Ismét vétótörő napot tartott a parlament

ÚJ SZÓ-HÍRPozsony.

ÚJ SZÓ-HÍR

Pozsony. A parlament smeres többsége tegnap megszavazta az Ivan Gašparovič köztársasági elnök által megvétózott második jogszabályt is, így januártól kiterjeszthetővé válik az ágazati kollektív szerződés azokra a 20 alkalmazottnál többet foglalkoztató vállalatokra is, amelyek nem írták alá az egyezséget.

A kollektív szerződésben kialkudott feltételek – tehát például az éves béremelés is – kötelezőek lesznek azokra a vállalatokra is, amelyek vállalati szintű kollektív szerződéssel ugyan rendelkeznek, de az ebben lefektetett feltételek rosszabbak az ágazati szerződés előírásainál.

Az ellenzék most kivételesen egyetért Ivan Gašparovičcsal, és már jelezte, az Alkotmánybírósághoz fordul. „A törvény ellentétes a szabad verseny szabályaival, akadályozza a szabad döntéshozatalt és ellentétes a józan ésszel is” – sorolta a törvény negatívumait Ivan Štefanec (SDKÚ) parlamenti képviselő. Az alkotmánybírósági beadványhoz csatlakozik a Népi Platform mindhárom pártja. „A jogszabály rontja a vállalkozói környezetet, amivel gátolja az új munkahelyek létrejöttét” – magyarázta pártja álláspontját Ivan Švejna, a Híd alelnöke.

A törvénytervezetet már első elfogadásakor élesen bírálták a munkaadók szervezetei, elutasítását kérte valamennyi munkaadói szövetség és az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) is. A jogszabály szerintük is ellentétes az alkotmánnyal, de gazdasági szempontból is elfogadhatatlan, mivel várhatóan növelni fogja a különben is magas munkanélküliséget.

A munkaadók szerint a jogszabály elsősorban a kis- és középvállalatok számára káros, amelyek nem tudnak olyan feltételeket biztosítani alkalmazottaiknak, mint a nagy nemzetközi cégek. Ugyanakkor tartanak attól is, hogy a jogszabály hatására kevesebb külföldi befektető érkezik az országba, vagy bizonyos ágazatokban, ahol a hazai viszonylag alacsony munkabérek fontos szerepet játszanak – mint például a textiliparban – a külföldi tulajdonban lévő vállalatok más országokba költözhetnek.

A törvényt a kormány mellett csak a Szakszervezetek Szövetsége támogatta. A KOZ úgy véli, hogy így hatékonyabb védelmet tudnak biztosítani az alkalmazottaknak olyan vállalatokban is, ahol nem működik szakszervezet. (lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?