Kezdjük visszanyerni a derűlátásunkat

Kezdjük visszanyerni a derűlátásunkat
Pozsony |

Az áprilisi mélypontot követően a lakosság egy része ma már derűlátóbban tekint a jövőbe, a pénzügyi elemzők szerint azonban továbbra sem árt az óvatosság, a családoknak akkor sem szabadna túlzott pénzszórásba kezdeniük, ha éppenséggel ezt jelenleg még meg is engedhetnék maguknak.

A koronavírus-járvány márciusi megjelenését követően áprilisra gyakorlatilag összeomlott a Statisztikai Hivatal lakossági hangulatot mérő – +100 és -100 pont közötti skálán mozgó – fogyasztói bizalmi indexe.

„Míg márciusban mínusz 8 pont körül mozgott ez a mutató, áprilisra -42 pontra esett vissza, e hónapban azonban már mínusz 38 pontra javult. Ez ugyan még mindig több mint 31 ponttal marad el az egy évvel korábban mérttől, a jó hír azonban, hogy a trend e hónapban megfordult, és a lakosság sem látja már olyan sötét színekben a jövőjét, mint egy hónappal korábban”

– nyilatkozta Libuša Kolesárová, a Statisztikai Hivatal céges statisztikákkal foglalkozó részlegének a vezetője.

Félünk az elbocsátástól

Kolesárová szerint a leglátványosabb javulást a lakosság jövőbeni pénzügyi helyzetének a megítélése szempontjából mérték: az áprilisi mínusz 25-ről mínusz 17 pontra nőtt a mutató. A lakosság derűlátóbb a szlovák gazdaság várható alakulásával kapcsolatban is, az elbocsátásoktól azonban még mindig rendkívül sokan tartanak, az ezt mérő mutató (mínusz 62 pont) így alig javult az előző hónaphoz képest.

Nem tapasztalható látványosabb javulás a lakosság megtakarítási képességének a szempontjából sem, a nagy többség azonban a jelenlegi kedvezőtlen helyzetét inkább csak átmenetinek véli.

Megéri spórolni

A pénzügyi elemzők szerint a lakosság hullámzó fogyasztói hangulata az elmúlt hetek változásaival magyarázható: míg az áprilisi felmérést a legszigorúbb járványügyi intézkedések bevezetését követően végezték, májusban már akkor kérdezték az embereket, amikor fokozatosan elkezdtek enyhíteni a megszorításokon. A fokozatosan javuló hangulat ellenére az elemzők azt tanácsolják, hogy az elkövetkező időszakban is megéri alaposan átgondolni a kiadásainkat.

„Most még a szokásosnál is jobban megéri családi költségvetést készíteni, felmérve, hogy mire van valóban szükségünk, és mi az, ami nélkül elvagyunk, több pénzt tartalékolva a nehezebb időkre”

– nyilatkozta lapunknak Andrea Straková, a Partners Group SK társaság pénzügyi szakértője. Szerinte a családoknak jobban oda kellene figyelniük arra is, hogy milyen segélyekre számíthatnak az államtól a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban, sokan ugyanis nem is tudatosítják, hogy jogosultak a támogatásokra.

A szakemberek ugyanakkor óvnak attól, hogy az esetleges átmeneti pénzhiányt újabb hitelek felvételével próbáljuk meg átvészelni.

„Ha a család nehéz anyagi helyzetbe kerül, alaposan át kellene gondolnia, hogy a problémáira valóban egy újabb hitel felvétele a legjobb megoldás, hiszen ez általában nem oldja meg a gondokat, főként, ha olyasmire veszik fel, amire nincs is feltétlenül szükségük. Ilyen esetekben nyugodtan felkereshetik a bankjukat is, amely segíthet az ügyfélnek a számára legkifizetődőbb áthidaló megoldás fellelésében”

– nyilatkozta Zuzana Ďuďáková, az UniCredit Bank szóvivője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?