Kerülték a kényes kérdéseket az államfők

Budapest. A visegrádi országok államfőinek tegnapi értekezletén a várakozásokkal ellentétben nem került szóba a második világháború után kitelepítettek kérdése úgy, ahogy azt nemrégiben a német és a lengyel köztársasági elnök felvetette.

Budapest. A visegrádi országok államfőinek tegnapi értekezletén a várakozásokkal ellentétben nem került szóba a második világháború után kitelepítettek kérdése úgy, ahogy azt nemrégiben a német és a lengyel köztársasági elnök felvetette. A házigazda Mádl Ferenc a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta: Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia államfőinek közös meggyőződése, hogy az országaik közötti együttműködést az európai uniós csatlakozás után is szükséges folytatni. „Átfogó, stratégiai célkitűzéseket illetően meg fogjuk találni a közös cselekvés, az együttműködés alapjait” – szögezte le, hozzátéve: konkrét ügyekben a résztvevő országok érdeke eltérhet egymástól, ez azonban természetes egy nemzetközi együttműködés esetén. Rudolf Schuster szlovák államfő a határon átnyúló együttműködés fontosságát emelte ki. Szerinte a négy ország az uniós csatlakozás után is egymásra lesz utalva, és nemcsak akkor, amikor majd a szavazatokat fogják számlálni. Úgy vélte, a négy országnak különleges határrezsimet kellene bevezetnie, amely az uniós tagságig lenne érvényes; mintegy felkészülve arra, amikor a schengeni határok másutt fognak húzódni.

Aleksander Kwasniewski lengyel köztársasági elnök szerint a visegrádi együttműködés folytatása önmagában érték, hiszen a korábbi évek komoly eredményeket hoztak. Václav Klaus cseh államfő szerint a jövő májusi uniós csatlakozás semmilyen törést nem fog okozni a visegrádi országok együttműködésében.

Az államfők egyetértettek abban, hogy az együttműködés konzultatív politikai szerepe rendkívül fontos. Mádl Ferenc szerint az elnökök véleménye, hogy a V4-nek a jövőben is gyakorlat-orientáltnak kell lennie, de konkrét ügyekben továbbra is a kormányok felelőssége dönteni. Rudolf Schuster kérdésre válaszolva kijelentette: a találkozón nem volt szó arról a magyar javaslatról, amely belevenné a kisebbségek jogait az EU alkotmányába, de a szlovák álláspont ebben a kérdésben nem változott. Közölte: a jövő évben Pozsonyban találkozik a négy államfő. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?