Illusztrációs felvétel
Az elmúlt hónapban a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) az önkormányzatok határon átnyúló együttműködési lehetőségeit mérte fel 36 határ menti járásban.
A felmérés a határ menti önkormányzatok együttműködését vizsgálta, 2018. június 11. és július 6. között, 382 önkormányzat részvételével. Az eredményekből kiderül, hogy a határ két oldalán fekvő települések önkormányzatai milyen mértékben és milyen gyakran működnek együtt, valamint, hogy egyes helyeken miből finanszírozzák a kooperációt.
A felmérésből kiderül, hogy a települések 4,1 százaléka a Duna-programban működik együtt. „Örömteli fejlemény, hogy a magyar–szlovák határ nyugati felén is aktívak a győri, a komáromi, az esztergomi és a tatabányai központú európai területi társulások, és ezt az aktivitást szeretnénk folytatni. A komáromi székhelyű Pons Danubii a két szlovákiai partner közül az egyik, amely a Duna-programban egy nagyobb együttműködési programot valósít meg” – fejtette ki Bara Zoltán, a Pons Danubii EGTC igazgatója.
A szlovákiai önkormányzatok 42,4%-a működik együtt intenzíven magyarországi önkormányzatokkal, ide tartozik Királyhelmec is. „Az együttműködés jó és sikeres, hiszen több, határon átnyúló projektben is részt vettünk. Legutóbb a szabadtéri színpad felújítását céloztuk meg, és az Irodalmi és Széphalmi Múzeummal együtt lettünk nyertesei ennek a pályázatnak. Több közös tervünk van a jövőre nézve, például a Lorántffy-kastély felújítása, valamint a Nyíregyházi Megyei Önkormányzattal közösen a zsinagógát szeretnénk felújítani” – fejtette ki lapunknak Pataky Károly (Híd), Királyhelmec polgármestere.
A helyi önkormányzatok együttműködnek továbbá 41,2 százalékban a cseh, 36,5 százalékban a lengyel, 12,3 százalékban az ukrán és 4,1 százalékban az ausztriai önkormányzatokkal.
A kultúra és a sport területén 52,7 százalékban rendszeres az együttműködés, 33,5 százalékban pedig szórványos. A diákok, a sportolók és a folklórcsoportok utaztatását az önkormányzatok 50,8 százaléka rendszeresen finanszírozza, 28,5 százalék ritkábban.
„Több testvértelepülésünkkel is együttműködünk. A közeljövőben Döge településsel közösen szeretnénk pályázni a Tisza-holtág felújítására, mi pedig egy közösségi szálláshely és egy szabadtéri színpad kialakítására. Gyakran találkozunk kulturális és egyéb programokon, jövő héten például fiataljaink a magyarországi Felsőtárkány gyermekeivel karöltve indulnak táborozni a Tisza-tóhoz” – mondta el lapunknak Kopasz József (MKP), Nagytárkány polgármestere.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.