Kérdőjelek a járulékreform körül

Pozsony |

<p>Folyamatosan változnak akormányelképzelései a szociális megszorító csomagról, vagyahogyan szintén hívják: a szolidaritás mértékének növeléséről az adó- és társadalombiztosítási rendszerben. Nincs egyetértés a koalíciós pártok közöttebbena kérdésben, sőt legújabbanmára Szabadság és Szolidaritás (SaS) miniszterei között is ellentétekmutatkoznak.</p>

A Juraj Miškov (SaS) vezette gazdasági tárca szerint a szociális biztosításról szóló törvény módosítása, amely a járulékfizetés kiterjesztését jelenti, ellentétben áll a kormányprogrammal. A szaktárca szerint ugyanis a járulékok területére tervezett változásokat a tarifák csökkentésével egyszerre kellene végrehajtani. A munka-, szociális és családügyi minisztérium azonban egyelőre nem tervezi a tarifák csökkentését. Jozef Mihál (SaS) szociális ügyi miniszter szerint elképzelhető a járuléktarifák csökkentése, de csak azután, ha a januártól tervezett intézkedések növelik a Szociális Biztosító bevételét. Mihál szerint a járulékfizetők körének kiszélesítése egyáltalán nem ellentétes a kormányprogrammal. Azt állítja, hogy a tervezett módosítás a kormányprogram azon tételében szerepel, amely szerint a kormány megvalósítja a társadalombiztosítási rendszer alapvető reformját, és egyszerűsíti a rendszert. „A törvénymódosítás az első lépés a kormányprogram vonatkozó részének megvalósításához, ezért nem szabad elkülönítve, a többi tervezett lépést kizárva értékelni” – állítja a minisztérium. Kevesebb pénzmaradaz egyéni vállalkozóknál A hétfőn bejelentett intézkedéseket bírálták más koalíciós pártok is, a csomaggal várhatóan kedden foglalkozik a Koalíciós Tanács. Bugár Béla, a Híd elnöke azt kifogásolta, hogy az adók és járulékok változása negatívan érinti az átlagkeresetből élőket is. Ivan Švejna, a párt gazdasági alelnöke nem tartja jó ötletnek azt sem, hogy a válság idején növelik az egyéni vállalkozók és a kisiparosok adó- és járulékterheit. Az elképzelések szerint ugyanis az egyéni vállalkozók járulékterhe másfélszeresével emelkedne, mivel emelkedik a kivetési alap minimális összege. Az egyéni vállalkozókat sújtaná leginkább az adórendszer módosítása is, az adóalapból leírható átalányköltségekre vonatkozó korábbi 25, 40, 60 százalékos, három sávos rendszer helyett egységes 30 százalékos költségleírást vezetne be.
Lassulhat a gazdasági
növekedés Egyes elemzők szerint a módosításoknak egyéb káros hatása is lehetne: lassíthatnák a gazdasági növekedést, és kérdéses az is, hogy biztosítják-e a kívánt bevételt. „Ha a javasolt változásokat nem kompenzálják más területen – és erre kicsi az esély, mivel az bevételkiesést okozna –, akkor a gazdaság növekedésére negatív hatással lesz” – véli Martin Lenko, a VÚB elemzője.
Több lesz a feketemunkás
A csomag másik nem kívánt hatása lehet, hogy nő a feketemunka mértéke, ami ugyancsak a költségvetés bevételeinek csökkentését eredményezheti. Vladimír Vaňo, a Volksbank elemzője úgy véli, a költségvetés konszolidálására megfelelőbb eszköz lenne az áfa emelése, vagy az egységes adókulcs bevezetése. (lpj, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?