Juhász: Meglepően sok a 6,3%-nyi érvénytelen szavazat

<p>Érvénytelen lett a magyarországi kvótanépszavazás, annak lehetséges hatásairól Juhász Attilával, a Political Capital elemzőjével beszélgettünk.&nbsp;</p>

A részvétel elmaradt a szükségestől, de rendkívül magas lett a nemek aránya, és viszonylag sokan szavaztak érvénytelen szavazólappal is. Hogyan értelmezhető a vasárnapi voksolás a politikai pártok szempontjából? 

A kérdés egyáltalán nem volt megosztó a társadalomban, azt tudni lehetett, hogy a nemek aránya elsöprő mértékű lesz. A részvétel volt a legfontosabb kérdése a népszavazásnak. A jóval 50 százalék alatti eredmény azt mutatja, hogy a másfél éves kampány is kevés volt ahhoz, hogy a Fidesz érvényes népszavazást produkáljon. Már a voksolás előtt is úgy tűnt, hogy a választók is belefásultak a kampányba.

A kormányoldal és az ellenzék is saját győzelmeként hirdeti az eredményt. Valóban a Fidesz veszített, ahogyan az ellenzék állítja, vagy a Fidesznek van igaza? 

A Fidesz számára ez belpolitikai szempontból egy pillanatnyi vereség. Azért csak pillanatnyi, mert nagyon könnyen át tudja majd értelmezni sikerré a nemek nagy aránya miatt. A politikai erőviszonyokat nem írja felül ez a népszavazás, tehát nem nevezhetjük az ellenzék győzelmének sem. Nemzetközi szinten egyértelműen vereség ez a Fidesz számára. Egy érvénytelen népszavazást nem lehet az unióban „lobogtatni”, ezzel uniós szinten tartósan rosszul járt a Fidesz. 

A demokratikus ellenzék jobbára a távolmaradásra buzdított, az érvénytelenséghez mennyit tett hozzá az ő kampányuk? 

Számszerűsíteni ezt nagyon nehéz, erre vonatkozó adatok nincsenek. Haaztvesszükalapul,hogyegykét nagy figyelmet keltő népszavazáson volt már 50 százalék felett is a részvétel, akkor azt mondhatjuk, hogy volt hatása a bojkottra való felhívásnak, de ezt nem értékelném túl. Az ellenzék nagyon korlátozott lehetőségekkel rendelkezett, és csak az utolsó egy hónapban kampányoltak a bojkott mellett. Ezért is mondom, hogy ezt a népszavazást nem ők nyerték meg, hanem a Fidesz kudarca az érvénytelenség. 

A nemmel szavazók száma mintegy 3,2 millió, ami szinte megegyezik a Fidesz és a Jobbik szavazótáborával a 2014-es választásokon. Csak ők szavaztak nemmel, vagy más pártok táborából is voltak hívei a nemnek? 

A 2008-as népszavazáson 3,3 millió volt az, aki a Fidesz álláspontjának megfelelően szavazott. Most a 100 ezerrel kevesebb szavazat kudarcnak tűnik. A 3,2 millió számszerűen tényleg egyezik a jobboldal szavazótáborával, de szerintem összetételében nem ennek felel meg. Nagy részük valószínűleg a Fidesz és a Jobbik táborából kerül ki, de biztosan vannak köztük olyanok is, akik baloldali pártok hívei vagy egyébként nem járnak választani. 

Viszonylag magas, mintegy 6,3 százaléknyi az érvénytelen szavazatot leadók aránya. Ez valóban azt mutatja, hogy van igény egy új pártra, ami akár a Kétfarkú Kutya Pártból is kinőhet? 

Ez tényleg látványos eredmény, eddig 0,5–1% között mozgott az érvénytelen szavazatok aránya. Azt nem lehet kijelenteni, hogy ez teljes mértékben egy új pártra bejelentett igényt jelez, szerintem ez az a réteg, amihez még hozzácsatolhatjuk a bojkottálók egy részét is – amely aktívan kormányellenes. Ráadásul ők megértik a bonyolultabb politikai üzeneteket is. Az érvénytelen szavazat leadása nagyon aktív hozzáállást, tudatos politikai állásfoglalást jelent. Az mindenkit meglepett, hogy ez a réteg ilyen széles, ezért értékelték úgy, hogy új pártot igényelnek. 

Az igenek aránya 1,6 százaléknyi volt. Ez teljesen a Magyar Liberális Párt eredménye? 

Ahhoz képest, hogy valóban csak ez a kis párt kampányolt az igenek mellett, ez számukra szép eredmény, eddig nem volt mérhető támogatásuk. Ebben a csoportban is biztosan vannak olyanok, akik csak tiltakozni akartak, ezért az ellenkezőjét húzták be, mint amit a kormány kért. 

Jelentős hatása lesz a népszavazásnak, vagy két hét múlva már nem is fogunk rá emlékezni? 

Szerintem viszonylag sokáig hivatkozási alap marad mindkét oldalon. A Fidesz nagyon érdekelt abban, hogy ezt a kudarcos, érvénytelen népszavazást átértelmezze sikerré, és a 3,2 millió nemmel szavazóról még hosszan fog beszélni. Uniós szinten is fognak rá hivatkozni, habár én nem hiszem, hogy az Európai Unió komolyan vesz majd egy érvénytelen népszavazást. Az ellenzék is érdekelt abban, hogy az érvénytelenséggel bizonyítsa, hogy a Fidesz kudarcot vallott. Úgy vélem, hogy biztosan hosszabb távú hatása lesz. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?