkot előkészítő és koordináló bizottságnak, s a kapcsolatfelvétel is megtörtént.

A Szlovák Tanári Kezdeményezés január 11-én hirdetett sztrájkkészültséget, január 25-től pedig sztrájkba is szándékoznak lépni. Az iskolák közül százon felül van a csatlakozók listája, a pedagógusok köreiből pedig több ezren jelezték, hogy bekapcsolódnak a megmozdulásba. A szervezők ezernél is több iskolát mozgósítanának.

A Szlovák Tanári Kezdeményezés többek között a tanárok fizetésemelését, az oktatásügyre fordított keretösszeg megemelését és metodológiai változásokat követel a kormánytól. A szlovákiai magyar szervezetek a vonatkozó levelükben azt szorgalmazzák, hogy a pontok mellett vállalják fel a kisebbségi iskolaügy problémáit is – például az anyanyelv tanítását érintő óraszám-korlátozás feloldását, a diákok minimális létszámára vonatkozó intézkedések eltörlését, valamint az anyanyelvhasználatra vonatkozó standardok módosítását. Ezek a kérések már korábban is megfogalmazódtak a közösség körében, szó volt róluk mind az oktatásügyi petíció keretén belül, mind pedig a komáromi demonstráción.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?