A Tőketerebesi járásban fekvő Legenyén (Luhyňa) már a múlt héten aratták az őszi árpát
Késik az aratás, gyengébb a termés
Az ország déli, magyarlakta járásaiban az elmúlt napokban több helyen megkezdődött az aratás. A Statisztikai Hivatal előzetes becslései szerint a gabonatermés – a kedvezőtlen időjárás és a kisebb vetésterület miatt – idén több mint a tizedével marad el a tavalyitól.
„Az idei aratás nagyjából 5-7 nappal később kezdődött az elmúlt évekhez képest. 2019-ben például már június végén hozzáláttak a gazdák a termés betakarításához” – mondta el lapuknak Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője. Szerinte a késés a tavasszal, elsősorban a májusban tapasztalt hidegebb és esősebb időjárással magyarázható, ami lelassította a gabona érését.
Az ország déli járásaiban az elmúlt napokban több helyen is hozzáláttak az aratáshoz. A Lévai járásban az elmúlt hétvégén megkezdték az őszi árpa betakarítását, és néhány gazda már végzett is ezzel a munkával. Milan Halmeš, a Lévai Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke szerint a terméssel nincs gond, az erdőkhöz közeli földeken azonban megjelentek a szarvasok, amelyeket időnként a gazdáknak kell kizavarniuk a földjeikről, hogy az aratási munkálatok során kárt ne tegyenek bennük.
„Az őszi árpa minőségével egyelőre elégedettek vagyunk, nem szabadna azonban megfeledkeznünk arról, hogy az aratás kezdeténél tartunk, és a betakarítást befolyásolhatják az elkövetkező napokra jelzett viharok is”
– mondta el Halmeš.
„Az Érsekújvári járásban már a búza aratását is megkezdték. Az elmúlt napokban tapasztalt extrém hőség azonban nem tett jót a termésnek, és a magok is kisebbek a szokásosnál” – mondta Holéciová, hozzátéve, hogy már a Galántai járásban is megjelentek a földeken a munkagépek, ott elsősorban az őszi árpa és a repce betakarítása folyik.
„Az időjárás szeszélyei miatt az egyes régiók között idén látványos különbségek lehetnek a termés szempontjából. Sok függ attól is, hogy az elkövetkező hetekben milyen lesz az időjárás, az idei termés várható alakulásáról így egyelőre nem szolgálhatunk pontos előrejelzéssel”
– mondta Holéciová. Hozzátette, a kamara az elkövetkező időszakban – a 38 regionális kirendeltsége segítségével – figyelemmel követi az aratást, és rendszeresen beszámol az aktuális helyzetről.
Hogy idén milyen termésre számíthatunk, azt azonban nem csupán a gazdák figyelik árgus szemekkel. Az ezzel kapcsolatos idei első előrejelzését csütörtökön közzétette a Statisztikai Hivatal is. „Szlovákiában idén 2,6 millió tonnányi gabonatermésre számíthatunk, ami 11,6 százalékkal marad el a tavalyitól” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. Szerinte a csökkenés azzal magyarázható, hogy a gazdák idén eleve kisebb területen vetettek gabonát, mint tavaly, ráadásul az idei évre várt 5 tonnás átlagos hektárhozam is csaknem 5 százalékkal marad el a tavalyitól.
Szlovákiában egyébként továbbra is a búza a legkedveltebb gabonafajta, a gabonaföldek 70 százalékát ezzel vetették be.
„Idén 357 ezer hektáron termesztenek búzát, ami 34 ezer hektárral marad el a tavalyitól, és a hektáronkénti terméshozam is 5,13 tonnára esett vissza. Emiatt idén a gazdák nagyjából 1,89 millió tonnányi búzát takaríthatnak be, 243 ezer tonnával kevesebbet a tavalyinál”
– nyilatkozta Peter Danko, a Statisztikai Hivatal agrárstatisztikai részlegének a vezetője. Szerinte árpából és rozsból idén 15, tritikáléból 7, repcéből pedig 6,5 százalékkal kisebb termésre számíthatunk a tavalyihoz képest. Az egyedüli termény, amelyből idén több terem, az a zab. Danko szerint ez utóbbiból 50 ezer tonnát takaríthatnak be a gazdák, nagyjából a felével többet a tavalyinál, ami főként azzal magyarázható, hogy idén ezt jóval nagyobb területen termesztették, ráadásul a hektárhozama is nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Hogy a kisebb termés miatt milyen árakra számíthatunk, azt az elemzők szerint egyelőre nehéz felmérni. A szlovák agrárpiaci információs rendszer (ATIS) legfrissebb adatai szerint azonban az E osztályú élelmiszeripari búza tonnájának az átlagos felvásárlási ára jelenleg 205 euró körül mozog, ami csaknem 45 euróval, vagyis mintegy 28 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi árszintet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.