A nemzetstratégia mára a politikai tőke üllője lett, csak egy kis nemzet kell, meg egy kalapács, aztán üssük, amíg izzik...
Jegyzetek a „kisebbségi nemzetstratégiák”-hoz
A két idézett vélemény azért lehet mérvadó a szlovákiai magyarság konfliktusainak elkerülésében, megoldásában, mert úgy áll hozzá a problémához – ahogyan mondani szokás –, hogy más is hozzáférjen. Mit értsünk ez alatt? Az első esetben azt, hogy a Magyar Koalíció Pártja érdemei elismerése mellett, valamint tudván, hogy a parlamenti küszöb csökkenése nélkül a jövőben is az egyetlen politikai pártképviselete lehet az itteni magyaroknak, a szlovákiai magyarság végre kénytelen lesz tudatosítani, amit csak sejtett: ez a párt képes bizonyos politikai érdekképviseletet bizonyos színvonalon ellátni, de más érdekképviseletre vagy képtelen, vagy pedig aláveti azt a pártérdekeknek. És ez így normális. Ezért nem kell az MKP-t megróni. Viszont tudtára kell adni, bizonyos dolgokba jobb, ha közvetlenül nem szól bele. Ez nem jelenti, hogy sose figyeljen oda, s esetleg ne végezzen háttérmunkát, ne közvetítsen, az is legitim politikai módszer, de üdvösebb, ha néha passzív megfigyelő marad. Mire gondolok? Elsősorban stratégiailag fontos szakmai kérdésekre. Például a Selye János Egyetem ügyére-ügyeire. Amit politikailag meg lehetett tenni, azt az MKP megtette. Köszönet. Viszont lassan már évek óta hangzanak el figyelmeztetések: a politika vonuljon ki az egyetemről! A politika pedig olyan lassan farol csak ki, amilyen lassan egyáltalán lehetséges. Hiszen ha kifarol, elveszti ágendája egy – szép számú választót hozó – részét. Vagy ilyen a magyarországi támogatások ügye. Magyarországon felelős személyek, hivatalok azt hiszik, és az MKP is készséggel elhiszi, hogy az MKP az a szerv, amely egyedül képes ellátni a szlovákiai magyarság teljes érdekképviseletét. Az érintett szakma pedig itthon dohog, hogy képviselőit kihagyták nem csupán a döntéshozatalból, hanem a döntések, sőt a stratégia előkészítéséből is! Az ilyen kompetenciazavarok aztán olyan konfliktusokat szülnek, mint volt tavasszal a könyvkiadás-támogatás körüli mizéria a Szülőföld Alapnál. (Az illetékes kollégium egyedül Szlovákiára nézve nem írt ki magyar könyvkiadási pályázatot, mert az MKP által – milyen alapon? – delegált személy nem sejtette, hogy arra szükség volna... no comment.) Végső soron a magyar államnak is világosan tudtára kell adni, miben kompetens az egyetlen párt, és miben kompetens a szakma.
Itt azonban megmutatkozik az a probléma, amelyre Hunčík véleménye mutat rá, a civil szférának, az értelmiségnek kellene átvennie bizonyos kezdeményezéseket. Mi itt a gond? Az, hogy a szlovákiai magyar civil szféra, néhány országos hatósugarú szervezetet leszámítva főleg helyi és a regionális szinten gondolkodik és cselekszik. „Nem bírja kinőni magát.” S nem is annyira differenciált, mint kellene vagy lehetne. (Az MKP a platformok megszűnése óta főleg nem az!) A differenciáltság nem megosztottság. A kultúra terén – ismét egy mítosz – a Csemadok vállalja a legnagyobbnak tűnő terhet. Csakhogy evidensen túlvállalja magát, a feladatok meghaladják képességeit. Ezzel persze nem vonható kétségbe a jóakarat és a szorgalom. Csakhogy a Csemadok legtöbb aktivistája nem profi, jobb esetben műkedvelő, rosszabb esetben dilettáns. S ki lehet veszélyesebb egy szorgalmas dilettánsnál? Megkérdőjelezhetetlen: a Csemadok szervezetei nélkül Szlovákia bizonyos településein a magyar kultúra már nem létezne. Csakhogy e szemlélet logikusan meg is fordítható. Kultúra nélkül, vagyis az alkotó, szervező emberek által megteremtett kultúra nélkül vajon volna-e Csemadok? Nem. Az aktív emberek megtalálják, vagy megalakítják azt a fórumot, szervezetet, amely égisze alatt cselekedni tudnak. Számoljuk csak meg, hogy a Csemadok hány ún. alapszervezete, területi választmánya működik vagy működött önállóan bejegyzett polgári társulásként?! S vajon hány ilyen polgári társulás vált ki a Csemadok alapszervezeteiből?! A Csemadok – ne firtassuk most, mi módon – mégis él. Mert igény van az országos ernyőszervezet autoritására. Amennyiben más hasonló csoportosulások is képesek lennének országos vagy legalább megyei szintű képviseleteket létrehozni, hatékony szakmai partnerei lehetnének pl. az MKP-nak, és ami sokkal fontosabb, a hasonló szlovák és magyarországi, valamint külföldi érdekképviseleteknek, értelmiségi fórumoknak, tömörüléseknek. A Fórum Kisebbségkutató Intézet pl. profi szakmai műhelyeknek ad otthont, teret. Nem utolsósorban munkát és érvényesülési lehetőséget teremtő fészke lett a magyar kultúrának és tudománynak. Bárki számára tisztelhető, mérvadó, meghatározó partnerként jöhet és jön szóba minden szinten. A Szlovákiai Magyar ĺrók Társasága a szlovák írószervezetek elismert partnere, asszociációjuk rendes tagja.
Kérdés: hány ilyet képes létrehozni és fenntartani a kisszámú, általában alulfizetett, ezért energiáit más pénzkeresetre fordító magyar értelmiség Szlovákiában? Pedig például az egyik kulcsfontosságú (stratégiai!) ügy, az oktatás terén a szintén kritikán aluli helyzetben levő szlovák oktatásügyben érdekelt vagy majdan érdekeltté váló szervezetek, érdekképviseletek számára nem az MKP lesz partner, hanem teszem azt, a szlovákiai magyar pedagógusokat tömörítő szövetség. Ha lesz. Mert a partneri viszonyt bizony ki kell építeni. ĺgy a Selye János Egyetemnek sem a kormányváltástól kellett volna oly látványosan, deklaráltan és hangsúlyozottan félnie elsősorban, hanem attól, mennyire képes komoly partnere lenni más hazai és európai tudományos intézményeknek. Hát annyira, hogy igazából a többi három Szlovákiában magyarul is oktató tanszéknek, karnak (Pozsony, Nyitra, Besztercebánya) sem partnere. A kevés jó személyes kapcsolat dacára inkább a konfliktusok és a konkurenciaharc jellemezték, jellemzik e viszonyt, noha az intézmények profilja részben különbözik, tehát a versengés alig indokolt. Pedig teljesen evidens, hogy ha a négy intézmény (illetve intézményi egység) nem találja meg a közös hangot, annak a szlovákiai magyarság – ifjúságunk a jövőnk! – látja kárát.
A világ más országaiban az elektronikus média hatalom. A politika milliókat szán a tévében, a rádiókban s általában a sajtóban való megjelenésre. A média akkora közvélemény-formáló erő, hogy jelentős nyomást képes gyakorolni a politikára. Ezzel szemben Szlovákiában a televízió és a rádió kisebbségi adásai a létükért küzdenek. Úgy tűnik, a politika kénytelen beavatkozni, s részben megszervezni a „polgárok” ellenállását. Nonszensz, de nálunk ez a normális. A szlovákiai magyarság ugyanis vagy nem tudatosítja nyilvánvaló érdekeit, vagy pedig túlzottan kényelmes, esetleg erőtlen.
A helyi véleményformáló csoportok a helyitől magasabb szinteken alulreprezentáltak, s még nem képesek a közvéleményt formálni. Pedig a lakosok egy része nagyobb bizalommal viseltetik a háziorvosa, lelkésze iránt, mint a kölcsönös kommunikációra majdnem képtelen politikusok iránt. További probléma, hogy az alulfizetettség okán az értelmiség zöme akkora presztízsveszteséget szenvedett, amekkora már gátolja a véleményformálást. Lásd például a valaha szimbolikus fáklyaként tisztelt pedagógusok mai társadalmi megbecsülését. Ha egy értelmiségi réteg képtelen megoldani saját gondjait, akkor nyilván inkompetens az ennél messzebbre ható ügyekben is.
A politikai képviselet tehát fokozatosan megszabadulhatna bizonyos terhektől, a fokozatosság ritmusát és tempóját pedig a felzárkózó civil és szakmai szféra egyre nagyobb szerepvállalása szabhatná meg. Mindez viszont a Magyar Koalíció Pártja bizonyos értelemben vett gyengülését hozza majd el. Minimum két okból: 1. néhány ügyben csökken majd a befolyása (ami nem feltétlenül rossz, de nem is biztosan jó), 2. számos szakember ma jobb híján a párton belül keresi a lehetőségeket, ezek egy része el fogja hagyni a pártot a hatékonyabb képviselet érdekében. Utóbbi folyamat már elkezdődött, noha nem vált el teljesen a politikától. Lásd pl. a parlamentihez képest kevésbé átpolitizált önkormányzati választások nem meglepő, de a pártot sok helyen megrendítő perszonális tanulságait.
A konklúzió, hogy a szlovákiai magyarság nyilván a társadalmi fejlődésnek abba a számára új és szokatlan szakaszába érkezett, ahol bizonyos ügyeket a saját két kezével és a saját fejével, civil felelősséggel és önállósággal kell megoldania, miközben pragmatikus, komoly partnerré kell tudnia válni, s nem utolsósorban meg kell tanulnia saját érdekében konfliktusmentesen differenciálódni, valamint konfliktushelyzetekből adódó kényszer nélkül is legitim, megalapozott és erős közösségeket építeni. Már ha közösségként akar megmaradni...
S még egy utolsó megjegyzés a kisebbségi nemzetstratégiához. Nem árt, ha az embert, főleg ha érintett, nem hagyja el a humora, némi irónia sosem romboló. S ha igen, akkor az irónia tárgya oly gyenge volt... nem kár érte. A terminus elég viharvert. Már a nemzetstratégia is amolyan politikusi találmány. A nemzet ugyanis egyszerűen van. Automatikusan öszszetartják a belső erők: a nemzethez tartozó személyek hagyományai, nyelve, kultúrája és közössége. Én legalábbis nem tudom elképzelni, hogy például a magyar nemzet minden tagja esténként lefekvés előtt 15 percig azon agyaljon, vajon holnap vagy hétfőn mi lesz a nemzet sorsa, milyen stratégiát is kell kidolgoznia, hogy a nemzet hétfőn is, meg kedden is viruljon... Ha ugyanezt naponta a parlament teszi, az már sokkal logikusabb, csakhogy a parlamentnek elsősorban nem nemzetben kell gondolkodnia (genetikai nemzetben semmiképp), hanem államban, mivel a képviselők az állampolgárokat, a választókat képviselik, nem pedig a nemzetet. A kettő ugyanis nem ugyanaz. Sem Szlovákiában, sem Magyarországon. Egyik sem tisztán nemzetállam. A nemzetstratégia tehát kétségbevonhatatlanul létező, megfogható, rugdosható, dobálható, forgatható (és kiforgatható) lufi, amelynek van ugyan rugalmas matériája, s tartalma is, mely feszíti, de azért nem érdemes a sündisznók közé vetni.
Na most képzeljük el mindezt kisebbségi pozícióból! Valószínűleg nem a határon túli magyarok szava lesz a döntő magyar nemzetstratégia-ügyben... Még akkor sem, ha folyton ránk hivatkozik a magyar politikusok egy része. Pedig mivel a kisebbségben élő magyarság érzi meg először a döntések súlyát, súlytalanságát, általában következményeit, a mindenkori magyar politika ahelyett, hogy az idegenbe szakadt szegény, szerencsétlen testvérnek szánt hamuba sült pogácsáját nyújtogatja felénk, esetleg néha komolyan vehetné, amit a kisebbségben elő magyarok politikai és szakmai!!! képviseletei állítanak. Minket, kisebbségieket – amikor kisebbségi nemzetstratégiákról van szó – elsősorban az érdekel, hogy a magyar nemzethez való tartozásunk mennyire válik problematikussá. Azaz a mindennapi életünkben hogyan viselkednek velünk Magyarországon, s ami sokkal fontosabb – ezt nem szívesen hiszik el az anyaországban, mert a tény minden pátoszt nélkülöz –, hogyan viselkednek velünk a szülőföldünkön. Utóbbihoz pedig nem annyira elméleti „nemzetstratégia” kell, hanem pragmatikus kapcsolatok, érdemleges és jövőbe látó szakmai döntések, konfliktuskerülő politikai magatartás és gazdasági-polgári erősödés, tudatosság. Nem hangzik túl romantikusan, de az a nemzetstratégia a célravezető, amelynek gyakorlati következményeként nyugodtan (jogbiztonságban) és jól (stabil, profitáló gazdaságban) élhetünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.