<p>Az orvosoknak januártól kötelezően jelenteniük kellene a területileg illetékes közegészségügyi hivatalnak, ha a szülő nem oltatta be gyermekét a kötelező védőoltásokkal, a közegészségügyi hivatal pedig köteles lenne erről listát vezetni.</p>
Jelentsék fel a szülőket az orvosok?
Ilyen kormányrendelet készül, de több szervezet és az SaS is tiltakozik ellene. Az orvosok jelentési kötelezettsége egyébként része annak a tervezetnek, amely szerint az újszülötteket már nem kellene kötelezően beoltani tuberkulózis ellen. Az SaS arra is felszólítja Ivan Uhliarik egészségügyi minisztert, hogy szüntesse meg a pneumokokkusz elleni kötelező védőoltást is, mert ha ezt nem teszi meg, azzal két céget erősít, akik a vakcinákat forgalmazzák. A pneumokokkusz elleni védőoltást Richard Raši, a Fico-kormány egészségügyi minisztere tette kötelezővé. Az SaS szerint azonban ez felesleges, a legtöbb országban a szülőkre bízzák, hogy beadatják-e gyereküknek.
Az Oltás Szabadságáért elnevezésű polgári társulás enöke, Marián Fillo szerint az állam név szerinti listát akar az oltást elutasító szülőkről. Ha csak arról lenne szó, amivel a tárca védekezik, hogy tudni akarják, hány gyerek nincs beoltva bizonyos fertőző betegségek ellen, akkor elég lenne, ha az orvosok havonta beszámolnának erről a közegészségügyi hivatalnak, szögezi le a szervezet.
A minisztérium szerint viszont nem a tárca akar név szerinti listát, ez a közegészségügyi hivatalok kezdeményezése. Ők azonban a rendeletet, mivel még nem fogadta el a kabinet, egyelőre nem véleményezik. Az oltás elmulasztása egyébként már ma is szankcionálható, 331 eurós bírsággal. (sán, akt, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.