Kész a kormány programja: mutatjuk az ígéreteket

<p>Lesz kisebbségi alap, nem zárják be a kisiskolákat, délen viszont aligha épül 2020-ig gyorsforgalmi út, kivéve azt, amit már jóváhagytak.</p>

A miniszterek megszavazták a harmadik Fico-kabinet kormányprogramját. A dokumentumról a jövő héten a parlament fog tárgyalni, megszavazása egyben a kormány bizalmi szavazása is. Feltételezhetően kevés olvasónk olvasott már végig akár csak egy kormányprogramot is, ezért összeszedtük, mit érdemes tudni a legújabb Fico-kabinet 70 oldalas ígéretcsomagjáról.

Iskolák, alap, kisebbségi ügyek

Nézzük elsősorban a kisebbségi részeket! Ahogy azt korábban már belengették, mégsem zárják be a vegyes lakosságú területeken található kisiskolákat. Emellett a kabinet ígéretet tett a Kisebbségi Kulturális Alap megteremtésére is, valamint a vasúti kétnyelvű táblák kihelyezésére. 

Ezen felül viszont sok konkrétum és újdonság nincs a programban, ami még érdekes lehet, az a gyerekek beutaztatásával kapcsolatos. A kormány ígéretet tesz rá, hogy ha olyan tanítási nyelvű iskolába akarja járattatni gyerekét, amilyen éppenséggel nincs az adott településen, akkor bővíti az utazási költséghez való hozzájárulást. Emellett a programba is belekerült a szlováknyelv-oktatás megreformálása – igaz, ezt már a második Fico-kormány is tervezte, valamint az, hogy a szlovák iskolákban is tanítani fognak a kisebbségekről.

MEGMUTATTÁK A SZUPERTITKOS KOALÍCIÓS SZERZŐDÉST IS! ITT A RÉSZLETEK. 

21%-os adó, 100 ezer új munkahely

A kabinet a korábban vállaltakkal ellentétben nem 2018-ban, csak 2020-ban tervez először kiegyenlített költségvetést – vagyis olyan büdzsét, amelyben a kiadások fedezésére nem kell hitelt is felvenni, hanem teljes egészében a költségvetési bevételekkel lehet betakarni. Ez eddig egy szlovák kormánynak sem sikerült.

Növekedéstámogató politikát ígér a kormány, aminek eredményeként 2020-ig újabb 100 ezer munkahelynek kellene létrejönnie, amivel a tervek szerint 10% alá csökkenhetne a munkanélküliség. Utóbbi nem túl ambiciózus vállalás, mivel az állástalanok aránya most is nagyon közel van ehhez a számhoz (márciusban 10,1%-os arányt mértek). 

A kabinet vállalja, hogy a következő négy évben a korábbinál nagyobb figyelmet fordít a leszakadó régiók talpra állítására.

Egy fontos adószám: a kabinet ígéri, a társasági adót 21%-ra csökkenti.

R7, R2 – déli utak majd valamikor

Magyar szempontból érdekes a viszonylag terjedelmes közlekedésügyi rész. A kormány prioritása a Pozsonyt Kassával összekötő autópálya befejezése lesz – ez örökzöldnek számít. Most is 2020-as dátumot ígérnek.

Emellett a dokumentum felsorolja szinte az összes tervezett gyorsforgalmi utat, a kabinet az R2-es, az R3-as, az R4-es és az R7-es építését is folytatni szeretné. Emlékeztetőül: az R7-es a „délnyugati sztráda”, Pozsonyt Dunaszerdahelyen, Érsekújváron és Ipolyságon keresztül kötné össze Losonccal, ahol csatlakozna az R2-esre. Utóbbi Trencsén irányából Zólyomon keresztül érkezne Losoncig, ahonnan Rimaszombaton és Rozsnyón keresztül Kassáig kell folytatódnia. 

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"226766","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"450"}}]]

A dokumentum elsősorban az északi szakaszokat említi, majd hozzáteszi, hogy „a kormány érdekében lesz az R2 déli, Zólyom és Kassa közötti szakaszának további kiépítése is”. Konkrétum nélkül. Az R7-essel kapcsolatban egy konkrétumot neveznek meg: a kabinet aláírja a második Fico-kormány által tető alá hozott PPP-projektet, amelynek részeként megépül a Pozsonyt Egyházgellével összekötő R7-es szakasz. Az útból várhatóan több nem épül meg 2020-ig, a kormányprogram úgy fogalmaz: „folytatódni fognak az előkészítő munkálatok az R7-es további szakaszain is”.

A sztrádaépítés mellett felújítanak 180 km-nyi elsőrendű utat, azt ígérik, főként azokra küldenek munkagépeket, amelyek rossz állapotban vannak és nem található a közelükben sztráda.

E-kártya jövőre

A kabinet azt ígéri, az E-Health nevű egészségügyi elektronikus rendszert 2017-ben vezeti be teljes egészében. Ennek köszönhetően meggyorsulna a kommunikáció az orvosok között és pontosabbak lehetnek a diagnózisok, mivel az arra jogosult szakorvos hozzájuthatna a páciens elektronikus kórlapjához.

Emellett bevezetnék az ún. DRG-rendszert, vagyis a diagnózis alapú klasszifikációs rendszert. Ennek lényege: előre meg lesz határozva, melyik beavatkozás és műtét mennyibe kerül, vagyis mennyit fizet át a kórháznak az egészségbiztosító. Így elvileg igazságosabban osztanák el a pénzt az intézmények között, mint most. A DRG-rendszer bevezetését egyébként már 2011-ben elkezdték, a második Fico-kabinet azt ígérte, legkésőbb 2016-ban működni fog. 

AZ SAS NEM TÁMOGATJA A KORMÁNYPROGRAMOT

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?