Javuló jogállam, pocsék törvényhozás

Pozsony |

<p><span style="font-size: 12.222222328186px;">Jó munkát végzett az államfő és az Alkotmánybíróság. Elsősorban ennek tudható be, hogy a jogállamiság és a demokratikus intézmények működése enyhén javuló tendenciát mutatott az elmúlt negyedévben &ndash; legalábbis az IVO társadalomkutató intézet megfigyelései szerint.</span></p>

Míg a demokrácia minősége egyértelműen romlott az utóbbi időszakban, a jogállamiság mutatói 3,5-ről 3,25-re javultak az 1-től 5-ig terjedő skálán, amelyen az 1 az optimális állapot. A javulást az államfő és az Alkotmánybíróság döntései idézték elő, magyarázta tegnap Grigorij Mesežnikov, az IVO vezetője. „Kiegyensúlyozták a többi alkotmányos intézmény, valamint a parlament túlkapásait” – állítja a politológus.

Rontó képviselők

Rosszul szerepelt a parlament: a törvényhozó testület munkáját az IVO az utóbbi negyedévben 2,75-ről 3-as osztályzatra rontotta. Egyre több volt ugyanis az olyan helyzet, amikor a parlament szinte öncélúan nyúlt a törvényekhez, és az aktuális politikai helyzet alapján módosította őket.

Mesežnikov szerint ilyen volt a legutóbbi alkotmánymódosítás is, amellyel a vízexport tilalmát próbálták aládúcolni a képviselők. „A képviselők hozzáállását ebben az esetben semmiképp sem tekinthetjük felelős, rendszerszerű hozzáállásnak. Nem úgy kezelték az alaptörvényt, ahogyan elvárható lenne” – állítja az elemző.

Kisebbségi ügyek: status quo

Nem változott az IVO osztályzata a kisebbségi és az emberi jogok helyzete kapcsán, valamint a független sajtót illetően sem: előbbiek 3,5-ös, utóbbiak 3-as osztályzaton állnak. Megemlítette, hogy bár elkészült a kormány emberi jogi stratégiája, sikerült kiírni (jövő februárra) a melegek családjogi helyzetével kapcsolatos népszavazást.

A sajtót illetően az egyik legfontosabb történésnek a Penta pénzügyi csoport színre lépését tartja, amely résztulajdonos lett a Sme és az Új Szó napilapokat is kiadó Petit Press Részvénytársaságban. „Ez nyugtalanító tény, ha azt nézzük, eddig hogyan viselkedett a Penta az utóbbi években, mint például a Gorilla-botrány esetében. Viszont pozitívum, hogy hajlandóak voltak kisebbségbe vonulni a Petit Pressen belül” – véli Mesežnikov.

A civil szektor szempontjából pozitívumként értékeli, hogy a kormány kinevezte a polgári társadalom fejlesztéséért felelős biztost Martin Giertl személyében. (vps, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?