Töltse meg élettel a Dunát! – volt a nap jelszava, és ennek jegyében kecsegetelepítési akciót szervezetek. Örökbefogadókat kerestek, akik ötezer forint befizetésével jelképesen örökbe fogadhattak egy kecsegét, majd saját kezűleg engedhették bele a Dunába.
Kecsegék ússzanak a Dunában!
A WWF Magyarország természetvédelmi tevékenysége során már eddig is több ezer kecsege ivadékot telepített a Dunába. Ez alkalommal az örökbefogadásra váró halak körülbelül 20 centiméteresek, hátukra speciális egyedi számmal ellátott haljel került, amely lehetővé teszi, hogy utólag nyomon követhessék a szabadon engedett kecsegék sorsát. A jelölés a halaknak nem okoz fájdalmat, és nem akadályozza őket a szabad mozgásban és táplálkozásban.
Ugyanezen a rendezvényen megtekinthették az érdeklődők a középkori vízgép modelljét és egy középkori vízimalom makettjét is. Meríts ihletet a Dunából! – címmel a Duna parton található kavicsokból és egyéb anyagokból különféle alkotásokat hoztak létre a gyerekek. Az esztergomi Környezetkultúra Egyesület szemétgyűjtési akciójába is többen bekapcsolódtak, a Tiszta Partot a Dunának! program keretében. Az akció során összesen 1200 liter szeméttől tisztították meg az esztergomi Duna partot az Erzsébet parktól a kerékpárút mentén.
Kaján Imre, a Duna Múzeum igazgatója köszöntötte a rendezvény résztvevőit, majd Persányi Miklós, Környezetvédelmi és Vízügyi Miniszter beszélt a Nemzetközi Duna Nap jelentőségéről és arról a hatalmas szennyvíztisztítóról, ami Budapesten épül uniós támogatásból. Az elkészülő szennyvíztisztító az eddigi fele részben megtisztított szennyvízarányt 92%-osra fogja emelni (ez a beruházás 131 milliárd forintba fog kerülni). A Duna mellékfolyóit is megtisztítják: Sopron, Győr, Pécs, Szeged és Debrecen városaiban már most folynak a budapestihez hasonló beruházások, amelylyel azt szeretnék elérni, hogy minden kétezernél nagyobb lélekszámú településen tisztítsák a szennyvizet. A tervek szerint gyermekeink már minden gond nélkül fürödhetnek majd a Dunában, mint ahogy mi is megtehettük ezt gyerekkorunkban.
A WWF Magyarország igazgatója, Márkus Ferenc megnyitójában azt is elmondta, hogy nemcsak a víz tisztasága a fontos, hanem az is, hogy a Duna élőhelyként is jól működjön, jó ökológiai állapotban legyen. A Duna védelmét a WWF gyakorlati módon képzeli el, ezért olyan programokat kíván szervezni, melyekkel a társadalom széles rétegeihez el tudja juttatni környezetvédelmi üzenetét. Ha a tokfélék, a kecsege, és később majd a viza eben a folyóban élni tudnak, akkor nem csak azonosítatlan tárgyak fognak úszkálni a Dunában, hanem ezek a halak is. Ezt a programot a vizák visszatelepítésével 2020-ig meg akarják valósítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.