A múlt év végén az AB-ART Kiadó gondozásában egy nagy hiányt pótló kiadvány jelent meg, melynek címe Kassa műemlékei. A Kassai műtermek szerzője, aki egyben e könyv összeállítója is, az újságíróként és kultúraszervezőként ismert Szaszák György ezúttal is kitett magáért.
Kassa szerelmesei
„Bevallom, gimnazista korom óta elkötelezettje vagyok ennek az ezer esztendő történelmét sugárzó városnak. Azóta élek itt. Igaz, az első emlékképeimen a történelem durva nyomot hagyott” — mondja Szaszák. 1968-at írtak akkor. Kassán ebben az időben mindenhol élesre töltött csövű szovjet tankok álltak. Szaszák ekkor még nem ismerte Tibor Kováč fotóművészt, a prágai iskola növendékét, pedig ő akkor már a múzeum alkalmazottjaként fényképezte a város nevezetességeit. Kováčra munka közben lőtt rá egy orosz katona, de a géppisztolysorozat szerencsére nem oltotta ki az életét, ám azóta tolókocsiban él. ĺgy járja a várost, és fényképezi szeretett Kassáját. A könyv összeállítója az ő látószögén keresztül mutatja be a várost.
Kassáról mindeddig még nem készült a teljesség igényével útikalauz, mert a műemlékek és az épületek java része a város több száz éves magyar múltjához kapcsolódik, s ezt mindmáig nehezen tudja az ország a saját történelme részeként elfogadni.
A könyv sétára hív a városban, hogy felfedezzük annak minden szépségét. Először a Szent Erzsébet Dómba invitál, amely méltán az „európai lélek egyik világítótornya”. De a Mihály-kápolna, az Orbán-torony, a színház, a zenélő szökőkút, az Immaculata barokk szoborcsoport is lenyűgöző látvány a Fő utca orsó alakú szigetén.
A Fő utca jobb oldalán a Korinthoszi-csatorna tervezőjének, Gerster Bélának szülőházától a Ferenc-rendi templomig megyünk. Ezen az utcán áll a Fekete Sas, mely egy copfstílusú, kétemeletes épület, amely 1782-ben vendégfogadónak épült. II. József is itt szállt meg 1783 júliusában tett kassai látogatásakor. A városba érkezve itt lakott először Kazinczy Ferenc, a nyelvújítás vezéralakja. Petőfi Sándor szintén e házban szállt meg 1845-ben. Az 1848/49-es szabadságharc után a császári rendőrség a saját céljaira rendezte be az épületet, börtönt is nyitottak benne. Versei miatt itt raboskodott Tompa Mihály is.
Ha továbbmegyünk, meglátjuk a Koldus-házat, melyhez egy monda fűződik. Állítólag a régi polgári világban élt a városban egy koldus, akinek sikerült annyi pénzt összekéregetnie, hogy abból mindenki meglepetésére felépíttetett egy gyönyörű palotát. Az oromzat csúcsára ezért helyeztette el a kalapot emelő koldus szobrát. (Kassán a XX. század 90-es éveinek közepétől rendezik meg a városi televíziók filmjeinek nemzetközi fesztiválját, melyen a legjobb alakításokat az Aranykoldus-díjjal jutalmazzák, mely nem egyéb, mint e ház szobrának kicsinyített mása.)
A Fő utca nyugati oldalán csak egy kis sáv maradt meg abból a középkori épületből, melyben 1567-től — Kassára helyezése óta — a Szepesi Kamara működött. A székházon levő emléktábla arról árulkodik, hogy 1788—89-ben Batsányi János is itt hivatalnokoskodott.
Figyelmet érdemel a Hóhér-bástya is, mely a régi védőfalra épült. A Hóhér-bástya udvarán végezték ki régen a köztörvényes bűnözőket. (Ennek Jókai Mór is emléket állított a Kassai bíró című elbeszélésében.)
A Mészáros utcában található a Márai-ház. Márai Sándor, a XX. század egyik legnagyobb alkotója nem ebben a házban született (a Fő utcán álló szülőházát lebontották), ám gyermekkorát már ebben az épületben élte le, szüleivel és testvéreivel együtt. Márai szerelmese volt a városnak. Megihlette őt Hufnagel György 1617-ben a városról készített fametszete is, melyen Kassa már teljes és zárt képet mutat. ĺgy ír a városról: „A szászok, akik hatszáz év előtt telepeket építettek a Hernád partján, itt vegyültek érzésben és életmódban legelőbb és legbiztosabban azzal a magyarsággal, amely nemcsak nyelv, vallás és fajta volt, hanem több, erősebb és magasabb rendű igézet. Kassa titka éppen ez a magyarság. A városfalak kapuja felnyílt és beengedte a Bocskai-sapkás magyar urat, a kerekföveges szász polgárt, s minden időben ellenállhatatlan erővel vonzott mindenkit, aki magyar, Bethlen Gábort és Thökölyt, Rákóczi Györgyöt s a Nagy Fejedelmet, vonzotta az élőket, és messzi földről, Rodostóból hazahívta a halottakat is. Mint minden igazi érzés, Kassa hazafisága is csendes volt és szemérmes.”
Szaszák György és Tibor Kováč könyve jó ügyet szolgál, annál is inkább, mert a magyar—német kiadáson kívül angol—szlovák változatban is megjelent, így a hazai városlátogatókon kívül a külföldi turisták is érdeklődve forgathatják ezt az igényes összeállítást. Legyen ez a könyv indíték ahhoz, hogy megszeressék a várost, megismerjék történelmét, és keressék azokat a forrásokat, amelyek elősegítik még alaposabb megismerését.
Horváth Erika
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.