Jól haladnak az előkészületek

Az Európai Bizottság szlovákiai missziójának vezetője osztrák származású, hároméves küldetése alatt szinte folyékonyan megtanulta a tagjelölt állam nyelvét, és azt állítja, az itt élő emberek mentalitását is sikerült megismernie.

„Nagyon fontosnak tartjuk a szomszédos régiók lakossága közötti szociális és kulturális kötődések ápolását.” A problémamentes csatlakozás egyik feltétele, hogy jövő év végéig lezárjuk a tárgyalások valamennyi fejezetét. A dolog laikus szemmel nézve igencsak lassan halad.

A tagságra minden szempontból alaposan fel kell készülnie az országnak. A jogi és intézményi változások rendben zajlanak, ez nagyon fontos, mivel Szlovákiának központi és helyi szinten is késznek kell lennie a csatlakozásra. A szegényebb tagországok a strukurális alapokon keresztül kapnak ugyan segítséget az uniótól, ám a csatlakozási szerződés aláírásának pillanatától versenyképeseknek kell lenniük az

EU-n belül. Ehhez aprólékos előkészítő munkára van szükség.

A legutóbbi országjelentés éles kritikát fogalmazott meg több kérdést illetően. Mivel voltak a leginkább elégedetlenek?.

Elsősorban a tárcaközi együttműködés hiányosságaira, valamint az adminisztratív feltételek kezdetlegességére mutattunk rá. A hatáskörök átruházását követően erős, felkészült regionális és önkormányzati intézményrendszernek kell működésbe lépnie, méghozzá zökkenőmentesen. A folyamatok ellenőrzését és koordinálását végző állami struktúrának szintén erősnek kell lennie. Az igazán nehéz feladat azonban az emberek gondolkodásának megváltoztatása. A legkisebb faluban sem várhatják tátott szájjal a sült galambot, elsősorban nekik kell akarniuk a változást, a fejlődést, új megoldásokon kell gondolkodniuk, nem a felülről jövő utasításokra várniuk.

Az elsőként csatlakozó országoknak „el kell csípniük” a 2004-es európai parlamenti választásokat. Sikerülhet ez nekünk?

Jó ütemben haladnak az előkészületek. Az elmúlt időszakban a szlovák kormánynak számos stratégiai fontosságú dokumentumot sikerült kidolgoznia és elfogadnia, ilyen például a nemzeti fejlesztési terv vagy a területfejlesztési törvény. A megyei választások is fontos részét képezték ennek a folyamatnak, az esemény nagyon lényeges volt a közigazgatási reform és a hatalom decentralizációja szempontjából. Ezért is tartottam rendkívül fontosnak, hogy a polgárok tudták, miért kellett részt venniük minél nagyobb számban a megyei választásokon, miért kellett élniük választójogukkal. Az európai uniós jogszabályrendszer hatékony átvételéhez modern, stabil és áttekinthető közigazgatási rendszer szükségeltetik, valamennyi szinten. Az áttekinthetőség pénzügyi szempontból is fontos, hiszen a különböző csatornákon érkező támogatásokat transzparens módon kell felhasználni. Az utóbbi évek során különböző tréningeket, kurzusokat szerveztünk az önkormányzatok tagjainak, hogy ne érjék őket váratlanul a csatlakozással járó változások.

Élénken figyelik az ország gazdaságának alakulását is. Ezen a téren melyek a legnagyobb hiányosságok?

Az egykori szocialista országokban nagy szükség van jól kiépített, ütőképes kis- és középvállalkozói szektorra, amely új munkahelyeket teremtene, azaz növekedne az életszínvonal, erősödne a középosztály. Főleg a felzárkóztatásra váró, a szlovák kormány által is kiemelt régióként kezelt Kassai, Eperjesi és Besztercebányai kerületben fontos ez. Az EU tavaly a PHARE program keretében két kezdeményezést is indított a kis- és középvállalkozások támogatására, az első a vállalkozói infrastruktúra javítására irányult, az Európai Unió 1,6 millió euróval, a szlovák költségvetés pedig 860 ezer eurónak megfelelő összeggel támogatja ezt a három kerületet. Megemlíteném a kilenc úgynevezett elsőkontaktus-központot, amelyek tanácsadói és információs tevékenységgel a kezdő vállalkozók első lépéseit lesznek hivatottak egyengetni. Működésük zavartalansága az önkormányzatok együttműködésétől is függ.

A határokon átnyúló kezdeményezéseket továbbra is fontosnak tartják?

Igen, és ez nem csupán idegenforgalmi szempontból lényeges, hanem a munkaerőpiac élénkülése, valamint a szomszédos régiók gazdasági együttműködése szempontjából is. A határ menti önkormányzatok már 1995 óta pályázhatnak a PHARE program céltámogatásaira. Az építésügyi és vidékfejlesztési minisztérium által koordinált program az úthálózat, az idegenforgalmi létesítmények fejlesztése mellett a környezetvédelem és a műemlékvédelem támogatására is szolgál. Ezenkívül nagyon fontosnak tartjuk a szomszédos régiók lakossága közötti szociális és kulturális kötődések ápolását. Tavaly az EU hatmillió euróval támogatta a szlovák– osztrák, négymillióval a szlovák– lengyel és kétmillióval a szlovák– magyar határ menti együttműködést. A legfontosabb teendőnek jelenleg a közlekedési infrastruktúra fejlesztését tartom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?