Míg a rendelőkben dolgozó orvosok az ügyeletek nyitvatartásának lerövidítését sürgetik, addig a kórházi orvosok mindent megtesznek azért, hogy erre ne kerüljön sor. Peter Visolajský, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) vezetője és a Nyitrai Egyetemi Kórház gyermekorvosa szerint ezzel a lépéssel csak annyit érnek el, hogy további nyomást helyeznek a kórházak egyébként is túlterhelt sürgősségi osztályaira. Az LOZ elnöke a tömeges felmondás lehetőségét is belengette, Michal Palkovič egészségügyi miniszter viszont továbbra is kitart a javaslata mellett.
Két tűz között a minisztérium az orvosok érdekellentéte miatt
Visolajskýék egyetértenek azzal, hogy a járóbeteg-ellátásban tevékenykedő orvosok helyzetét rendezni kell, de szerintük az ügyeletek nyitvatartásának lerövidítése helyett az egészségügyi minisztériumnak valódi, rendszerszintű megoldással kellene előállnia.
Az LOZ álláspontja az, hogy a gyermekorvosok túlterheltsége attól nem szűnik meg, hogy 22:00 helyett már csak 20:00-ig kell dolgozniuk. Sőt, ez a lépés további negatív következményeket von maga után, különös tekintettel a kórházak sürgősségi osztályaira, hiszen azok a szülők, akik a gyermekeiket az esti órákban eddig az ügyeletekre vitték, most már a kórházakat látogatnák, holott a sürgősségi osztályokon csak a valóban halaszthatatlan esetekkel tudnak foglalkozni.
Visolajský szerint a megnövekedett nyomás miatt a kórházak személyzetének megerősítésére is szükség lenne.
„A minisztérium azonban nem számol ezekkel a következményekkel, még a kórházak figyelmeztetései ellenére sem. Még a kórházakat érintő pénzügyi hatásokat sem számszerűsítették”
– fogalmazott az LOZ vezetője, hozzátéve, hogy a sürgősségi osztályokon dolgozó gyermekorvosok türelme sem végtelen.
„A szolgáltatok felmondása a kórházak gyermekosztályainak működésképtelenségéhez vezetne az egész országban”
– jegyezte meg.
Mi a megoldás?
A helyzet rendezésére az orvosszakszervezet több megoldást is javasolt az egészségügyi minisztériumnak. Úgy vélik, érdemes lenne magasabb látogatási díjat bevezetni az ügyeleteknél, hogy a szülők valóban csak indokolt esetben keressék fel a gyermekorvosokat.
További segítség lenne, ha a gyermekorvosoknak az ügyelet során nem kellene a különféle igazolások kiállításával bajlódniuk, mint például a fertőzésmentességgel kapcsolatos dokumentumok kiírása.
Emellett növelni kellene az ügyeletekért járó juttatások összegét, illetve az utánpótlás biztosítása érdekében újra el kellene indítani a gyermekorvosi rezidensprogramot.
Visolajský szerint az is ösztönzően hatna a fiatal specialistákra, ha a minisztérium eltörölné a rendelők megnyitásával járó bürokratikus akadályokat. Ezzel összefüggésben megemlítette az EU helyreállítási alapját, amelynek egy részét kifejezetten az új rendelők megnyitására különítették el. Az LOZ vezetője szerint a program nem túl sikeres, hiszen eddig mindössze 20 kérvény érkezett, és ebből 12-t hagyott jóvá a tárca.
Végül pedig felrótta a minisztériumnak, hogy az ügyeletek lerövidítésével kapcsolatban nem folytattak megfelelő szakmai párbeszédet. Hozzátette, még ezen héten tárgyalni szeretne Ódor Lajos miniszterelnökkel.
A kormányfő ezzel kapcsolatban tegnap elmondta, pénteken ül tárgyalóasztalhoz Visolajskýval, valamint Elena Prokopovával, az egészségügyi tárca fő gyermekorvosával. Mint mondta, meg szeretné hallgatni mindkét fél érveit, a kormány pedig ezt követően dönt a további intézkedésekről.
A Szlovák Kórházszövetség (ANS) egyetért Visolajskýék javaslataival. A szervezet a lapuknak eljuttatott közleményében jelezte, tavaly óta folyamatosan arra figyelmeztetik a minisztériumot, hogy nem értenek egyet a gyermekorvosi ügyeletek nyitvatartásának lerövidítésével, valamint a teljes hálózat átértékelésével.
„Éppen ezért ismételten felhívjuk a figyelmet, hogy a gyermekorvosok alacsony számából adódó problémák nem oldhatók meg azzal, hogy a terhelést áthárítják a kórházakra”
– olvasható az ANS állásfoglalásában.
A tárca válasza
Az egészségügyi minisztérium a válaszában megcáfolta Visolajský néhány állítását. Elsősorban leszögezték, folyamatosan egyeztetnek a rendelők, a kórházak, valamint a megyei önkormányzatok képviselőivel a készülő változtatásokról. Továbbá megjegyezték, bizonyos intézkedéseket már elindítottak, amiket az LOZ vezetője számon kért rajtuk. Ezek közé tartozik például a gyermekorvosi rezidensprogram újbóli elindítása, amelyről a tárca kedd reggel tájékoztatott. A programot átmenetileg fel kellett függeszteni, mivel hiba csúszott abba a törvénymódosításba, amit a minisztérium tavaly, az orvosszakszervezettel folytatott tárgyalás után fogadott el. Mostanra azonban a hibát kijavították, az új törvény augusztus elsejétől életbe lép, a leendő gyermekorvosok pedig október elsején megkezdhetik tanulmányaikat a programban.
Emellett leszögezték, idén júniusban 35 százalékkal növelték az ügyeletekért járó juttatások összegét, vagyis az LOZ ezen követelését is teljesítették.
Végül pedig pontosították, hogy a helyreállítási alapból nem 12, hanem 21 új rendelő megnyitását támogatták, illetve augusztusban újabb pályázati felhívást intéznek, amelynek a kimeríthető kerete eléri a 80 ezer eurót.
Palkovič kitart
Michal Palkovič szerdán egyeztetett a járóbeteg-ellátás képviselőivel, majd kijelentette, továbbra is kitart eredeti szándéka mellett. Mint mondta, abban egyetért Visolajskýval, hogy a nyitvatartás lerövidítése nem rendszerszintű megoldás, ugyanakkor szükséges, hiszen ezzel is jelzik a felmondásukat benyújtó gyermekorvosoknak, hogy a tárca foglalkozik a problémáikkal. Emellett kiemelte, nem igaz az LOZ elnökének azon állítása, hogy a kormány nem foglalkozik azokkal a következményekkel, amelyek a sürgősségi osztályokat érinthetik. Palkovič hangsúlyozta, a következő napokban tárgyalni fog a kórházak képviselőivel, ahol bemutatja, milyen megoldást kínál az említett osztályoknak.
Ezt követően kilátásba helyezte a parlament rendkívüli ülését, amelyen a képviselők szavazhatnának a tárca által szorgalmazott változtatásokról. Mint mondta, meglehet a szükséges politikai támogatás ahhoz, hogy a javaslatát elfogadja a plénum.
A miniszter mellett többek közt kiállt Pavol Oravec, a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) elnöke, valamint Marián Šóth, a Magánorvosok Szövetségének (ANS) elnöke is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.