Kétéves késéssel, néhány hónapja beindult az uniós SAPARD Program, de még mindig sok a megválaszolatlan kérdés. Ezek egy részét igyekeztünk tisztázni a Vidék Parlamentje közgyűlésére érkezett James McEldowney-val, az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főbiztosságának szlovákiai SAPARD-referensével.
Kiaknázatlan lehetőségek előtt
A SAPARD Program két célt tűzött ki maga elé. Egyrészt elősegíteni az uniós joganyag átvételét, másrészt hozzájárulni Szlovákia mezőgazdasági és vidékfejlesztési problémáinak kezeléséhez. A program elindult, a szlovákiai illetékeseknek arra kell összpontosítaniuk, hogy intenzívebbé tegyék a keret felhasználását. Ennek részét képezhetik további javaslatok, melyekkel egyszerűsíteni lehet a program feltételeit. Ezen belül felhívnám a figyelmet a gyorsan lebonyolítható beruházásokra, például technológia és berendezések vásárlására, amikor nincs szükség oly hosszadalmas engedélyeztetési eljárásra, mint az építkezéseknél.
Sokan elégedetlenek a programból pályázható témákkal. Ezek kiválasztásában kinek jutott a döntő szerep?
Az Európai Bizottság a tagjelölt országok számára 15 témát ajánlott fel a program összeállítására. Ezek közül mindenütt előzetes elemzések alapján választottak, egyetlen országban sem történt meg, hogy az összes téma bekerült volna a nemzeti tervbe. Véleményem szerint a szlovák terv a kiegyensúlyozottak közé sorolható. A felhasználása terén azonban még van tennivaló, hiszen Szlovákia azon országok közé tartozik, ahol a SAPARD Program kevesebb mint 90 százaléka hozzáférhető csak.
Nálunk máig tartó vita dúl arról, mennyi jusson a programból a mezőgazdaságnak és mennyi a vidék egyéb tevékenységeinek támogatására. Önnek erről mi a véleménye?
Mezőgazdaság nélkül nem beszélhetünk vidékfejlesztésről, de a vidékfejlesztés nem azonos a mezőgazdasággal. A két ágazat szimbiózisban él. Újra szeretném hangsúlyozni a joganyag átvételének fontosságát, ennek során a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektornak a súlyának megfelelő mértékben kell részesednie. Emellett ügyelnünk kell arra, hogy ne szoruljanak háttérbe az egyéb tevékenységekhez kötődő intézkedések. Semmi kétségünk afelől, hogy az ország számára a vidékfejlesztési támogatások is hasznosak lesznek.
Számíthatunk arra, hogy a SAPARD tovább változik és hangsúlyeltolódásokra kerül sor? Egyébként a mezőgazdaság szintén felvetette a szarvasmarha- és sertéstenyésztés támogatásának bevonását a programba.
A program változásai elsősorban a Monitorozó Bizottság döntésétől függenek. A minisztériumtól vagy mástól érkező javaslatok alapján ez a testület dönt a változásokról, amelyet hozzánk terjesztenek be Brüszszelbe. Mi minden olyan, a program megvalósítását könnyítő javaslatot igyekszünk elfogadni, amely megfelel a program pénzügyi rendszerének. Utoljára idén júliusban kerül sor hasonlóra, és akkor eleget tettünk a szlovák kérésnek. Egyébként hasonló folyamatok zajlanak a többi tagjelölt országban is.
A program keretében a jövő évtől lehetőség lesz kistérségi fejlesztési tervek készítésére. A földművelésügyi minisztérium azonban nyáron arra hivatkozva javasolta az erre fenntartott összeg csökkentését, hogy Önök évente legfeljebb öt ilyen terv elkészítésébe egyeztek bele.
Ehhez először a műszaki segítség nevű intézkedésről kell néhány szót ejteni. A többi intézkedéstől eltérően ehhez felhasználási útmutatót mellékeltünk. Ennek ugyanis a program jobb alkalmazását kell segítenie. Ilyen értelemben van lehetőség a kistérségi stratégiák készítésére, ha ezek kapcsolódnak a SAPARD Program megvalósításához. Szlovákia számára a legfontosabb, hogy az ezzel kapcsolatos anyagokat jóváhagyassa a Monitorozó Bizottsággal, s minél korábban eljuttassa Brüsszelbe. A kistérségi tervek számával kapcsolatban szintén a Monitorozó Bizottság dönt. A számadattal kapcsolatos információt nem tudom megerősíteni. A bizottság az ajánlásában az egész intézkedéssel kapcsolatban szabott meg felső határt, meglátjuk, hogyan alakul a helyzet az úgynevezett műszaki segítség megnyitása után.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.