Javulóban a közbiztonság

A szlovák rendőrség történelmének legnagyobb akciója során nemrég letartóztatták az olajmaffia 23 tagját, közülük mintegy húszat Dunaszerdahelyen. Az akció kapcsán Kovács Péter járási rendőrkapitánnyal beszélgettünk a járás biztonságáról.

Kovács Péter járási rendőrkapitány: Nem kell messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy az olajszőkítési ügyben Dunaszerdahelyen tartóztatták le a legtöbb embertSomogyi Tibor felvételeSzlovákiában Dunaszerdahelyet a maffia fellegváraként emlegették, a viszonylag gyakori maffiagyilkosságok és a Fontána vendéglőben történt leszámolás miatt. Javult a helyzet 1999 óta?

A szervezett bűnözés időközben átalakult, a hangsúly az úgynevezett „fehér galléros” bűncselekményekre helyeződött át. Ez kevésbé érinti az egyszerű állampolgárt. Az általános bűnözés a korábbihoz képest tavaly kicsit emelkedett, de a felderített ügyek száma nőtt, a korábbi mintegy 50 százalékról 56 százalék fölé emelkedett, tehát a közbiztonság javulóban van.

Ezek a számok nagyrészt nem tükrözik a szervezett alvilág munkáját, lehet azt állítani, hogy az utóbbi időben kiszorult a városból a maffia?

Amióta emberi társadalom létezik, szervezett bűnözés mindig volt, feltételezhető, hogy teljesen soha sem szűnik meg. Habár teljesen megszüntetni nem lehet, igyekeznünk kell visszaszorítani.

Néhány nappal ezelőtt, egy országos rendőrakció során elfogták az olajmaffia 23 tagját, közülük mintegy húszan dunaszerdahelyiek voltak. Ez azt jelzi, hogy a maffia aktívan jelen volt-van a városban.

Az ügy még nem zárult le, további letartóztatások várhatók, azonban nem kell messzemenő következtetéseket levonni abból, hogy ebben az ügyben itt tartóztatták le a legtöbb embert. A leggyakoribb bűncselekmény Dunaszerdahelyen is a lopás, amit legtöbbször az emberek figyelmetlensége tesz lehetővé: gyakori, hogy például értékes tárgyakat, fényképezőgépet, mobiltelefont hagynak az autóban.

Az itt letartóztatottak közül másnap már ketten szabadlábon voltak. Mit tehet a rendőrség ilyen esetben?

Bíróság helyezte őket szabadlábra, az ítéletet nem akarom kommentálni. A rendőr ilyenkor nem tehet mást, mint hogy összeszorítja a fogát.

Milyen tapasztalatokat szűrtek le az akció alapján?

Mi csak részt vettünk benne, nem irányítottuk, ezért nem is mondhatok erről többet. Csak ismételni tudnám, amit már elmondott Jaroslav Spišiak bűnügyi főigazgató.

Milyen a rendőrség felszereltsége? Alkalmas a bűnözés elleni küzdelemre?

Ha elégedett lennék a rendőrség felszereltségével, akkor nem lennék alkalmas a rendőrparancsnoki posztra. A felszerelés javítása érdekében szponzorok támogatására szorulunk, nekik köszönhető, hogy sikerült börtöncellákat kialakítani a városban, a közelmúltban 6 számítógépet is vettünk segítségükkel.

A szolgálatot teljesítő rendőrök száma megfelelő?

Egy twinning program keretében nemrég Hollandiában jártam, és meglepődve értesültem róla, hogy Szlovákiában a 10 ezer emberre jutó rendőrök száma meghaladja a hollandiai számot. Ha azonban ezt járási szinten számítjuk ki, akkor megfordul az arány, tehát a szlovákiai rendőrök nagy része nem helyi szinten teljesít szolgálatot, hanem a központi szerveknél. Bízom benne, hogy a tervezett átszervezés javít ezen a helyzeten.

Egy kisebb rendőrőrsön hány rendőr szolgál?

A számukat nem árulhatom el, de annyit mondhatok, hogy a követelményekhez képest nagyon kevés.

Mennyivel kellene több rendőr a Dunaszerdahelyi járásba?

Ha 50 emberrel több dolgozna, akkor már nagyon elégedett lennék. Ahhoz képest, hogy ez a legnagyobb járás Szlovákiában, a leghosszabb úthálózattal rendelkezünk, ez már jelentős segítség lenne.

A napi hírek gyakran szólnak arról, hogy menekülteket fogtak a járásban, tehát gyakori bűncselekménynek számít az embercsempészet is. Sok menekült éppen a szlovák–magyar határ dunaszerdahelyi járásban lévő szakaszán érkezik. Tudnak javítani ezen a helyzeten?

Természetesen együttműködünk a magyar rendőrséggel, a győriekkel, a mosonmagyaróváriakkal. Hozzánk hasonlóan ők is arra készülnek, hogy nemsokára az Európai Unió tagjaivá válik mindkét ország, akkor ez a probléma nem lesz olyan jelentős, mint napjainkban. Csatlakozásunkkal a schengeni egyezményhez várhatóan teljesen megszűnik az embercsempészet a járásban, a menekülteket az Unió keleti határain kell majd megállítani. A helyzet azonban ezen a területen is javult tavaly óta. Az iraki háború kapcsán mindenki arra számított, hogy hatalmas nyomás nehezedik majd a határokra, milliós menekültáradatról beszéltek, ez szerencsére nem következett be.

Három menekülttábor – Bősön, Medvén, Nagyszarván – van a járás területén. A környékbeliek gyakran panaszkodtak a menekültek viselkedésére, javult a helyzet az említett településeken?

A táborok nem a járási rendőrkapitányság hatáskörébe tartoznak, a legnagyobb problémát a táborok – főleg a bősi – túlterheltsége okozta. Sikerült elérni, hogy a korábbi 7-800 ember helyett csak 2-300 legyen Bősön. A helyi lakosság és a menekülttáborok lakói között a legnagyobb gondot a kultúrák közti különbség okozza. Egy mohamedán vallású férfinak például megdöbbentő lehet a látvány, hogy az ő szemével nézve szinte meztelen nő nyilvános helyen alkoholt iszik, amikor hazájában még a férfiaknak is tilos alkoholt fogyasztaniuk. A helybeliek számára is szokatlan, hogy nap mint nap idegenekkel kell együtt élniük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?