<p>A kormánypárti képviselők látszólag magabiztos kijelentései ellenére lehet, hogy a parlament mégsem szavazza meg újra a hazafiassági törvényt. Eddig egy parlamenti bizottság sem bólintott rá, tegnap az alkotmányjogiban utasította el a koalíciós többség. A diákok jövő héten a parlament előtt fognak tiltakozni a tervezet ellen, a magyar diákok is csatlakoznak hozzájuk.</p>
Kérdéses a hazafiassági törvény sorsa
A törvényhozás kulturális bizottsága után az alkotmányjogi testület sem hagyta jóvá a parlament által egyszer már elfogadott, ám az államfői vétó miatt visszautalt tervezetet. A koalíciós képviselők az elmúlt napokban viszonylag magabiztosan nyilatkoztak a tervezet sorsáról, ám információink szerint sem a Smer, sem a HZDS háza táján nem örülnének felhőtlenül, ha a törvényhozás újra megszavazná Ján Slota és Rafael Rafaj SNS-es képviselők javaslatát. Az államfői vétó megtöréséhez 76 voks kell, február elején 77-en szavaztak igennel, ám pár héttel a választások előtt a képviselők egy része már kampányrendezvényeken lesz, ráadásul többen azok közül, akik akkor támogatták Slotáék javaslatát, most már másként szavaznának. Mojmír Mamojka smeres honatya például a tegnapi bizottsági ülésen nem szavazta meg a tervezetet, Katarína Tóthová (HZDS) is negatívan nyilatkozott a jogszabályról.
A két hónappal ezelőtt szlovákiai viszonylatban nagy tüntetést szervező pozsonyi diákok jelezték: jövő kedden, a parlamenti ülés kezdetekor, ismét a törvényhozás előtt fognak tiltakozni. Elemzők szerint sok múlhat a tiltakozáson és a visszhangján, a Robert Fico vezette Smer ugyanis csak a „nép szavából” ért – ha erős tiltakozást lát, meghátrál. A szlovákiai magyar diákok is tiltakozni fognak a szlovák himnusz iskolai éneklését kötelezővé tevő törvény ellen. A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának ajánlása értelmében április 27-én, iskolakezdés előtt a közép- és alapiskolás tanulók és hozzátartozóik az iskolák előtt gyülekezve fogják kifejezni tiltakozásukat a törvény újbóli elfogadása ellen.
„Ha ezt a törvényt újból elfogadják, semmilyen új felállású kormány vissza nem csinálja, ugyanúgy, mint az államnyelvtörvény vagy a területi felosztás esetében történt. Ezért most kell megakadályozni az életbe lépését” – írta állásfoglalásában a kerekasztal.
A témával részletesen foglalkozik az Új Szó pénteki nyomtatott kiadása!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.